İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Saç Ekimi Cenneti: Türkiye

Ülkemize gelen sağlık turistlerinin neredeyse yarısı saç ekimi hastalarından oluşuyor. Estetik müdahaleler de epey revaçta. Estetik ve saç ekonomisi kulağa ilginç gelse de potansiyeli oldukça büyük.

Türkiye yılda 750 binden fazla sağlık turisti alıyor, sektörden elde edilen gelir ise 6 milyar dolara yaklaştı. Ülkemiz, tüm dünyada sağlık turizminden en fazla gelir eden ve en çok yabancı hasta kabul eden ilk beş ülkeden biri. Hedef ise, 2023 yılında 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir seviyesine ulaşmak.

Yabancı hastalar ülkemizi birçok alanda tercih edebiliyorlar. Bu alanlar, Organ nakli, beyin cerrahi, kanser hastalıkları gibi komplike işlemler olabildiği gibi, saç ekimi, botoks, kalça ve meme protezi gibi kozmetik işlemlerde olabiliyor.  2018 yılında bu tür kozmetik işlemler için ülkemize gelen hasta sayısı 500 bin kişiye ulaştı. Bu rakamın ise %85’i saç ekimi hastası. Bu kişilerden elde edilen gelir ise 1 milyar doların üzerinde. Bu durum, estetik merkezlerinin sayısında da ciddi bir artış sağladı. 10 yıl öncesine kadar, küçük apartman dairelerinde hizmet veren merkezler, bugün İstanbul’un en merkez noktalarında, oldukça lüks binalarda, kaliteli profesyonellerle hizmet sağlıyorlar. Merkezler özellikle, dünya genelinde yapılan sağlık turizmi fuarları, yurtdışı ofisleri ve acentalar aracılığıyla pazarlama faaliyetleri yürütüyorlar.

Estetik Ekonomisi

Ortadoğulu hastaların yanı sıra, yüksek dolar ve Euro kurunun etkisi ve esasında başarılı sonuçlardan dolayı, Avrupalı hastalarda yoğun olarak ülkemizi kullanıyor. Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği’nin (ISAPS) verilerine göre, 2011-2016 yılları arasında Türkiye’de estetik operasyonları yüzde 200’e yakın büyüme gösterdi. 2011 yılında 266 bin 146 olan estetik operasyon sayısı geçen yıl 789 bin 564’e ulaştı.

Ancak alımlı gücü en yüksek seviyede olan insanlar saçlarını Amerika’da ektiriyorlar. Amerika’da yaklaşık 15-20 bin dolara bir saç ekimi yapılıyor. Türkiye’deki fiyatlar ortalama 2000 Euro civarında, Avrupa rakamları ise 8-10 bin Euro’lardan şuanda yaklaşık 5-6 bin Euro’lara kadar düştü.

DEİK Sağlık Komisyonu üyesi Servet Terziler şöyle diyor; “Estetik ve saç ekimi turizmi, tüm turizm sektöründe çok daha büyük rol oynayabilir. Ülkemiz, deniz turizminden çok daha katma değerli olan saç ekiminden 2 bin Euro, estetik cerrahiden ise 3-4 bin Euro gelir elde ediyor. Şu anda özellikle Brezilya poposu dediğimiz işlem revaçta. Türkiye’de de arttı. Kuzey ülkeleri patladı bu konuda. İngiltere ve Avrupa ülkelerinden de çok yoğun talep var şu an popo implantı için. Yaklaşık olarak 3 bin 500 Euro civarında popo implantı yapıyoruz. Meme implantı da 3 bin Euro’larda şu anda.”

Toparlayalım, güzel gözükmek tarih boyunca hep önemliydi. Ancak, günümüzde işlerimizi halledebilmek, güzel kızlarla / erkeklerle birlikte olabilmek, iyi bir işe yerleşebilmek, girişimimize sermaye bulabilmek için güzel gözükmek çok daha önemli. İster istemez güzelliğe atfedilen bu önemle birlikte, bu işin ekonomisi de daha değerli oluyor. Osman Kibar‘ın da bu alanda bilimsel çalışmalar yaptığına daha önce değinmiştik.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir