Ziya Gökaslan: Omurgayı Yeniden Tanımlayan Türk

Ziya Gökaslan: Omurgayı Yeniden Tanımlayan Türk

ziya gökaslan

Ziya Gökaslan: Omurgayı Yeniden Tanımlayan Türk

Prof. Dr. Ziya Gökaslan, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Gökaslan, beyin cerrahisi ihtisasını ABD’de Baylor College of Medicine’da yaptı. Ardından, New York Üniversitesi Hastanesi ve Houston Anderson Kanser Merkezin’de görev aldı. Doktor, bu yıllarda omurilik cerrahisi üzerine yoğunlaştı ve omurilik bozukluklar, tümör ameliyatları ve en zor tip omurilik kanserleri üzerine literatüre geçen birçok başarılı ameliyat gerçekleştirdi. Uzun yıllar boyunca da Johns Hopkins Hastanesi Nöroşirürji Omurga Servisi Direktörü olarak görev aldı ve ülkemizde Anadolu Sağlık Merkezinin kuruluşu ve John Hopkins ile yapılan afiliasyon anlaşmasına katkıda bulundu.

Prof.Gökaslan 2015 yılından beri, Rhode Island ve The Miriam Hospital’de Nöroşirurji Bölümü ve Kapsamlı Omurga Merkezi Direktörü olarak görev almakta, ayrıca, ABD’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Brown Üniversitesi’nde Warren Alpert Tıp Fakültesi Nöroşirurji Bölümü Başkanıdır.

Yeni Omurga Yapmak Mümkün mü ?

Gökaslan ekibiyle birlikte, omurgadaki sorunlu bölgenin yerine hastanın kalçasından, ayağından ya da başka bir bölgeden çıkarılan kemik parçası ile adeta yeni bir omurga inşa ediyor. Hastadan kemik alınamayacağı durumlarda ise sorunlu alanı metal kafeslerle doldurarak veya plastik bir madde kullanarak omurgayı onarma yoluna gidiyorlar. Bu ameliyatlar özellikle tümör vakalarında tercih ediliyor. Omurga eğriliklerinde ise, omurgayı kırarak yeniden şekillendiriyorlar.

30 yıldan uzun bir süredidir ABD’de yaşayan Prof. Ziya Gökaslan, ihtisasına ilk olarak kalp cerrahisi ile başlamış ancak sonradan beyin cerrahı olmaya karar vermiş. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı da ameliyat eden Dr. De Bakey’in asistanlarından biri olan Prof. Gökaslan, “Kalpte yapabileceklerimiz çok sınırlıydı. Kalp ameliyatları beni heyecanlandırmıyordu. Ama beyin gizemli, sorunları daha zor, cerrahisi ağır bir alan. Zor vakalarla uğraşıyoruz, hastalar normal yaşamına döndüğünde ise yaşadığımız mutluluğu tarif edemem” diyerek neden beyin cerrahı olduğunu ve bu alanda uzmanlaştığını özetliyor.

Profesörün, 500’den fazla yayını bulunuyor ve bu yayınlara yaklaşık 14bin kez atıf yapılmış. Doktor ayrıca, Kuzey Amerika Omurga Birliği tarafından verilen Leon Wiltse ödülünün sahibi. Ödülün verilme nedeni ise, omurga sağlığı üzerine yaptığını klinik araştırmalar ve liderlik olarak tanımlanmış.

Ziya Gökaslan ve ABD Sağlık Sistemi

Omurga cerrahisi yüksek teknoloji ve yoğun insan emeğinin kullanıldığı bir alan. Bu sebeple maliyetlerde oldukça yüksek oluyor. Ülkemizde de omurga cerrahisi ameliyatları 100bin TL rakamlarına ulaşabiliyor. Sağlık hizmetlerinin yoğun olarak özel sağlık kuruluşları tarafından sağlandığı ABD’de ise yüksek teknolojinin kullanıldığı omurga cerrahisi ameliyatları çok daha yüksek fiyatlara yapılıyor. Gökaslan’ın omurga cerrahisi alandaki başarısı da çalıştığı kurumlara yüksek katma değer sağlıyor. Yılda ortalama 150 ameliyat yapan doktorun, ekibiyle birlikte görev aldığı hastaneye yaklaşık yarım milyar dolarlık getiri sağladığı öngörülüyor.

Son olarak, ülkemizin beyin cerrahisi alanında oldukça başarılı hekimler yetiştirdiğini de belirtmekte fayda var. Türkiye’de görev alan en iyi 10 beyin cerrahı listesine göz atmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir