İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Sağlık Sektöründe SEO Neden Önemli ?

“Bir ürünün, hizmetin satın alınabiliyor olması, onun değerini düşürür.”

Bilindiği gibi sağlık sektöründe pazarlama yapmak oldukça sınırlı ancak yine gayet iyi bilindiği gibi bu sınırlar her gün esniyor ve esnetiliyor. Dijital dünyada ise satış için her yol mubah gibi bir algı var. Örneğin, bir kadın doğum uzmanı, kürtaj kelimesine reklam veriyor ve slogan olarak da “hastane ortamında gizli kürtaj, vip araç ile ücretsiz ulaşım” cümlesini kullanıyor. Bu slogan ne kadar güvenilir, tüketiciyi ne kadar çeker, kullanılan bu slogan etik midir, ahlaken doğru mudur, hekimlik gibi kutsal bir mesleği kirletiyor mudur, bu sorular üzerine hepimiz ayrıca düşünelim. Bu reklam örneğinden de belki de dünyanın en büyük reklam şirketi olan Google’a gelelim. Google 2019’un sadece üçüncü çeyreğinde Google Ads reklamcılık hizmetinden 33.9 milyar dolar gelir elde etti.

sağlık sektöründe seo

Google Ads, hastaneler ve hekimler tarafından yoğun olarak da kullanılan bir platform. Sadece obezite yazın ve tüm sayfanın obezite cerrahlarının reklamlarıyla kaplandığını görün. Sağlıkta marka olabilmek için Google Ads yatırım yapılması gereken bir pazarlama aracı olsa da, şunu biliyoruz ki, gözümüze sokularak yapılan reklamlardan çok, daha organik hayatın içinde, akışında karşılaştığımız işleri, reklamları seviyoruz. Ancak bunun içinde bir pazarlama çalışması yapmak gerekiyor. Dijital pazarlamada, bu iş SEO olarak adlandırılır, yani arama motoru optimizasyonu.

Doktorlar için SEO

SEO ve Google Ads arasındaki en temel ayrım, SEO orta ve uzun vadeli, Ads ise kısa vadeli bir yatırımdır. Ads’e 30 gün için 1000 TL ödeyeceğim derseniz, size hemen yarın müşteri bulmak için çalışmaya başlar. Bu bazı iş kolları için doğru olabilir, ancak hekimlik için bunu söyleyebilir miyiz? Yani, bir çocuk kardiyolojisi uzmanı bugün de, gelecek yıl da, beş yıl sonrada çok büyük oranda bu işi yapmaya devam edecek. Bu yüzden, sağlık sektöründe SEO yatırımı doktorlar için ilk yapılması gereken dijital pazarlama yatırımıdır. 

Sizin kendinizi değil birinin sizi anlatması, makbul olandır. Ads ve SEO arasındaki bir diğer ayrımda bu olabilir. 

Google tarafından yapılan çalışmalarda, arama sonucunda ilk üç sırada yer almanın önemini ortaya koymuştur. İlk üç sırada yer alan sonuçlar, tüketicinin mutlak suretle gözüne çarpan içeriklerdir. Ancak, alt sıralara doğru inildikçe tüketicilerin içeriği görme oranı gittikçe azalmaktadır.İlk sayfanın sonuna varıldığında sadece her beş kullanıcıdan biri bu içeriği görmektedir. Yani, tüketici daha oralara inmeden çoktan istediği bilgiye ulaşıyor. İkinci sayfadan bahsetmeye ise pek gerek yok. Maalesef ki, google’da ilk sayfada yoksanız, bir nokta sizde yoksunuz. Sağlık sektöründe SEO kullanımı da bu yüzden oldukça önemlidir.

sağlık sektöründe seo

Hastaneler için SEO

Bireysel çalışan bir doktor, google reklamları konusunda daha cesur olabiliyor ve ceza gelebilecek terimleri kullanmaktan çekinmiyor, belki de bu söylemlerden dolayı cezalandırılabileceğini dahi bilmiyor. Ancak, hastaneler bu durumun oldukça farkındadır. Bu yüzden, bir sağlık terimi ile ilgili arama yaptığımızda, büyük sağlık gruplarının reklamlarından çok bireysel çalışan doktorların ve küçük kliniklerin reklamları ile karşılaşırız. Hastaneler daha büyük kaynaklar ile içerik üretimine yatırım yapabilirler ve doğal olarak hastanın karşısına çıkmak isterler, Google algoritmasına getirilen son güncelleme ile de, sağlık işi yapan site sahiplerine ait içeriklerin (hastane, doktor, diyetisyen vd.) sağlıkla ilişkili aramalarda daha üst sıralarda yer alacağı belirtilmişti. Yani, sağlık kuruluşları kaliteli ve düzenli içerik üretirlerse Google ilk sayfada kendilerine rahatlıkla yer bulabilirler. Ancak bu işe sadece Acıbadem, Memorial, Medicalpark gibi büyük sağlık kuruluşları iş olarak baktıkları ve bütçe ayırdıkları için neredeyse her hastalık arayışımızda organik olarak bu üç sağlık grubunun içerikleriyle karşılaşıyoruz.

Sağlık Sektöründe SEO Kullanımı

Bu noktada hangi hizmet için reklam çıkılacağı da önemli bir konudur. Estetik, diş, cilt problemleri, fizik tedavi işlemleri gibi konularda reklam vermek tüketici tarafında muhtemelen olumsuz bir tepki yaratmaz hatta doğrudan hastada çeker.

Öte yandan, yaşamla ölüm arasındaki hastalıklara reklam vermek, zaten paragöz olarak adlandırılan hastanelerin imajını ne derecede etkileyecektir? Örneğin, sağlık grubunun “böbrek nakli” kelimesine reklam verirken, gelir elde etme potansiyelinin yanı sıra, marka değerine yapacağı etkiyi de değerlendirmesi gerekmektedir.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir