İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

ABD Sağlık Sistemi

Amerika sağlık sistemi doktor kalitesi, tıbbi teknolojilerin gelişmişliği, hastanelerin hizmet standartları gibi özellikleriyle değerlendirildiğinde, belki de dünyanın en iyi sağlık sistemi. Ancak, bir sağlık sistemini iyi olarak tanımlamak için hizmetin kalitesi yetmez ve çok daha fazla bileşene ihtiyaç duyulur. Şöyle bir yorum yapsak belki daha doğru olur. ABD dünyanın en iyi sağlık hizmetini sunan ama en kötü sağlık sistemine sahip olan ülkesi.

Kanada Sağlık Sistemi

Kanada sağlık sistemi içinde hizmetlerin çok büyük bir kısmı kamu tarafından karşılıyor. En yakın komşuları ABD ile kıyaslandıklarında, tek bir ödeyici kuruluşun varlığı (Medicare), tüm sistemi kolaylaştırıyor ve daha anlaşılabilir hale getiriyor. Kanada sağlık sistemi meslek, yaş, gelir durumu vs. herhangi bir kritere bakmadan tüm vatandaşları sigortalıyor ve sağlık hizmetlerini garanti ediyor.

Japonya Sağlık Sistemi

Japonya sağlık sistemi batı ülkelerinin birçok iyi özelliğine sahip olduğu gibi, bazı verilerde dünya’nın en iyi sistemi olarakta en plana çıkıyor. Japonya’da hekime ve hastaneye ulaşmak oldukça kolay. Japonlar, tüm dünyada doktora en çok başvuran kişiler. Yıllık ortalama kişi başı 14.5 ve bu rakam Avrupa’nın neredeyse iki katı.

Almanya Sağlık Sistemi

Devlete ait iki büyük sigorta kurumu olan BKK ve AOK Almanya Sağlık Sistemi için kritik öneme sahip. Ülkemizde bulunan GSS gibi sağlık primleri ya çalışanların maaşlarından kesinti yapılıyor ya da kişiler bu ücreti doğrudan kuruma ödüyorlar. Bu iki kurum, hastalık önleyici çalışmalar için sigortalılarını teşvikte ediyor.

İngiltere Sağlık Sistemi

İngiltere, National Health Service (NHS) isimli meşhur bir sağlık sistemine sahip. 80 yıllık bu yapı, belki de major bir değişikliğe maruz kalmadan günümüze kadar gelen en eski sağlık sistemi. NHS bünyesinde yaklaşık 1,5 milyon çalışan bulunuyor. Bu rakam NHS’i avrupanın en büyük işvereni pozisyonuna getiriyor.  Dünya’nın en büyük sağlık zinciri olan HCA’nın ise tam on katı.