Sağlık Yönetimi Mezunları İçin 10 Kariyer Yolu

Sağlık Yönetimi Mezunları İçin 10 Kariyer Yolu

71 üniversite de tam 4.903 sağlık yönetimi kontenjanı var. Sağlık yönetimi kadro atamasının da oldukça sınırlı olduğu düşünüldüğünde, mezunlara özel sektör yolu gözükmüş oluyor. Sağlık yönetimi mezunları, yaygın olarak özel sektörde kariyerlerine devam ediyorlar. Sağlık yönetimi mezunları için, kariyer alternatiflerini incelemeye çalıştık;

1.Özel Hastaneler

Hali hazırda, sağlık yönetimi mezunlarının en yoğun çalıştığı ve ilk başvurularını yaptıkları kurumlar özel hastanelerdir. Hastaneler büyük ve karmaşık yapılardır ve bu yüzden yoğun olarak personel ihtiyacı duyarlar. Ayrıca, çalışma şartlarının zorluğundan dolayı, kadrolar değişim gösterebilmekte ve bu da yeni elemanlar için fırsat olabilmektedir. Sağlık yönetimi mezunları hastanelerin tüm yönetimsel kadrolarında çalışabilmektedir. Günümüzde, birçok özel hastanenin genel müdür, genel müdür yardımcısı pozisyonlarında sağlık yönetimi mezunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Ancak, bu mevkilerin uzun bir kariyer yolculuğunun çıktıları olduğu unutulmamalıdır.

2.Şehir Hastaneleri

Bilkent, Mersin, Kartal ve diğerleri. Onlarca şehir hastanesinde on binlerce idari personele ihtiyaç duyuluyor. Tabii, diğer hastane türlerinde olduğu gibi bu alan yalnızca sağlık yönetimi mezunlarına açık değil, farklı bölümler ve hatta lise mezunları bu alanlarda çalışabiliyor.

3.Sağlık Bakanlığı Kuruluşları

Sağlık bakanlığına bağlı birçok alt kurum bulunuyor. Bu kurumlarda gerek kpss gerek sözleşmeli olarak çalışılabilir. Aslında diğer alternatiflerde olduğu gibi, bu alanda da yapılabilecek bir gönüllü staj, mezuniyet sonrası öğrencilerin işlerini kolaylaştırabilir. Bu kurumlardan bazılarını saymak gerekirse;

  • Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
  • Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü
  • Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü
  • Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü
  • Strateji Geliştirme Başkanlığı
  • Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

4. Sağlık Yönetimi Mezunları İlaç Şirketlerinde Çalışabilir mi ?

Mezunların düşeceği en büyük hata, sağlık sektörünün sadece hastanelerden oluştuğunu düşünmeleridir. Öyle ki, ilaç firmaları sağlık sektörünün ana taşıyıcısı ve en karlı şirketleri durumundadır. Sektörde uluslararası firmaların çokluğu, ulusal firmaların da çalışan haklarını iyileştirmesini sağlamıştır. Novartis, Roche, GSK, Eczacıbaşı ilk akla gelen firmalar. Yönetimsel tüm departmanlar sağlık yönetimi mezunları için bir alternatif olabilir. Ayrıca, sahada mümessil olarak çalışmakta, geliştirici ve yan haklar açısından tatmin edici olabilir.

5.Üniversiteler

Sağlık yönetimi öğrencilerinin fazlalığı, bu alanda akademisyen ihtiyacı da yaratıyor. Araştırma kabiliyeti yüksek ve sabırlı kişilerin bu alanda ilerlemesi tavsiye edilebilir. Bu amaca sahip kişilerden beklenen bazı değişmez kriterler var. İyi bir ales skoru, iyi bir not ortalaması ve İngilizce yeterliliği. Akademik kariyer haricinde tüm üniversitelerin bünyesinde bulunan SKS Dairleri (Sağlık, Kültür, Spor) mezunlar için farklı bir alternatif olabilir.

sağlık yönetimi merkezi

6.Sağlık Teknolojisi Şirketleri

Bilindiği gibi sağlık, teknolojinin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri. Bir çırpıda General Electric, Siemens, Medtronic gibi oldukça büyük uluslararası firmaları sayabiliriz. Bu firmaların idari departmanları mezunlar için iyi bir alternatif olabilir. Tabi, İngilizce seviyesi ileri düzeyde olan ve teknoloji farkındalığına sahip kişilerin bir adım önde olduklarını söylemek mümkün.

7.Sağlık Turizmi

Yabancı hasta kavramı, tüm hastanelerin, yöneticilerin, patronların sizi daha iyi dinlemesini sağlar. Türkiye, sağlık turizminden en çok para kazanan on ülkeden biri ve bu işin potansiyeli her geçen gün daha da büyüyor. Yurt dışı bağlantıları olan, İngilizcenin yanından arapça, rusça gibi bir dil daha ekleyebilen kişilerin bu alana rahatlıkla yönelebilirler. Hastanelerin, uluslararası ofisinde çalışabilecekleri gibi, sağlık turizmi firmalarında veya bireysel olarak çalışabilirler.

8.Sigorta Şirketleri

Özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sağlık sigortalarına olan talep her geçen yıl artıyor. Bu da, sigorta şirketlerinin sağlık departmanlarında çalıştırdıkları eleman sayısını arttırmalarını sağlıyor. Provizyon, operasyon, satış gibi alanlarda sağlık yönetimi mezunları istihdam ediliyor.

9.Sivil Toplum Kuruluşları

Sağlık ve hastalık temalı sivil toplum kuruluşlarını saymaya kalksak 100 rakamına rahatlıkla ulaşabiliriz. İlk aklımıza gelenler Yeşilay, Kızılay, KAÇUV, LÖSEV, Tohum Otizm, Türk Diyabet Cemiyeti, Türk Böbrek Vakfı vd. Öğrenciler, üniversite yıllarından itibaren bu kuruluşlara gönüllü katılarak çalışmalar yapabilir, sonrasında da iş fırsatlarını değerlendirebilirler.

10.Sağlık İletişimi

Sağlık hizmetlerinde iletişim oldukça önemli bir faktör. Bu noktada sağlık iletişimi çeşitli alt başlıklara ayırmak mümkün. Sağlık haberciliği yapabilecekleri gibi sağlık kuruluşları ve doktorlara pazarlama iletişimi danışmanlığı veren şirketlerde de görev alabilir veya yeterli tecrübe ve portföyü elde ettikten sonra bu işi bireysel olarak da yapabilirler.

Gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, bu sektörlerin hepsinde çalışan sağlık yönetimi mezunları tanıyoruz ve yeterli çalışma, azim, istek ve donanımla çalışan sayılarının da artacağını biliyoruz.

Yararlı Kaynaklar;

En İyi Sağlık Yönetimi Bölümüne Sahip 5 Üniversite

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.