İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Sağlık Yönetimi Merkezi İçerik Hizmetleri

Sağlık Yönetimi Merkezi İçerik Hizmetleri ile sağlık sektöründe ulaşılabilirliğinizi ve bilinirliğinizi arttırın. 

Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlaması Neden Önemli ?

Bilindiği gibi sağlık sektöründe pazarlama yapmak oldukça sınırlı ancak yine gayet iyi bilindiği gibi bu sınırlar her gün esniyor ve esnetiliyor. İçerik pazarlaması ise hem saygın hem de etik bir yol olarak pazarlama faaliyetlerinde en önemli rollerden birini oynuyor.

Bugünlerde, şifasını arayan hastaların ve yakınlarının ilk adımı Google’da hastalıklarını veya semptomlarını aratmak ve doğru bilgiye ulaşmaya çalışmak. İkinci adımı ise doğru doktora ulaşmak. Bu iki adımı bir araya getiren iş ise içerik pazarlaması.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Website ve bloglar da yer alan, basın bülteni olarak dergi ve gazetelere iletilen, mevcut ve potansiyel müşterilere bir şey satmaya çalışmadan iletişim kurmayı ve bilgilendirmeyi amaçlayan tüm yazılı ve görsel materyaller birer içeriktir. Bu içerikler google için optimize edilir, sosyal medya paylaşımları ile güçlendirilir, e-mail marketing ile kitlelere duyurulursa içerik pazarlaması adını alır. İçerik pazarlamasının ilk ve en temel noktası tüketicilerin aramakta oldukları bir konuya dair kaliteli içerik üretmek ve bu içeriği çeşitli araçlar kullanarak ölçümlemek ve iyileştirmektir. Sonrasında ise içeriği instagram, twitter, google ads, medium gibi farklı kanallar kullanarak duyurmak gelir.

Bill Gates’in 1996 yılında microsoft’un websitesini açtığı ve söylediği “content is king” -içerik kraldır- cümlesi bugün çok daha önemli bir noktaya geldi. Neden? Çünkü içerik kaliteli bilgi barındırır ve bu haliyle değerlidir ve ayrıca organiktir. Herkes size bir şeyler satmaya çalışırken, oraya buraya reklam verirken -ki bu da gereklidir- içerik sizi bilgilendirir, masumdur, sadece gitmek istediğiniz noktaya varmanıza yardımcı olur.

İçerik pazarlamasının en güzel yanlarından biri ise zamansız olmasıdır. Yapılan reklamlar hep bir zaman aralığı içindir ve kampanya süresi bittikten sonra silinip giderler. Ancak, kaliteli bir içerik zamansızdır. Bugün “böbrek sağlığı” üzerine üretilen bir içerik, beş yıl sonrada var olacaktır. Bilimsel olarak yeni gelişmeler yaşandığı takdirde ise link yapısı değiştirilmeden, içerik güncelliğini koruyabilecektir.

İçerik pazarlaması, en temel haliyle tek bir amaç için çalışır. Tüketiciye satın alma yolculuğunda rehberlik etmek. Aslında, hasta ile doktor arasında bilgi asimetrisi gibi ciddi bir engelin olduğu sağlık sektöründe, kafası karışık bir hastayı bilgilendirmek yapılabilecek en kıymetli işlerden biridir. Yapılan bu iş tüketicinin güvenini kazanır ve bilindiği gibi “güven” sağlık sektöründeki büyülü sözcüktür.

"Pazarlama yapıyormuş gibi gözükmeden pazarlama yapmanın en iyi yolu şüphesiz içerik pazarlamasıdır."
Dr. David Feinberg
Dr.David Feinberg
Google Health Başkan Yardımcısı, UCLA Health Eski Başkanı
içerik pazarlaması

Neden İçerik Pazarlaması Yapmalıyım?

Sağlık hizmetlerinin sistemli olarak işleyebilmesi konusunda oldukça önemli bir isim ve ayrıca bir çocuk nörolojisi uzmanı olan Dr.Paul Elwood yaklaşık 30 yıldır önce söylediği; “Hastanelerin, hastası yoktur. Hastanelerin doktorları vardır, doktorlarında hastaları” cümlesi bugün hala geçerliliğini korumaktadır.

Yıllar önce edilmiş bu söz bugün özellikle zincir hastaneler tarafından “hastanelerin, hastaları vardır” olarak değiştirilmeye çalışılsa işin tabiatı gereği pek mümkün olmamıştır. Bunu başardığını düşünen hastanelerse, yanılmaktadır. Sadece iyi hekimleri toplamakta başarılı olmuşlardır ve aslında bu da aynı ölçüde büyük bir başarıdır.

Bu sebeple doktorların kendi web sitelerini açarak, içerik üretmeleri veya ürettirmeleri hem toplum sağlığı hem de kendi iş hacimleri için önemlidir.

Büyük hastane grupları iyi veya kötü bu konu üzerine çalışmaktadır, gerek hekimlerine gerekse ajanslara içerik üretimi yaptırarak, içerik pazarlamasından yararlanmaya çalışmaktadır. Aslında bu noktada küçük hastaneler ve klinikler içinde büyük bir fırsat vardır. Bilindiği gibi pazarlama dört ana dürtüye hizmet eder; Farkındalık, İlgi, İstek, Eylem. Şüphesiz ki, içerik pazarlaması bunların hepsine hizmet eden ve bunu en maliyetsiz olarak gerçekleştiren araçtır.

Kaç Tip İçerik Vardır?

Websitesi, basın bülteni ve sosyal medya için oluşturulan içerikler vardır. Genellikle materyal aynıdır. Ancak, içerik yazarı mecraya göre doğru içeriği oluşturmakla görevlidir. Web içeriği, google optimizasyonlu ve 800+ kelimelik bir içerik talep ederken, basın bülteni 300 kelimelik göze hoş gelen spot cümlelerin olduğu bir yazı ister. Sosyal medyada ise için içine tasarım da girer ve hem görsel üstü için kısa ve öz hem de post metni için bilgilendirici bir içerik yazımı gerektirir.

Sağlık Yönetimi Merkezi Kimdir ?

Sağlık Yönetimi Merkezi, sağlık sektörü için pazarlama ve iletişim faaliyetleri yürütmekte olan butik bir ajanstır.Tasarım, sosyal medya yönetimi, içerik pazarlaması ve dijital pazarlama konularında çalışmaktadır. Aynı zamanda sağlık sektörü ve teknolojileri üzerine de içerik üretmektedir. Ekip 5 kişiden oluşmaktadır; İçerik Uzmanı, Dijital Pazarlama Uzmanı, Editör, Grafik Tasarımcı, Sosyal Medya Uzmanı.

içerik pazarlaması

İçeriklerim Kim Tarafından Oluşturulacak?

İçerikleriniz ile ilgilenecek üç kişi olur, yazar, editör ve seo uzmanı. Yazar ve seo uzmanı ilgili anahtar kelimeleri çıkartır, ardından yazar tarafından içeriğiniz kaleme alınır. Seo uzmanı içeriği Google için optimize eder. Editör tarafından profreading yapılır ve içeriğiniz son halini almış olur.

Hangi Konularda ve Dillerde İçerik Alabilirim?

Sağlık Yönetimi Merkezi sadece sağlık sektörü için içerik üretmektedir ve tüm tıbbi konularda hem hekime yönelik hem de halka yönelik oluşturulabilecek içerikler konusunda yetkindir. Örneğin, robotik cerrahi ile jinekolojik kanserlerin tedavisi konusunda halka yönelik gündelik bir dil ile içerik üretirken, hekimlere yönelik akademik bir dil kullanarak içerik oluşturabiliriz. İçeriklerinizi Türkçe ve İngilizce olarak talep edebilirsiniz.

İçeriklerim Google’da İlk Sayfada Çıkacak mı?

Üzgünüz ama bunun kesin bir cevabı yok ve size doğrudan bunu taahhüt eden kişi ve kurumlardan da uzak durmanızda fayda var. İçeriklerinizin ilk sayfada çıkabilmesi için bazı bileşenleri ihtiyacınız var. Bizimle ilgili olan kısım doğru ve kaliteli içeriği yaratmak ve kullanıcıların o içeriğe ulaşabilmelerini sağlamaktır. Bunun dışında, site hızı, https sertifikası, mobil uyumlu olmak, AMP kullanmak gibi iyileştirmeler içeriklerin yüksek sıralarda bulunmasını etkilemektedir. Ayrıca Google’un son güncellemesine göre bir sağlık içeriği doktor, hastane, üniversite gibi söz hakkına sahip kişi veya kurumlar tarafından yapılıyorsa, Google da bu içerikleri üst sıralara taşımaya çalışıyor.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir