İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Samumed Ürünleri Yaşlanmayı Tersine Çevirmeye Çalışıyor

1 milimetre kıkırdak üretebilen biri, Apple’dan daha büyük olur.”

Osman Kibar, Amerika’da yaşayan bir Türk girişimci. Kendisi, kelliği yok etmek, eklem dokularını iyileştirmek, kırışıklıkları düzeltmek üzerine çalışan Samumed ürünleri şirketinin kurucusu. Osman Kibar, Forbes 2018 Türkiye En Zenginleri listesinin dördüncü sırasında. Forbes şöyle diyor; “ Kibar yaşlanmayı tersine çeviriyor. Son olarak L’Oreal ile kırışık önleyici cilt bakım uygulamaları üzerine anlaştılar. Kibar, başarısı istisnasız herkesi sevindirip mutlu edecek listedeki belki de tek milyarder”

Samumed ürünleri ve şirketinin değeri 12 milyar dolar olarak belirtiliyor. Daha yeni, 2018 yılının sonunda ismi açıklanmayan bir yatırımcıdan 438 milyon dolarlık yatırım aldı. Samumed, yatırımcıların iştahını kabartan bir girişim, eğer şirket dediklerini yapabilir hatta sadece çalıştığı ilaçlardan birini dahi başarabilirse, değeri çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Samumed Ürünleri Ne Vaad Ediyor ?

İşte bu noktada, Samumed’i  Baş Bilim Yöneticisi ve kurucularından John Hood’la tanışmamız gerek. Hood tıp doktoru ve biyokimyacı. Geliştirdiği kanser ilacı sayesinde önceki şirketi Targegen’i 635 milyon dolara Sano’ya satmıştı.

Bir süreden beri neredeyse bütün ilaç şirketleri ve belki binlerce bağımsız araştırmacı, ‘wnt’ isimli bir protein üzerinde çalışıyor. Bu proteinin bütün teknik detaylarına girmeyeceğim ama şunu söylemem gerek: ‘wnt’ hücrelerimiz arasında sinyal taşıyan, haber taşıyan bir proteinin adı.

İşte John Hood (ve başka birkaç kişi) halen Samumed adına en az 32 tane ilaç patentine sahipler ve bunların ezici çoğunluğu ‘wnt’ ile bağlantılı.

Samumed, ilk olarak ‘jeneratif’ ilaçlar ortaya çıkarma peşinde. Hayvan deneyleri aşamasını geçip insanlar üzerinde denenen iki ilacı var. Bunlardan biri kelliği sona erdirme. Samumed  saç dökülmesi için yeni bir ilaç iddiasında. İkincisi ise dünya çapında belki de 1 milyardan fazla insanın derdi olan artrit, yani eklem iltihabını hedef alıyor.

Uzmanlar, iddialı birçok ilacın tam da bu aşamadan sonra başarısızlığının ortaya çıktığını ve bu yüzden bir türlü eczane raflarına ulaşamadığını hatırlatıyor. Böyle başarısız ilaçlar icat edilen bütün ilaçların yüzde 80’i gibi büyük bir yüzdesini oluşturuyor.

Samumed, geçtiğimiz aylarda Amerikan Dermotoloji Akademisinde (AAD), kodu SM04554 olan kellik ilacı ile ilgili bilgi verdi. 300 hastaya ilişkin veri paylaşıldı. Buna göre %0.15 solüsyonlu ilaç kullanan hastalar saç teli adedinde günlük %9.6 fazlalaşma görürken, %0.25 solüsyon ilaç kullananlar %6.9 fazlalaşma gördüler. Bu verileri gören saç kaybı uzmanlarının aklı yerinden oynadı.

AAD’nin eski başkanı olan Wilma  Bergfeld, Samumed ürünleri arasında saç teli kaybı üzerine yapılan çalışmalara yardımcı oldu. Bergfeld’e göre sonuç için henüz erken. Kendisi, 1988’de piyasaya sürelen ve çok ses getiren Rogaine adlı ilacı hatırlatıyor. Bu ilaç pek çok erkekte, dökülmenin devam etmesinin önünü kesebilmiş ancak saç tellerinin tekrar çıkmasını sağlayamamıştı. Bergfeld, Samumed’in Rogaine’den çok daha iyi iş yapması gerektiğini söylüyor.

Esas önemi, eklem iltihabı çalışmaları taşıyor. 27 milyondan fazla Amerikalı, bu hastalıktan şikayetçi. Her yıl 700.000’dan fazla kişi, dizlerine metal bağlayıcılar taktırmak durumunda kalıyor ve 300.000 kişi ise yapay kalça kemiği taktırıyor.

Samumed’in eklem iltihabı çalışmalarından en büyüğü, sadece 60 hastayı kapsıyor. SM04690 kullanan hastalardan gelen daha iyi işlev görme ve acının azalması bildirimi, diğerlerine göre iki katı fazla. X-ışını ile yapılan incelemelerde, kemikler arasındaki mesafenin arttığı görülüyor. Bu, kıkırdağın tekrar oluştuğunun bir göstergesi.

Ancak halen Samumed ürünleri için yetkilileri bile, verinin henüz olgunlaşmamış olduğunu ve daha fazla kanıta ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Samumed’in bunların yanında, Alzheimer ve görme kaybı üzerine de çalışmaları bulunuyor. Firma, hastalık hastalık ve semptom semptom ilerlemeye odaklanmış durumda. Büyük resim ise yaşlanan hücreleri, aynı anne karnındaki bir çocuğun güçlü bir şekilde gelişmesi gibi geliştirmek.

Samumed Hakkında Ne Konuşuluyor ?

Derek Lowe şöyle yazmış; “Hastalıkları iyileştir, ölümü ortadan kaldır, sanki birileri Yeni Kutsal Kitap hakkında konuşuyor.”

Şirkete yatırım yapan IKEA Group’tan Bjorn Konig: “Para herkes için önemli. Ama bu işin altında yatan esas motivasyon, dünya üzerindeki ağrı çekenlerin sayısını azaltmak ve insanlığın daha iyi yaşamasını sağlamak.” diyor.

Vicker Ventures Yatırım şirketinin sahibi Finian Tan, sadece eklem iltihabı ilacı bile şirketin bugünkü değerlemeyi alması için yeterli diyor. “1 milimetre kıkırdak üretebilen biri, Apple’dan daha büyük olur.”

Samumed’in ilaçları, Yiyecek ve İlaç Yönetimi Kuruluşu’nun onay sürecinden sonra pazara çıkabilecek. Ama önce, etkili olduklarını kanıtlamaları gerek. Samumed’in ilaçlarının büyük ölçekte denemelerini 2 yıl içinde görebililiriz.

Samumed’in yaptığı çalışmaları ve yayınlarına ilgili linkten ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz: https://www.samumed.com/publications/default.aspx

Yaşlanırken Genç Almak Mümkün mü ?


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts