İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Ülkemizin En İyi Beyin Cerrahı Listesi: İlk 10

Kimilerine göre tıbbın en zor alanıdır, beyin cerrahisi. Uzun ameliyatlar, muhtemel komplikasyonların fazlalığı, bazılarına göre hocaların sert mizaçları, bölümü özellikle de tıp fakültesinden mezun olan yeni doktorlar için mesafeli durulması gereken bir noktaya getirmiştir.

Ancak, ülkemiz beyin cerrahisi konusunda dünyanın önde gelen lokasyonlarından biri durumunda. Uluslararası derneklerde yapılan üst düzey görevler, alınan ödüller, yapılan komplike ameliyatlar ülkemizi beyin cerrahisi konusunda önemli bir konuma getirdi.

Gazi Yaşargil hocanın mikrocerrahi tekniği beyin cerrahi konusunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Öyle ki, Yaşargil hoca, Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından da “yüzyılın beyin cerrahı” seçilmiştir. Kendisini takip eden Türk Beyin Cerrahları, tüm dünyada başarıdan başarıya koşmuşlardır. Bizde, ülkemizde aktif olarak ameliyat yapmaya devam eden,  10 en iyi beyin cerrahı listesini oluşturmaya çalıştık. Liste, hocaların eğitimleri, yaptıkları ameliyatlar, akademik yayınları, aldıkları ödüller gibi birçok bileşen göz önünde bulundurularak meydana gelmiştir. İşte ülkemizin en iyi 10 en iyi beyin cerrahı;

1.Necmettin Pamir

necmettin pamir

Ülkemizin en iyi beyin cerrahı olarak tanımlanabilecek ilk kişilerinden biri şüphesiz Prof.Pamir’dir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de listemizde bulunan hocaların çoğunun Pamir hocanın öğrencisi olmasıdır. Kendisi 1976-1985 yılları arasında Hacettepe üniversitesinde görev aldı. Sonrasında ise, tam 22 yıl boyunca Marmara Üniversitesinde hizmet verdi. Bu üniversitede,  1992 yılında Marmara Nörolojik Bilimler Enstitüsünü kurdu ve 2006 yılına kadar başkanlığını yürüttü. Ayrıca, 1986-2007 yılları arasında Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 

2008 yılında emekli olarak, Acıbadem Üniversitesine Kurucu Rektör olarak atandı ve 2012 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Bugün 66 yaşında olan Necmettin Pamir, Acıbadem Altunizade Hastanesinde hizmet vermeye devam ediyor. Yoğun olarak, Nöroonkoloji, Nörovasküler cerrahi, Gamma-Knife radyocerrahi ile ilgilenen Pamir, Türkiye’yi Gamma Knife teknolojisiyle 20 yıl önce ilk tanıştıran doktordu. Ayrıca Pamir hoca, 2016 yılında, Dünya beyin cerrahisinin en üst kuruluşu olan Dünya Nörolojik Cerrahi Akademisi (World Academy Neurological Surgery) başkanlığına seçilen ilk Türk beyin cerrahı olmuştu. Necmettin Pamir, bu akademiye Gazi Yaşargil’den sonra girmeyi başaran ikinci beyin cerrahı olmuştu.

2.Memet Özek

memet özek

Özellikle çocuk hastalar ülkemizin için en iyi beyin cerrahı olan adlandırılabilecek olan Prof. Özek, Marmara Üniversitesi Nöroşirurji Anabilim Dalı ve Nörolojik Bilimler Enstitüsü Başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca, Avrupa Pediatrik Nöroşirurji Derneği başkanlığı koltuğunda da oturdu. Özek hoca, özellikle çocuk hastalarda spastisite, epilespi ve tümör cerrahisi konularıyla ilgileniyor. 

Necmettin Pamir gibi, Memet Özek’de Acıbadem Altunizade Hastanesinde hizmet veriyor. 63 yaşında olan Memet Özek hoca, bugün Acıbadem Üniversitesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanı olan Özek’in hobileri de oldukça fazla. Kendisi dalış ve yelken yapıyor, Cypridea, Murex ve Strombidae grubu deniz kabukları koleksiyonu biriktiriyor ve gitar çalıyor.

3.Servet İnci

servet inci

Listedeki birçok hekimin görev aldığı, Hacettepe Üniversitesinin şuan ki Beyin ve Sinir Cerrahisi bölüm başkanı olan Prof. Servet İnci tam 28 yıldır, bu üniversitede görev alıyor ve 9 yıldır da bölüm başkanlığı görevini yürütüyor. İnci’nin özellikli ilgi alanları, nörovasküler cerrahi ve tümör cerrahisi.

 

4.Mehmet Yaşar Kaynar

mehmet yaşar kaynar

2006 – 2009 yıllarında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Başkanlığı, 2007 – 2011 yılları arasında da Nörolojik Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunan Kaynar hoca, bugün 58 yaşında ve kendi muayenehanesinde hizmet vermeye devam ediyor. Yoğun ilgi alanları ise, beyin tümörleri ve anevrizmaları.

 

5.Uğur Türe

uğur türe

Gazi Yaşargil hocanın öğrencilerinden olan Prof. Uğur Türe, 2005 yılından beri Yeditepe Üniversitesinde görev alıyor. 2012-2014 yılları arasında Türk Nöroşirurji Derneği Başkanı olarak görev alan Prof. Türe’nin ilgi alanları; Sinir Sistemi Tümörleri ve Epilepsi Cerrahisi. Uğur Türe’nin Cumhurbaşkanın hekimlerinden biri olduğu da biliniyor.

 

6.İlhan Elmacı

ilhan elmacı

Zürih Üniversitesinde Yaşargil hocadan eğitim alan beyin cerrahlarından biri olan Prof. İlhan Elmacı, ayrıca Necmettin Pamir hocanın da öğrencilerinden. Acıbadem Maslak Hastanesinde hizmet veren Elmacı, ülkemizin en iyi beyin cerrah uzmanlarından biri olarak gösteriliyor. Doktor yoğun olarak, beyin tümörleri ve kanamaları üzerine çalışıyor. Elmacı, hasta iletişiminde de başarılı bir hekim olarak tanınıyor.

 

7.Mustafa Berker

mustafa berker

59 yaşında olan Prof.Berker, uzun yıllardır Hacettepe Üniversitesinde görev alıyor. Cleveland Clinic ve Gutenberg Üniversitesinde’de eğitimler alan Mustafa Berker, yoğun olarak Hipofiz tümörleri üzerine çalışıyor. Hacettepe’deki mesaisinin yanı sıra Ankara’da kendi muayenesinde de hastalara hizmet veriyor.

 

8.Mustafa İbrahim Ziyal

ibrahim ziyal

Tıp eğitimini 1986 yılında Cerrahpaşa’da tamamlayan Prof. Ziyal, ABD’de, Washington’da, George Washington Üniversitesi’nde kafa tabanı cerrahisi ve kompleks beyin tümörleri üzerine çalışmalar yaptı. Uzun yıllar Hacettepe Üniversitesinde çalıştı. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniği’ne Anabilim Dalı Başkanı, Nörolojik Bilimler Enstitüsü’ne müdür olarak atandı. 

Dünya’nın beyin ve sinir cerrahisi alanında en prestijli dergilerinden biri olan, Journal of Neurosurgery (JNS) 1998 Haziran ayı sayısında Ziyal’ın pineal bölge tümörlerinin cerrahisi ile ilgili çalışmasını kapak yaptı ve tam sekiz sayfasını bu çalışmaya ayırdı. Ziyal, Marmara Üniversite Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

9.Türker Kılıç

türker kılıç

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olan Prof. Türker Kılıç, özellikle beyin damar hastalıkları ve beyin tümörleri alanlarında çalışmaktadır. Necmettin Pamir hocanın öğrencilerinden olan Kılıç, Harvard Üniversitesi Brigham and Women’s Hospital ve Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nde çalışmalarda bulunmuştur.

Bilimsel araştırmaları, 1999 yılında Avrupa Nöroşirürji Dernekleri Birliği’nin (EANS) “En Değerli Araştırma Ödülü”ne layık görülmüş, 2005 yılında Amerika Nöroşirürji Dernekleri Birliği’nin (AANS) En Değerli ABD-dışı Bilimsel Çalışma Ödülünü kazanmıştır.

Kılıç 2009 – 2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü Başkanlığını üstlenmiştir. 2010 yılı AANS (Amerika Beyin Cerrahları Birliği) toplantısına Türkiye’den bilimsel bildirisi kabul edilen tek beyin cerrahı olmuştur.  Bugün 54 yaşında olan Doktor, MedicalPark Göztepe Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Türker Kılıç hocanın listedeki diğer hekimlerden farkı ise, felsefe, bilim, zihin üzerine yapmış olduğu konuşmalardır. Youtube’da hocanın birçok konuşması rahatlıkla bulunabilir.

10.Yavuz Aras

Doç.Dr.Yavuz Aras tıp doktorluğu diplomasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1998 yılında almış, beyin ve sinir cerrahi asistanlığını İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde 2001-2007 arasında tamamlamıştır.

2010 yılında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde hizmet vermeye başlamıştır. Halen tıp fakültesinde ve üniversite hastanesinde görev almaya devam etmektedir. Doç.Dr.Yavuz Aras nöroonkolojik cerrahi, omurga cerrahisi, pediatrik nöroşirurji, beyin damarsal hastalıklarının tanı ve tedavisi konusunda geniş bir tecrübeye sahiptir. Doç.Dr.Yavuz Aras İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmaktadır.

 

Atladığımız, belirtmediğimiz isimleri bize [email protected] adresinden yazmanızdan mutluluk duyarız.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir