İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Şehir Hastanesi Projesinden Vazgeçiliyor

Sağlıkta dönüşüm programının devamı olarak nitelendirilen şehir hastanesi yatırımları projelendirildiği günden bugüne tartışma konusu. Özel sektör tarafından yapılması, dev yapılar olmaları, mevcut devlet hastanelerinin kapatılması gibi nedenler proje için olumsuz yorumların yapılmasını da beraberinde getirdi. 

Bugüne gelindiğinde şehir hastanesi mantığının, hastaneleri inşa eden ve kar eden kuruluşlar hariç pekte bir savunusu kalmamış gibi gözüküyor ve siyasi veya ekonomik görüş farketmeksizin şehir hastanelerinin bazı problemleri olduğu herkesçe kabul ediliyor. Bakan Fahrettin Koca’da bunu belirten kişilerden biri. Bakan, hastanelerin şehre uzak, ulaşımı zor ve belki de fazla büyük olduklarını belirtiyor. Ayrıca, bakanlık bütçesi bu hastaneleri yapacak güce sahipken, özel sermaye bu hastaneleri yaptırmanın efektif olmadığını anladıklarını söylüyor. Yine Başkan Erdoğan ise, hastanelerin zarar ettiğini kabul ediyor.

10 Şehir Hastanesi Nasıl Yönetiliyor

Şehir hastanelerinin yönetiminde ise bir kafa karışıklığı söz konusu. Aslında hastaneler nihayetinde sağlık bakanlığına ait. Ancak, hastanelerin yönetimi inşa eden şirketlere verilmiş durumda. Bu şirketlerde hastanelerin bazı bölümlerini farklı işletmecilere kiralıyor. Örneğin, radyoloji, fizik tedavi, radyasyon onkoloji gibi hizmetler işletmeci şirket tarafından veriliyor ve yönetiliyor. Şehir hastanelerinin laboratuvar, radyoloji, temizlik, güvenlik, yemek gibi hizmetleri 5 yıl için hastaneleri inşa eden şirketlere veriliyor.

Sağlık hizmetini sunan ise yine sağlık bakanlığı. Yani, doktor, hemşire, randevu sistemi, sarf malzeme ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Bir diğer önemli nokta ise, sağlık bakanlığı 25 yıl için bu binalarda kiracı durumunda ve kira ödüyor. Bakanlık, şehir hastaneleri için bir bütçe ayırmış durumda, bu bütçenin yarısı kira gideri.  Bugüne kadar kamu-özel işbirliği modeli ile 10 şehir hastanesi hizmet vermeye başladı. Son olarak 1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi açıldı. Bakanlık bu 10 hastane için 2020 yılında 5 milyar dolar kira bedeli ödeyecek. Yapım aşamasında olan 8 şehir hastanesi ise 2020 yılında, bir hastanenin de 2021’de açılması bekleniyor.

Ancak, Dr.Fahrettin Koca, edindikleri tecrübelerden yola çıkarak, şehir hastanelerinin sürecini değiştirmeyi planlıyor.  Buna göre, plan aşamasındaki 10 yeni hastanesi, bakanlık tarafından inşa edilecek. Hatta 6 bin 100 yatak kapasiteli 3 şehir hastanesi için proje ihalesine çıkıldı bile. Ancak, mevcutta özel sermayeye yaptırılan hastaneler için 5 yıl boyunca mevcut anlaşmalar ile kira ödenecek ve kalan 20 yıllık kulanım hakkı içinde dönemsel olarak anlaşmalar yapılmaya devam edilecek. Ancak, bu mali yükün altında, devlet ve bakanlık bu hastaneleri satın alma, kamulaştırma veya topyekun özelleştirme gibi bir sürece gidebilir mi, bunları zaman içinde göreceğiz.

Bir Hastane Kaç Yataklı Olmalı ?

50, 100, 400, 1500 yataklı hatta Tayvan’da 10bin yataklı bir hastane dahi bulunuyor. Devlet yada özel sermaye, bütçesi, iş gücü ve tüketici talebini göz önünde bulundurarak hastane yatırımını yapar. Ancak, hastane kaç yataklı olursa daha iyi çalışır sorusu, pek akla gelmiyor olabilir. Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu bir çalışmaya göre, 200 ila 400 arası yatak sayısı bir hastanenin efektif çalışması için uygun aralık. Ancak, 600 yatağın üstü hastanenin hem sunduğu sağlık hizmetinin kalitesini düşürüyor, hem de mali olarak zarar veriyor. Aslında bu bilinmeyen bir konuda değil, hele sağlık yöneticileri tarafından. Dünya geneline bakıldığında, 1000 yatak üstü 20-25 hastane anca bulunabiliyor.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir