İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Yaşlanırken Genç Kalmak

Yaşlılık kaçınılmaz. Ancak bilim insanları, yaşlanmayı geciktirebileceklerine inanıyorlar. Gerçekten, yaşlanırken genç kalmak mümkün olabilir mi ?

Amerika’da Albert Einstein Tıp Fakültesi Yaşlılık Araştırmaları Merkezi yöneticisi Dr. Nir Barzilai uzun yıllardır şanslı genlere sahip olup geç yaşlanan ve çoğu 100 yaşını gören bireylerin soy hatları üzerinde araştırmalar yürütüyor ve bu alanda en çok araştırmaya sahip bilim adamlarından. Hatta kimi soylarda sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıkların dahi, bu durumu değiştirmeyeceğini gözlemlemiş. İncelemelerinden biri olan Kahn Ailesinin bireyleri epey uzun yaşıyor. En erken ölen aile üyesi 82 yaşındaymış. Kardeşlerin yaşları 100, 106 ve 110 olarak devam ediyor. 106 yaşındaki Helen ile karşılaştığında, bilimadamına 90 yıldır sigara içtiğini söylemiş. Barzilai, 90 yıldır hiçbir doktor sana sigara içmemen gerektiğini söylemedi mi diye sorduğunda, Helen, söyleyen tüm doktorlar öldü, cevabını vermiş. Bilimadamı, sıradan insanları ise uyarıyor. Siz Helen değilsiniz, diyor.

Barzilai’nin araştırmalarından birinde vardığı sonuç ise, iyi kolesterol olarak bilinen HDL oranının, bu şanslı genlere sahip insalarda epey yüksek bir seviyede olması. HDL, kötü kolesterolün karaciğerden atılmasını sağlıyor. Yani HDL yüksekliği iyi bir sonuç.

“Artık sağlıklı ve uzun bir yaşam sürerek yaşlanmak bilim kurgu değil, bilimin ta kendisi” diyen Barzilai’ye göre Tip 2 Diyabet hastalarında kullanılmakta olan Metformin adlı etken madde, yeni gençlik iksiri olabilir. 60 yıldır yaygın olarak kullanıldığı için Meformin üzerine yapılmış birçok araştırma var. Maddenin, kanser, diyabet, kalp hastalıkları gibi riskleri azalttığı biliniyor. Bu sonuçlar 2014 yılında 90 bin kişiyi içeren muazzam ölçekli bir araştırmanın sonuçlarıyla da ortaya kondu.

Metformin Gençlik İksiri Olabilir Mi ?

Metformin diğer diyabet ilaçlarına göre, yan etkileri daha az olan güvenilir ilaçlardan biri, patent dışı ve oldukça düşük bir fiyata satılıyor. Etken maddesi ise 1600’lü yıllarda kullanılan keçisedefi otu. Kan şekeri seviyesini dengelerek insülin direncini kırdığı ve hastalığa bağlı kilo alımını önlediği, hatta kilo da verdirebildiği için günümüzün en tercih edilen diyabet ilaçlarından biri.

Bilim adamı, araştırmalara 80’li yıllarda başladı ve bazı sonuçlar gördü. Metformin kullanan hastaların diğer ilaçları kullanan hastalara göre, her açıdan daha sağlıklı oldukları, daha uzun yaşadıkları, kalp ve damar hastalıkları konusunda da şanslı gözüktükleri… Hatta demans ve alzhemir riskini azalltığı bile tespit edildi. Nobel Ödüllü, biyolog James Watson da kanseri önlenmek için Metformin kullandığını açıkladı.

Nir Barzilai şöyle diyor: “Yaşlanma bir hastalık değildir ve biz onun bir hastalık olmasını istemeyiz” Ancak yaşlanmanın pek çok sağlık sorunu için uygun bir zemin ve bir risk faktörü olduğunu düşünüyor. “Hastalık olmadan yaşlanmayı, hastalıksız geçen süreyi arttırmayı istiyoruz” diyor. Bunun için de “metformin” ya da benzer yapıda bir başka molekülün “çare” olabileceğini söylüyor. Zaten uzun yıllardır yaşlanmayan o şanslı bireyler üzerinde yaptığı araştırmalar da gösterdi ki, bu insanlar hepimizden geç yaşlanıp ölseler bile, yine sonunda aynı hastalıklardan yaşamlarını kaybediyorlar. 

Bilim adamının sürdürdüğü son araştırmanın sonuçlarının ortaya çıkabilmesi için ise 5 yıl daha beklemek gerekiyor. Eğer, araştırma hedefine ulaşır ve ilaç “daha uzun ve sağlıklı yaşamak” ve “yaşlılığı geciktirmek” için kullanılmaya başlanırsa; sağlık ve ekonomiye küresel ölçekte katkıda bulunacak bir çığır açıcı etki oluşturabilir. Eğer yaşlandıkça sağlıklı kalabileceksek, sağlık bakım maliyetlerinin yükü de azalmış olacaktır.

Son olarak, büyük silikon vadisi şirketlerinin de, metformin veya uzun yaşam vaadetme potansiyeli olan farklı maddeleri araştıran bilim adamlarına fon sağladıklarını da hatırlatalım.

Share:

administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir