İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Ülkemizin En İyi Tıp Fakülteleri

Türkiyenin en iyi tıp fakültesi hangisi ?
Aslında herkesin aklına benzer cevaplar geliyor. Ancak, değerlendirilmesi gereken birçok bileşen var.

Türkiye’de devlet üniversitelerinde 73, vakıf üniversitelerinde 27 olmak üzere toplam 100 tıp fakültesi bulunuyor. Bunlardan 84’ü aktif olarak öğrenci alıyor ve eğitim veriyor. Bu fakültelerdeki öğrenci sayısı ise yaklaşık 75 bin. En iyi tıp fakülteleri gibi bir liste yapmak ise oldukça güç. Konuya birçok faktörün katılması gerekiyor. Akademik kadro, bu kadronun yayın sayısı ve bu yayınların hangi dergilerde çıktığı, uygulama hastanelerinin varlığı ve kalitesi, teknolojik donanım, uluslararası itibar, tercih sıraları, TUS sonuçları, bu listeyi uzatmak mümkün. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, ülkemizin en iyi 10 tıp fakültesini belirlemeye çalıştık. İşte Türkiye’nin en iyi tıp fakülteleri listesi;

1.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, URAP (University ranking by academic performance) raporuna göre ülkemizin akademik olarak en başarılı tıp fakültesi durumunda. Fakültenin İngilizce ve Türkçe programlarında toplam akademisyen sayısı ise 490. Fakülte ayrıca üniversite sınavında uzun yıllardır, en başarılı öğrencilerin ilk tercihlerinden oluyor. 2018 yılında fakülteye son yerleşen öğrencinin başarı sırası 1442’ydi. En yüksek giriş puanına sahip fakülteler sıralamasında ise, İngilizce program 6.  Türkçe program ise 8. sırada. İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds’a (QS) göre ise, Hacettepe Tıp Fakültesi, Dünyanın en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 250 – 300 bandında yer alıyor. Mezunların TUS puanları değerlendirildi zaman ise, fakülte üçüncü en iyi dereceye sahip.

2.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

İstanbul Üniversitesi bünyesinde 2 Tıp Fakültesi barındıran, nadir üniversitelerimizden biri. URAP raporunda, iki fakültede yüksek derecelere sahip ve Hacettepe’nin ardından ikinci sıradalar. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 388 akademisyen görev alıyor. Cerrahpaşa’nın, İngilizce programı en yüksek puana sahip 3. Türkçe programı ise en yüksek puana sahip 11. Tıp fakültesi konumunda. QS’e göre ise Cerrahpaşa’da Dünya’nın en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 250 – 300 bandında yer alıyor ve ülkemizde en iyi TUS sonuçlarına sahip altıncı fakülte konumunda. Bilindiği üzere fakültede, alanında öncü birçok hoca görev alıyor.

3.Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Diğer üniversitelere göre oldukça yeni olan daha onuncu yılını dolduran Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, birçok yönüyle ilk on arasında olmayı hak ediyor. Fakülte, en iyi TUS ortalamasına sahip ve bu alanda diğer tüm üniversiteleri geçerek ilk sırada yer alıyor. Bu durumun, az öğrenciye sahip olmakla ilintili olduğunu da not düşelim. Diğer fakültelerde öğrenci sayısı 200-300 rakamını bulurken, Koç’da her yıl yalnızca 45 tıp fakültesi öğrencisi eğitim görüyor. Üniversitenin tam burslu programı, en yüksek puana sahip ikinci tıp fakültesi durumunda ve 63’ü profesör olmak üzere toplam 91 öğretim üyesi görev alıyor. Fakülte URAP raporunda da 4. Sırada yer alıyor. Eylül 2014’de açılan Uygulama Hastanesi ise sahip olduğu üstün teknoloji ile ön plana çıkıyor.

4.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ülkemizin en büyük özel sağlık sunucusu olarak düşünülen ve bu alanda ciddi bir marka olduğu kabul edilen Acıbadem Sağlık Grubunun sahibi olduğu Üniversite, oldukça kalabalık ve güçlü bir akademik kadroya sahip olması ile ön plana çıkıyor. Fakülte bünyesinde, 157’si profesör 290 öğretim üyesi görev alıyor. En yüksek TUS puan ortalamasına sahip 10. Fakülte olan Acıbadem’in tam burslu programına girebilmek için üniversite sınavında neredeyse ilk 500 öğrenci arasında olmak gerekiyor. Fakülte bu alanda 5. Sırada yer alıyor.

5. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (Çapa)

Ülkemizin ilk Tıp Fakültesi olarak bilinen ve 1827 yılından beri öğrenci kabul eden köklü fakülte, QS raporuna göre dünyada en iyi dereceye sahip Türk Tıp Fakültesi durumunda. Fakülte, 250-300 sıralama bandına yer alıyor. URAP akademik başarı değerlendirme raporunda ise ikinci sırada. Fakültenin kontenjanı ise 370.  Bu rakam fakülteye en çok tıp öğrencisi kabul eden üniversite yapıyor. Çapa, En iyi TUS sonuçlarına sahip altıncı, üniversite sınavında en yüksek puana sahip 8. Fakülte konumunda. Türkan Saylan, Biykem Bozkurt gibi birçok başarılı hekim İstanbul Tıp mezunu.

6.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

En yüksek puana sahip 10. Fakülte olan Ankara’da, 422 öğretim üyesi bulunuyor. QS’e göre ise fakülte Dünyanın en iyi tıp fakültesi sıralamasında 400 – 450 bandında yer alıyor ve ülkemizde en iyi TUS sonuçlarına sahip 11. fakülte konumunda. Ankara, URAP akademik değerlendirme raporuna göre ise en iyi üçüncü fakülte durumunda. Üniversite geçtiğimiz yıl tam 310 öğrenci kabul etmişti. Üniversite 1945 yılında eğitim hayatına başladı ve bu özelliğiyle Cumhuriyetin ilk tıp fakültesi olma özelliği taşıyor.

7.Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi

İki tıp fakültesine sahip tek özel üniversite olan Medipol Üniversitesi’nin Uluslararası Tıp Fakültesi, en yüksek puanla öğrenci alan Tıp Fakültesi olma özelliği taşıyor. Türkçe program ise en yüksek puanla öğrenci alan 4. Fakülte konumunda. Fakültenin uygulama ve araştırma hastanesi ise oldukça geniş olanaklara sahip. Sağlık teknolojileri alanında geliştirilen birçok ürün, hastane altyapısında bulunduruluyor.

8.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

445 öğretim üyesinin görev yaptığı üniversite, en iyi TUS sonuçlarına sahip 7. Fakülte konumunda. QS’ye göre ise Ege, Dünyanın en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 450 – 500 bandında yer alıyor. Fakülte ayrıca, URAP raporunda da 6. sırada bulunuyor.

9.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

289 öğretim üyesinin görev yaptığı fakülte, URAP akademik başarı değerlendirme raporunda 10. sırada bulunuyor. Marmara, en iyi TUS sonuçlarına sahip 8. Fakülte konumunda

10. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi

Listenin 10. sırasına farklı çıktılarıyla ön plana çıkan bir üniversiteyi koymak istedik. Bezmialem, listede yer alan diğer özel üniversitelerin aksine sadece sağlık bölümlerinin olduğu bir üniversite ve bu nedenle yapılan tüm yayınlar, çalışmalar da sağlıkla ilişkili oluyor. Üniversite, 2014-2017 yılları arasında, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı listesinde ilk sırada yer alıyor.  Fakülte ayrıca, URAP raporunda da 7. sırada bulunuyor.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir