Sağlıkta Yapa Zeka: Novartis ve Microsoft’dan Dev Anlaşma​

Sağlıkta Yapa Zeka: Novartis ve Microsoft’dan Dev Anlaşma​

sağlıkta yapay zeka

Sağlıkta Yapa Zeka : Novartis ve Microsoft'dan Dev Anlaşma​

Dünya’nın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan İsviçre kökenli Novartis ile Microsoft arasında sağlıkta yapay zeka alanında beş yıllık bir anlaşma imzalandı.

Microsoft’un yapay zeka alanındaki çalışmaları, veri zenginliği ve tecrübesinin Novartis’in ilaç geliştirme süreçlerine doğrudan katkıda bulunması hedefleniyor. Amerikalı dev teknoloji şirketi ise, bu anlaşma ile mevcutta “gerçek zamanlı” sonuçlar veren sağlıkta yapay zeka ürünlerini, daha iyi test etmeyi amaçlıyor.

Anlaşma ayrıca, Novartis tarafından yönetilen laboratuvar deneyleri, klinik çalışmalar ve üretim tesislerinden elde edilen devasa veri yığınlarını organize etmek ve kullanmak için bir sağlıkta yapay zeka çözümü sağlamayı öngörüyor.

Anlaşmayı açıklayan Microsoft Healthcare Başkanı Peter Lee, sorunun sadece bu büyük veriyle başa çıkmak olmadığını, söylüyor. “Bilgiler devasa boyutta ancak çoğu, araştırma laboratuvar notları, tıbbi dergi makaleleri ve klinik deneme sonuçları gibi hepsi tipik olarak bağlantısız sistemlerde depolanan yapılandırılmamış veriler şeklinde.”

İlk Hedef Göz Hastalıkları

İşbirliği önce yaşa bağlı macular dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) olan hastalar için tedaviyi kişiselleştirmeye odaklanacak. Daha uygun dozajın önünü açacak kullanımları araştırmak için halihazırda mevcut hasta gözlerinin on binlerce görüntüsünü taramak için sağlıkta yapay zeka teknolojisi kullanılacak. 

Novartis’in Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Teknolojiler Başkanı Bertrand Bodson, “Göz hastalıkları ile başlıyoruz, çünkü binlerce ve binlerce OCT taramasına (optik koherens tomografi) sahibiz. Bu oldukça değerli bir girdi. Ayrıca, hastaların en kolay sınıflandırılabileceği alanlardan biri de yine görüntüleme teknolojisidir.” Google‘ın da farklı bir göz rahatsızlığı olan retinopati üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor.

Ortaklık aynı zamanda kanser immünoterapileri için CAR-T hücreleri üretiminin geliştirilmesine de konu alıyor. İlaçların geliştirilmesine katkıda bulunacak, kimyasal maddelerin üretiminde de yapay zekaya başvurulacak.

Sağlıkta Yapay Zeka Kullanımı: Anlaşma Detayları

İşbirliğinin açıklandığı 1 Ekim’de, anlaşmanın finansal detayları hakkında ise bir bilgi verilmedi. Ancak, iki şirketinde birbirlerine eşit anlamda katkı sağlayacakları düşünülüyor. İki şirketten projede görev alacak çalışanlar, Novartis’in İsviçre Basel’deki genel merkezi, İrlanda Dublin’deki hizmet merkezi ve Microsoft’un İngiltere’deki araştırma laboratuvarında bir arada çalışacaklar. Ek olarak firmalar arasında eşit ortaklıkla yeni bir inovasyon laboratuvarı hayata geçirilecek.

Anlaşma, ilk aşamada Novartis’in müşteri, Microsoft’un hizmet sağlayıcı olduğu izlenimi verse de, sağlık sektöründe yer edinmek isteyen Amerikalı teknoloji şirketi için çok daha fazlasını ifade ediyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella geçtiğimiz günlerde yapay zekanın sağlık sunumu sistemlerinde başarılı bir şekilde konumlandırılması durumunda sağlık hizmetlerini kökten değiştirebileceğini söylemişti. 

Novartis Verileri Manipüle Etmekle Suçlanıyor

sağlıkta yapay zeka

Novartis’in SMA hastalığı için geliştirdiği dünyanın en pahalı ilacı, FDA tarafından onaylanmasına rağmen,  şirketin FDA’ya göndermiş olduğu verileri manipüle ettiği şüphesi, hala gündemde. Şirket, ticari kullanıma başlayabilmek için FDA onayını Mayıs ayında almış, ancak Haziran’ın sonunda ilaç hakkında bazı sorunların olduğunu kuruma bildirmişti. Fakat Novartis’in bu sorunları Mart ayından beri bildiği ama ticari izinden sonra raporladığı belirtiliyor. Soruşturma devam ediyor ve şirket ciddi bir para cezası ve hatta ilaç onayının iptali ile karşılaşabilir.

Sonuç olarak, Microsoft ile birlikte çalışmak, Novartis CEO’su Vas Narasimhan’ın ilaç devi ve gelecekteki üretim ve tasarım süreçleri vizyonuna uygun görünüyor.

İlaç endüstrisinin  sağlıkta yapay zeka ile geleceği parlak, zira ilaç işletmelerinin yüzde 62’si yakın gelecekte yapa zekaya yatırım yapmayı düşünüyor.

Kaynak: healthcareweekly

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir