Türkiye’de Dijital Hastane Süreci

Türkiye’de Dijital Hastane Süreci

dijital hastane

Türkiye’de Dijital Hastane Süreci

Teknolojinin gelişmesiyle sağlık sektörü olumlu yönde ilerlemektedir. Ülkemizde de sağlık bilişimi konusu hızla önem kazanmaktadır. Ülkemiz sağlık bilişimi konusunda dünya standartlarına göre iyi bir noktaya gelmiş ve sağlık bilgi sistemini ihraç edebilecek seviyeye ulaşmıştır. Dünya’daki gelişmeleri yakından takip eden Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bu konuda bir karar almıştır ve bu gelişimi Dünya’ya gösterebilmek adına uluslararası kabul görmüş bir ölçüt kullanmaya karar vermiştir. 2012 yılında Kağıtsız/ Dijital Hastane projesini başlatmış ve bu çalışmanın bir uzantısı olarak 15 Kasım 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü (SBSGM) ile HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) Avrupa arasında 5 yıllık bir protokol imzalanmıştır.

HIMSS kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.1961 yılına dayanan bir geçmişe sahiptir. Vizyonu, teknoloji ve bilginin daha iyi kullanımını sağlayarak sağlığı iyileştirmektir. Teknoloji ve bilginin daha iyi kullanımını sağlayarak hasta güvenliğini sağlama ve sağlık bakım kalitesini iyileştirme vizyonu ile çalışmaktadır. Bu amaçla farklı değerlendirme modelleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda hastaneleri ulusal ve uluslararası alandaki benzer kurumlarla karşılaştırma imkânı sunmaktadır.

Türkiye’de bu sürece Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’nin pilot seçilmesiyle başlanmıştır. Bunun üzerine hastane hazırlıklarını tamamlayarak 2013 yılının Nisan ayında Türkiye’deki ilk HIMSS EMRAM Seviye 6 hastane olarak sertifikalandırılmıştır. 2017 yılına kadar 16 hastane seviye 6, 1 hastane ise seviye 7 olarak sertifikalandırılmıştır.

dijital hastane

HIMSS: Dijital Hastane

HIMSS EMRAM Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansında Prof. Dr. Recep Akdağ’ın koyduğu hedefler sonrasında Türkiye’deki HIMSS Çalışmaları hızlanmıştır. Hastaneler sağlık bilgi sistemlerinin kalitesini arttırarak çalışma prensiplerini değiştirmişler, bununla birlikte sistem entegrasyonlarını hızlı bir şekilde geliştirmişlerdir. 2017 yılının sonunda ise 153 hastane seviye 6 olarak sertifikalandırılmıştır.

HIMSS’in modellerine göre hastanelerde farklı perspektiflerden seviye ölçümleri gerçekleşmektedir. Ülkemizde ise; EMRAM (Elektronik Medical Record Adoption Model) ve O-EMRAM (Outpatient Elektronik Medical Record Adoption Model) modelleri ile ölçümleme yapılmaktadır. EMRAM modeli yataklı hizmet veren tedavi merkezleri için kullanılan bir modeldir. O-EMRAM ise ayaktan hastalara hizmet veren merkezler için ölçümleme yapmaktadır. Her iki modelde de 0 ila 7 arasında değerlendirme yapılmaktadır. Seviye 6’ya ulaşan hastane, en az 1 sene benimseme süresi tamamlandıktan sonra seviye 7 için değerlendirmesi gerçekleştirilmektedir. 2020 yılı itibari ile ülkemizde HIMSS EMRAM seviye 6 olan 172, seviye 7 ise 3 dijital hastane vardır.

HIMSS O-EMRAM modelinde ise seviye 6 olan 9 hastane/merkez, seviye 7 de 2 hastane/merkez vardır. Aynı zamanda Avrupa’da ve Türkiye’de ilk defa HIMSS O-EMRAM Seviye 7 kriterleriyle sertifikasyon gerçekleşmiştir. 2019 Şubat ayı itibari ile Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü (SBSGM) ile HIMSS Avrupa arasında 5 yıllık protokol yenilenmiş ve çalışmalar hızla devam etmektedir. 2024 yılına bu sayının hızla artması beklenmektedir.

Dünya’daki ve Türkiye’deki Dijital Hastane şüreçlerini buradan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir