İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Türkiye'de En Çok Ölüme Neden Olan 5 Hastalık

Sağlık denilince akla ilk gelen, hastalıklardır. Bilindiği gibi sağlık bireyler için yaşamsal bir öneme sahiptir. Her yıl ülkemizde pek çok insan bazı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmekte, bu hastalıkların yanı sıra bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar olması dikkat çekmektedir. Bu konuları göz önünde bulundurarak sizin için en çok ölüme yol açan 5 hastalığı sıraladık;

1. Damar Hastalıkları

Damarlar vücuttaki bütün dokuları beslediği için eğer damarlarınıza bir hastalık yerleştiyse, vücudunuzdaki bütün dokular hastalanabilmektedir. Burada ilk iki sırada kalp ve beyin hastalıkları yer almaktadır.

2. Tümörler

Bu hastalıklarda karşımıza iyi huylu ve kötü huylu tümörler çıkmaktadır. Solunum sistemi tümörleri, gırtlak tümörleri, bronşit ve akciğer tümörleri başta gelen hastalıklardır. Bu hastalıklar toplumda büyük ölçüde sigara alışkanlığı veya kirli havanın solunum yollarındaki irritasyona (tahriş) uğraması sonucu akciğerlerdeki ve solunum yollarındaki hücrelerin kötü yöne doğru kayarak, kanserleşmesi sonucu oluşmaktadır.

3. Solunum Sistemi Hastalıkları

Halk arasında KOAH, (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) astım, zatürre ve verem gibi hastalıklar yer almaktadır. Her ne kadar verem hastalığı geçmişte kaldığı bilinse de hala toplumumuzda ölümlere yol açabilmektedir.

4. Sinir Sistemi Hastalıkları

Bu hastalıkların içerisinde büyük ölçüde Alzehimer ve Parkinson hastalıkları gelmektedir. Bu hastalıklar kişinin hayati fonksiyonlarını ve bilişsel fonksiyonlarını bozarak kişilerde kazalar sonucu ölüme yol açabilmektedir. Özellikle hareket kabiliyetinin gittikçe azalması ve zamanla kişide ciddi zihinsel problemler yaratmaktadır.

5. Diyabet

Bu hastalıkların içerisinde ise en önemli olan hastalık, şeker hastalığıdır. Bu hastalığın genetik alt yapısı güçlü olsa da buna eşlik eden kötü hastalık ortaya çıkar ve bireylerde zaman içerisinde damar sertliği, kilo fazlalığı gibi devamında kap ve beyin hastalıklarına yol açarak bu hastalıklar ölümle sonuçlanabilir.


contributor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir