Sağlık Bakanlığından Hangi Doktora Gitmeliyim Uygulaması “Neyim Var?”

Sağlık Bakanlığından Hangi Doktora Gitmeliyim Uygulaması “Neyim Var?”

hangi doktora gitmeliyim

Sağlık Bakanlığından Hangi Doktora Gitmeliyim Uygulaması “Neyim Var?”

Hastaların en büyük sorularından biri, hangi hastalık için hangi doktora gitmeleri gerektiğini her zaman tahayyül edememeleridir. Bu yüzden de, hangi doktora gitmeliyim sorusu özellikle bazı hastalıklar için içinden çıkılamaz bir hal almakta ve hastanın yanlış bir bölüme başvurması kaçınılmaz olmaktadır.

2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında sağlık bilişiminin önemli bir rolü olmuştur. Sağlık bilişimi sağlık reformu sürecinde önemli bir politika başlığı halini almış ve hayata geçirilmesi sürecinde iyi bir araç halini almıştır.

Sağlık Bakanlığı da e-Sağlık uygulamaları sayesinde bu gelişime uyum sağlamış ve son zamanlarda geliştirdiği sağlık bilişimi projeleri sayesinde dünyada örnek gösterilen çalışmalara imza atmıştır. Kaynakların verimli kullanılarak sağlık hizmetinin kalitesini arttırmak amacı ile hayata geçirilen e-Nabız, e-Rapor, Teletıp, ESİM, MİZ, MHRS ve SİNA gibi birçok uygulama ile vatandaşların daha kaliteli ve etkin bir sağlık hizmeti alması için dijital dönüşümü sağlık odağında en iyi şekilde uygulamayı amaçlamıştır.

Hangi Doktora Gitmeliyim Sorusu “Neyim Var” ile Son Buluyor

Şimdi ise sağlık hizmet sunumu sorunlarından biri haline gelen “yanlış branşa başvuru” sayısını hedef alarak yeni bir uygulamanın lansmanını yapmaya hazırlanıyor.

Sağlık hizmeti sunumunun kaliteli, etkili, verimli yapılması kadar hızlı yapılabilmesi de günümüzde önemli bir ihtiyacımız halini almaya başladı ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaklaşık 100 muayeneden 6’sı yanlış branşa başvuru yapıyor. Hal böyle olunca bu soruna çözüm bulmak amacıyla bakanlık yeni bir uygulama geliştirdi. Uygulamanın ismi “Neyim var?”. 

Bu uygulama ile doğru yönlendirme yapılarak hastanın sağlık hizmetlerine daha hızlı ulaşabilmesine ek olarak maliyet-zaman tasarrufu da sağlanması amaçlanıyor.

Tüm bunların yanında hekimlerimizin kendi uzmanlık alanlarına girmeyen hastalarla zaman kaybetmeleri önlenecek ve hastaların yöneltilen sorular verdiği cevaplar hekimin ekranına düşeceği için hasta hekim iletişimi güçlenecek.

Sağlık sistemi için ise bir diğer beklenen en önemli çıktı 2. 3. basamak sağlık tesislerine başvuruyu azaltmasıdır.

Bu uygulamaya ulaşım doğrudan ‘‘neyimvar.gov.tr’’ internet portalı ve ‘‘neyim var mobil’’ uygulaması veya MHRS ve e-Nabız üzerinden ulaşılabilecek. 

Uygulamada randevu talebi oluşturmak isteyen hastaya doğru polikliniğe yönlendirmek amacıyla şikayetiyle alakalı minimum 20 soru yöneltilecek. Sistemdeki sorulara verilen cevaplar ile kişinin sağlık verileri ile harmanlanmış bir yapay zeka algoritması çalışacak ve bu sayede hastanın gitmesi gereken branş gösterilecek bununla birlikte hastaya olası 5 tanı önerisini de gösterilecek. Bu sayede hangi doktora gitmeliyim sorusu, en yetkili kuruluştan cevap bulmuş olacak ve hasta hastalığı ile alakalı ön tahmini bilgisine de ulaşmış olacak.

Uygulama 2020’nin son çeyreğinde kullanılmaya başlaması planlanmaktadır. Uygulama sayesinde günlük ortalama 120-140 bin kişinin yanlış klinikten randevu almasının önüne geçileceği düşünülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir