İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Sağlık Yönetimi Öğrencileri Ve Mezunlarının Edinmesi Gereken 5 Beceri

Sağlık yönetimi olan üniversite sayısı arttıkça, bölümden mezun olanların sayısı da oldukça yükseldi. Bunun bir sonucu olarak da her alanda olduğu gibi sağlık yönetimi öğrencileri için de farklılaşmak kaçınılmaz hale geldi. Bizde hem sağlık yönetimi öğrencileri hem de bölüm mezunları için edinmeleri gereken 5 ana beceriyi sıraladık. Sağlık yönetimi kariyer. olanakları da bu becerilerle birlikte şüphesiz artacaktır. Ek olarak, edinilen becerilerle birlikte sağlık yönetimi maaş skalası da artma eğilimi gösterecektir.

Ayrıca bu yazı son günlerde bize sık sık sağlık yönetimi okumalı mıyım sorusunu yönelten arkadaşlarımız içinde yardımcı bir içerik olacaktır.

1. Yabancı Dil

Ülkemizde sağlık turizminin her geçen gün gelişmesiyle ve hastanelerin bu işe para koymasıyla, yabancı dil bilen sağlık yönetimi uzmanlarına olan ihtiyaç arttı. Hal öyle ki, sağlık yöneticilerinin bu ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle sektör dışı olan ve dil becerisi sayesinde sektöre giriş yapan kişiler oldu. Bu bir yandan sektöre farklı bir perspektifle bakabilen uzmanlar kazandırırken diğer yandan da bu kişilerin sağlık bilgilerinin eksik olan sebebiyle çeşitli sorunlara yol açtı. Peki, İngilizcenizin gayet iyi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, ben anadilimde yaptığım işi İngilizcede yapabilirim sorusuna evet diyebiliyor musunuz? Diyorsanız, sorun yok.

2.bir dil öğrenmek isteyenlere de Rusça önerilebilir. Arapça, Almanca, İspanyolca ve Fransızca konuşanlar genelde İngilizcede konuşuyorlar. Ancak, Ruslarla anlaşabilmek için Rusçayı bilmek oldukça önemli oluyor. Ek olarak ingilizce eğitim veren veya hazırlık sınıfı olan bir üniversitenin sağlık yönetimi bölümünde okumanın dil öğrenmek konusunda avantaj yaratağını de belirtelim.

2.Dijital Beceriler

Dijital bir çağda yaşadığımız bilinen bir gerçek. Hastanelerde hızla dijitalleşiyor. Corona süreci de hızla dijitalleşen dünyaya ilave bir ivme kazandırdı. Sağlık yöneticileri için alt uzmanlıkları dahilinde teknik ve dijital beceriler edinmek oldukça önemli hale gelmiştir. İlk akla gelen derya deniz bir program olan Excel’dir. Bu programı bilmiyorum diyen kimseyle karşılaşamazsınız. Ancak gerçekten bu programla harikalar yaratan kişiler ile karşılaştığınızda, excel’in alametifarikasını daha iyi anlarsınız. Pusula,  Nucleus gibi hastane yazılarımlarını iyi bir şekilde kullanabilmekte özellikle giriş seviyesi için oldukça faydalı olacaktır. SAP programları, dijital pazarlama reklamcılığı öne çıkan diğer bazı konulardır.

3.İletişim Becerileri

İletişim becerileri kulağa soyut bir kavrammış gibi gelse de, hayatımız sürdürmede bize yardımcı olan en önemli yeteneklerden biridir. Doğuştan bir iletişim becerisine sahibizdir. Ama bazıları daha iyidir, girdikleri ortamlarda sevilir, sık sık telefonları çalar ya da iş hayatında daha kolay yükselir.

Sağlık sektöründe iletişim ise belki de en zor olanıdır. Çünkü iletişim halinde olunması gereken kişiler çok farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Çünkü bir sağlık yöneticisi kimi zaman aynı gün içinde, ünlü bir beyin cerrahıyla, 24 saatlik nöbetini yeni bitiren hemşireyle, gece boyu acilde hasta bakan doktorla, yakınını kaybetmiş bir hastayla, ameliyatında tahmin edilmeyen komplikasyonlar gelişmiş bir hastayla iletişim halinde olması gerekmektedir. Herkesi her zaman mutlu edemez ya da herkes tarafından sevilemezsiniz. Ancak en doğrusunu yapmak mümkündür. En doğru olan da şüphesiz doğru bir iletişimle yapılabilecektir.

4. Mevzuat

Özel, üniversite, devlet hastanesi fark etmeksizin ülkemizdeki tüm hastaneler sağlık bakanlığına bağlıdır. Bu da çok sayfalı bir mevzuat demektir. Ayrıca özel hastanelerin çok büyük bir kısmı da SGK ile anlaşmalıdır. Sağlık yönetimi öğrencileri sağlık mevzuatını bilmeli ve kendilerini bu konuda geliştirmelidirler.

5.Fiyatlandırma

Özellikle özel hastaneler için günün sonunda elde edilmek istenen iki amaç varsa, ilki başarılı sağlık çıktıları elde etmek, ikincisi de kar yapmaktır. Bilindiği gibi kar, bir hizmetin maliyeti üzerine koyabildiğiniz ilave ücrettir. Unutulmaması gereken nokta ise, sağlık hizmetlerinde maliyetlerin sınırsız olduğudur. Hekim hakkedişi gibi en temel maliyetle başlar ta kan alınırken kullanılan strip çubuğuna kadar devam eder. Sağlık yöneticileri bu maliyetlerin farkında olmalı ve hekim hakkedişi neye göre belirlenir, SUT ve TTB ödemeleri nasıl olur, SGK ödeme kalemleri nelerdir, gibi bilgileri elde ederek en doğru fiyatlandırmayı yapabilmelidir. Sağlık yönetimi öğrencileri stajları esnasında fiyatlandırma bölümünü mutlaka görmelidirler.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir