İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Sağlık Yönetimi Bölümü: En İyi 5 Üniversite

Sadece sağlık yönetimi bölümü olan üniversiteler değil, yüzlerce üniversite her yıl bir milyona yakın öğrenci kabul ediyor. Bazı bölümler zamanla düşünüyor, bazıları ise yükseliyor. Bazıları ise her zaman trend olmaya devam ediyor. Şüphesiz ki, sağlık bölümlerinden bahsediyoruz. Doktorluk, hemşirelik, fizyoterapi, radyoloji teknikerliği vs. Doğrudan tıp ile iç içe olmayan ancak yaygın olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi altında bulunan çeşitli alametifarikaları olan bir alan ise Sağlık Yönetimi bölümü olmuştur. Hem sağlık hem işletme dersleriyle donatılmış bu bölümde, öğrenciler bir yandan halk sağlığı, tıbbi terminoloji gibi dersler alırken diğer yandan pazarlama, iktisat gibi dersler alırlar. Ülkemizde sağlık hizmetlerine olan talebin ve buna bağlı hastane sayısının da artmasıyla birlikte, sağlık yöneticilerine de olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.

Bu yazımızda, sağlık yönetimi olan üniversiteler arasından en iyi 5 sağlık yönetimi bölümüne sahip üniversiteyi sıraladık. Sıralamayı yaparken, birçok faktörü göz önünde bulundurduk, akademisyen zenginliği, kampüs imkanları, mezunların sektördeki durumu, başarı sıralamaları, iş imkanları bunlardan bazıları. Sağlık yönetimi iş imkanları üzerine kaleme aldığımız içeriğe de bakmalarında fayda var.

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü

Sağlık yönetimi olan üniversiteler arasında ilk sıra 1963 yılında kurulan Sağlık İdaresi bölümü ile Hacettepe Üniversitesi’nin. Sağlık yöneticiliği eğitimini ilk vermeye başlayan üniversite, öğrencilerin ilk tercihi olmaya aday. Sağlık eğitimi hususunda önemli bir itibarı olan ve tıp fakültesi ile ülkemizin en iyi tıp eğitimi veren üniversite olarak kabul edilen Hacettepe, atmosferi ve tarihiyle de şüphesiz öğrencilere faydalı olacaktır. Ayrıca, bölümden mezun olan ve şuan sağlık sektöründe yönetici veya akademide yer alan Hacettepe sağlık yönetimi mezunları da oldukça fazladır. Bu kişilerde, öğrencilerin yolunu aydınlatacaktır.

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü

Türkiye’nin en değerli sağlık markası olan Acıbadem Sağlık Grubunun sahibi olduğu üniversite, geçtiğimiz yıl en yüksek puanla öğrenci olan sağlık yönetimi bölümü olmuştu. Üniversitenin etkileyici kampüsü, sadece sağlık alanlarında kalmayı tercih etmesi, akademik kadronun kalitesi bu durumun nedenini açıklıyor. Sağlık Yönetimi bölüm başkanı olan Prof.Dr.Haluk Özsarı ise, daha önce kamuda görev almış önemli bir sağlık yöneticisi. Ayrıca üniversite bünyesinde bulunan Sağlık Politikaları Merkezi’de önemli bir özellik. Üniversite, ayrıca, yüksek lisans ve doktora seviyesinde de eğitim veriyor.

Medipol Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü

Açıkçası, bir tıp doktoru olan üniversitenin Rektörü Prof.Dr.Sabahattin Aydın’ın da sağlık yönetimi alanında oldukça önemli bir isim olması ve hem pratikte hem de akademik anlamda bu alanda çalışmalarının olması Medipol Üniversitesini bir seviye yukarı çıkartıyor. Ayrıca, üniversite lisanstan başlayarak, yüksek lisans ve doktora programlarında da sağlık yönetimi öğrenimi veriyor. Üniversitenin bağlı olduğu sağlık grubunun hastaneleri, staj ve iş imkanı düşünüldüğünde Medipol ilk seçeneklerden biri haline gelebilir. Son olarak, mevcut sağlık bakanının da Medipol Sağlık Grubunun sahibi olduğunu belirtmekte fayda var.

Başkent Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü

Sağlık Yönetimi bölümünün açıldığı ilk özel üniversite olan Başkent, Ankara’da üniversite okumak isteyenler için yerinde bir tercih olabilir. Bu özelliğinden dolayı da, üniversitenin mezunları hem özel hem de kamuda müdür, genel müdür seviyesine ulaşmış durumdalar. Bu özelliğiyle aslında Başkent, diğer vakıf üniversitelerinden farklılaşmış durumda. Sağlık eğitimi konu olduğunda ilk akla gelen vakıf üniversitelerinden biri olan Başkent, sağlık yönetimi eğitiminde de ilk sıralarda değerlendirilebilir.

Marmara Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü

Sağlık yönetimi eğitimini ilk vermeye başlayan üniversitelerden biri olan Marmara Üniversitesi, ilk tercihlerden biri olmaya aday. Ancak, özel üniversitelerin yaptığı çıkış ve zengin kaynakları ile rekabet etmekte zorluk çekebiliyor. Marmara üniversitesi sağlık yönetimi, yakın zamana kadar en yüksek puanla öğrenci alan bölüm durumundayken, geçtiğimiz yıl ilk onun sonlarında kendisine güçlükle yer bulabildi. Yine de, tecrübesi, kaliteli hocaları ve sektörde genel müdür, direktör seviyesinde bulunan mezunları ile ilk beş listemizde bulunmayı hak ediyor.

Son olarak, hangi üniversiteden mezun olunduğunun geleceğimizi belirleyen tek etken olmadığını belirtelim. Yabancı dil, dijital beceriler, iletişim kabiliyeti gibi kazanılmış yetenekler sağlık yönetimi iş imkanları üzerinde şüphesiz ki önemli bir etki yaratacaktır.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir