İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Sağlık hizmetlerinin her geçen gün biraz daha ticarileştiği, rekabetin arttığı ve tüketimin özendirildiği günümüzde, büyük hastane grupları spor kulüplerine ve sporculara sponsorluk yapıyorlar. Özellikle sağlık hizmetlerinde reklam yapmanın kısıtlı olması sebebiyle, spor kulüpleri ve sporcular hastane grupları için ideal partnerler haline geliyorlar.

Özellikle Acıbadem Sports ile Acıbadem Sağlık Grubu, birçok kulüp ve federasyon ile sponsorluk anlaşması imzalamıştır. Bunun yanında, görünür olmak adına paydaşlar arasında isim sponsorlukları da yapılmaya başlanmıştır. Medipol Başakşehirspor, Medicana Sivasspor, Medicalpark Antalyaspor, Medical Park Trabzonspor (Basketbol), Galatasaray Liv Hospital (Basketbol), Fenerbahçe Acıbadem (Voleybol) bu çalışmalara örnek oluşturmuştur.

ABD

Ülkemizde, spor sponsorlukları kavramının isim sponsorluğu, forma sponsorluğu veya reklam panosuna reklam vermek ile sınırlı kaldığı gözlemlenmektedir. ABD’de ise beklenir şekilde, konu daha kapsamlı olarak ele alınıyor. Sutter Sağlık Grubu ünlü NFL takımı Oakland Athletics ile bir sponsorluk anlaşmasına vardı. Sağlık grubu, Meme Kanseri Farkındalık Günü, beyzbol oyununda bir gelenek olan, yedinci vuruş kutlaması ve yeni bir gençlik ve sağlıklı yaşam programı olan Fitness Sluggers gibi çeşitli projelerle işbirliğini güçlendireceğini açıkladı.

Sutter Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sarah Krevans yaptığı açıklamada, “Sağlık bir takım sporudur ve Oakland Athletics ile ortaklık yapmak bize taraftarlarla ve aileleriyle bağlantı kurmamız için özel bir yol sunuyor” dedi. Sponsorluk miktarı açıklanmadı.

Spor sponsorlukları tarihçesi ise çok eskilere dayanmıyor. Ülkemizde, 2000’li yıllar geçilirken başlayan sponsorluklar, ABD’de ise 1990’lar ile başladı. Sağlık hizmeti sunucularının, NFL takımlarından Carolina Panthers ve Jacksonville Jaguars ile sponsorluk anlaşmasına varması, tarihteki ilk örnekler olarak gösteriliyor. Hastaneler arasında giderek artan rekabet ile spor kulüplerine sponsor olma trendi de gün geçtikçe arttı ve artmaya devam ediyor. Bu sponsorluklara bazı örnekler şu şekildedir;

  • University of Colorado Health (UCHealth) ve Denver Broncos (NFL)
  • Houston Methodist Hastanesi ve Houston Texans (NFL)
  • Children’s Mercy Hospital ve Sporting Kansas City (MLS)
  • Orthopaedic Hospital of Wisconsin ve Milwaukee Bucks (NBA)
  • Cleveland Clinic ve Cleveland Cavaliers (NBA)

Geçtiğimiz yıllarda, New Jersey’in en büyük sağlık grubu olan Barnabas Health ise, hokey takımlarından New Jersey Devils ile sponsorluk anlaşması imzalamıştı. Sponsorluk kapsamında, stadyumun adı Barnabas Health Hockey House olarak değiştirilmişti. Sağlık grubunun başkanı ve CEO’su olan, Barry Ostrowsky, hastalıkları tedavi etmekten çok koruyucu sağlık hizmetleri için çalışan bir sağlık gurubu olduklarını ve bu anlaşmayı da bu doğrultuda konumlandıracaklarını belirtmişti. İşbirliği ayrıca tüm ülkede, genç oyuncular ve koçları bir araya getirerek, beslenme ve sağlıklı yaşam hakkında eğitimler vermeyi amaçlıyor.

medipol başakşehir sponsorluk

Çatışma

Sağlık hizmeti sunucuları, sponsorluk faaliyetleri için milyonlarca dolar harcayabiliyor. Ancak, bu sponsorlukların ne derece faydalı oldukları kimi zaman tartışma konusu olabiliyor. ABD’de kar amacı gütmeyen Indiana’da hizmet veren sağlık kuruluşu Parkview Health, yaklaşık beş yıl önce, yerel ve küçük bir beyzbol stadyumuna sponsor olarak ismini Parkview Field olarak değiştirdi ve stadyumda ücretsiz olarak halka yönelik kan testi ve kolesterol taramaları yapacağını duyurdu. 10 yıllık anlaşmanın bedeli ise toplam 3 milyon dolar. Paranın büyük bir kısmının stadyumu renove etmek için kullanılacağı belirtildi. Şirket CEO’su Fort Wayne şehri için daha büyük bir ekonomik gelişimin parçası olarak bu sponsorluğu yaptıklarını belirtti. Ancak, yatırım ve pazarlama profesyonelleri bu açıklamadan pek memnun kalmadı. “Bugünün ekonomik ikliminde, önemli olmayan bir promosyon gideri olarak nitelendirilebilecek her şey için hazır, güvenilir bir açıklamaya ihtiyacınız var. ”

Çatışmalar, sporcuların sağlık durumları gibi çok daha kritik konularda da olabilir. Oyuncular tarafından, takım doktorlarına açılış birçok dava var ve sayı gün geçtikçe artıyor.

Tarihin en büyük malpractice davalarından biri, 2002 yılında Jacksonville Jaguar takımının eski yıldız NFL oyuncusu Jeff Novak ile takımın sağlık sponsoru  Jacksonville Orthopedic Institute ve hastane doktorlarından ortopedi uzmanı Dr. Stephen Lucie arasında meydana geldi. Aynı zamanda takım doktoru olan Lucie, bacağında kemik ezilmesi olan Novak’ın ameliyatına karar verdi, ancak ameliyat sonrası enfeksiyon oluştu ve sporcuyu emeklilik kararı almaya kadar götüren bir dizi olay yaşandı. Sporcunun avukatı  Patrick Dekle, 7.8 milyon dolar tazminat talep ederken, mahkeme hastane ve doktoru toplamda 5.3 milyon dolarlık  tazminat ödemeye mahkum etti. ABD’de birçok doktorun malpractice davalarına karşı sigortaları var, bu yüzden doktorun bu ücretin çok küçük bir kısmını cebinden ödemiş olduğu öngörülüyor. Bu tür vakaların artması yüzünden spor kulüpleri artık oyuncuları kendilerine sponsor olan doktor ve hastanelere yönlendirmek yerine, daha çok serbestlik tanıyor ve oyuncu kendi doktorunu seçebiliyor.

pembe top bensu

Yeni Kitlelere Ulaşmak ve Spor Sponsorlukları

Sponsorluk yapmanın en başta gelen amacı tıpkı diğer tüm pazarlama faaliyetleri gibi yeni kitlelere ulaşabilmek ve mevcut kullanıcılar ile de bağları sağlamlaştırabilmektir.

Ülkemiz sağlık kuruluşlarının da spor sponsorlukları ile yakından ilgilendiğini biliyoruz. Medicalpark geçtiğimiz on yılda birçok spor kulübüne spor oldu ve 2017-2022 yılları arasında Trabzonspor’un yeni stadının isim hakkını yaklaşık 30 milyon euro’ya satın aldı ve stat MedicalPark Stadyumu olarak adlandırıldı. Aynı şekilde Acıbadem bu konuya en çok emek harcayan ve para koyan gruplardan birisi. Memorial geçtiğimiz yıllarda, Türkiye Basketbol Liginin ana sponsoru oldu ve tüm parke zeminlere markasını konumlandırdı. Bunlar etkileyici ve ciddi bütçeli anlaşmalar olmasıyla birlikte, neticede bir mecra satın alma faaliyetinden daha fazlası değil.

Bu işlere bu kadar bütçe ayıran sağlık kuruluşları, spor kulüpleri ve oyuncularının sosyal gücünü kullanarak markalarını güçlendirebilirler. Buna oldukça başarılı bir örnek Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes arasında gerçekleştiriliyor. Meme Kanseri Farkındalık Haftasında, pembe top etkinliği düzenleniyor ve bir maçın başlama atışı, ünlü bir kadın tarafından pembe top ile yapılıyor. Bu gibi yaratıcı işlerin her zaman mümkün olabileceğini belirtmekle birlikte, bariyerleri geçmenin kimi zaman zor olabileceğini de ekleyelim. Zira, bu iki kuruluş (Anadolu Efes ve Anadolu Sağlık Merkezi) aynı gruba bağlı bulunmaktadır.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir