İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Sağlıkta Marka Olmak

Tüm dünyada aklınıza gelen ilk hastane markası hangisi? Birçok cevap gelebilir. Ancak, yeterince fazla değil, ayrıca gelen marka yeterince güçlü de değil. Yani Mercedes, Apple, Hilton kadar kuvvetli hissedemiyoruz.

Şunu düşünüyorum, eğer verilen hizmet, sunulan ürün marka olabilmenin tek kriteri olsaydı, hastaneler şüphesiz dünyanın en büyük markaları haline gelirlerdi. Ancak, dünyanın en bilinen markasının şekerli, asitli ve siyah renk bir sıvı satan içecek firması olduğunu göz önünde bulundurursak, pekte önemi yok gibi gözüküyor.

Peki marka olmuş kuruluşlar ne sunuyor da, hastaneler bundan geri kalıyor.

Birçok marka mutluluk vadediyor ve sloganlarına bunu yerleştiriyor. Ancak, doktorun MR sonucuna bakıp “tümörünüz iyi huylu” demesi veya beş saatlik bir ameliyattan çıktıktan sonra “ameliyat başarılı geçti” cümlesini söylemesinin yaratacağı mutlulukla neyi kıyaslayabiliriz.

Yine bu markalaşmış kurumlar, tüketicide tatmin duygusu yarattıkları söylerler ve çoğu zamanda bu doğrudur. Ancak, 30 yıldır beyin sinir cerrahisi üzerine çalışan, ödüller almış, makaleleri tüm dünyada yayımlanmış bir hocaya muayene olmak ve hastalığınızla ilgili tüm sorulara cevap bulabilmek, oldukça tatmin edici bir durumdur.

sağlıkta marka olmak

Tüketiciye tatmin sağlayan ürünleri düşündüğümüzde, ilk aklımıza gelen marka sanırım arabalardır, özellikle de erkekler için. Çünkü bir otomobil kişiye özgürlüğünü verir ve sıradan bir tüketicinin sahip olabileceği en yüksek teknolojiye sahip üründür. Ancak bir otomobil kaç dakikada üretilir. Üretim modeline, üretim hattına, arabanın özelliklerine göre bu rakam değişse de, bugün büyük araba üreticilerinin üç veya dört dakikada bir araba üretebildiklerini biliyoruz. Bu bir seri üretim işidir. Ancak, sağlık için aynısını diyebilir miyiz? Her hasta ayrı bir vakadır ve hastanın tanısını koymak, ameliyatını ve sonrasında takibini yapmak uzun bir süreçtir.

Birçok marka konfor sunar, ülkemizin büyük hastane gruplarının bunu da rahatlıkla sunabildiğini biliyoruz. Hasta için olduğu kadar refakatçi ve ziyaretçiler içinde tasarlanmış geniş koltuklar, oturma odası, kahve makinası vs. Hilton ne sunuyorsa, Acıbadem, Memorial, Amerikan gibi hastanelerin de aynı otelcilik hizmetini sunduklarını söyleyebiliriz.

Sağlıkta Marka Olmak İçin Neye İhtiyaç Var

Markalaşmanın iki ana unsuru olmalı. İlki, kaliteli ve benzersiz bir ürün ikincisi ise bunu anlatabilmektir. Bir pediatrik kalp cerrahının yaptığı başarılı bir ameliyattan daha kolay pazarlanabilir ve marka olma potansiyeli taşıyan bir hizmet olmamalı. Doktorlar bu operasyonları kendi topluluklarında anlatsalar da tüketiciye ve piyasaya göstermekte zorluk çekebiliyorlar veya zaman ayırmıyorlar. 

Bu noktada iletişimcilerin sorumluluğu başlıyor. Kolayca hastane görseli bulunan bir reklam hazırlayıp “hayata dokunuyoruz” gibi bir sloganla konuyu kapatıyorlarsa, burada bir eksiklik var demektir. Yani bizim siyah renk şekerli ve asitli su markası, “iyilik”, “mutluluk”, “kendini gerçekleştirme” vadederken, sağlık hizmeti sunucularının iletişim çalışmalarının bu kadar basit kalmaması gerekiyor. 

Tabi, sağlıkta marka olmak için bakanlık ve meslek odası regülasyonları oldukça sınırlayıcı olmakla birlikte güzel çalışmalar yapmak her zaman mümkün olabiliyor. Ayırca, devletin marka olacaksanız global’de olun dercesine sağlık sektörüne verdiği uluslararası pazarlama teşviklerini hatırlatmakta da fayda var. 

Faydalı Linkler;

Doktorlar İçin Marka Olma Rehberi

Başarılı Hastane Reklamları

Sağlık Yönetimi Merkezi Pazarlama Danışmanlığı


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir