Özel Sağlık Sigortaları Canan Karatay Muayenesini Karşılamıyor

Özel Sağlık Sigortaları Canan Karatay Muayenesini Karşılamıyor

Canan Karatay için ülkemizin en popüler doktoru desek, yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Sürekli TV kanallarında yer alması, yediğinin içtiğinin haber olması… Şu cümleleri hepimiz duymuşuzdur, “Ama Karatay öyle demiyor” ya da “Karatay anlatıyor, hiç dinlemiyor musun

1960’lar ABD Reklamcılık sektörünü anlatan Mad Men dizisinin başkarakteri Don Draper şöyle diyor, “İnsanlar yaptıkları hakkında konuşulsun istiyorlar ve bu yüzden herkesi dinliyorlar”

Bugünlerde, zayıflamak, sağlıklı olmak, fit gözükmek, pürüzsüz bir güzelliğe sahip olmak insanlığın en büyük arzusu. Bunun için organik gıda alıyor, diyetisyenlere gidiyor, spor salonlarına yazılıyoruz.  Daha üç yıl önce mezun olmuş diyetisyen, Beşiktaş’ın en işlek caddesinde muayenehanesini açmış bile, bu büyük bir pazar. Daha ötesi, isteyen istediğini söylemekte ve yapmakta serbest, bir diyetisyen yada uzman “su diyeti yapın” dese bunun yasal bir yaptırımı var mı ? Sanmıyorum.

Canan Karatay, Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi’nde çalışıyor. Dahiliye ve Kardiyoloji alanında uzman ve aslında muazzam bir akademik kariyere sahip. İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimi aldı. Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalıştı. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı. 2006-2010 yılları arasında Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı.

Ancak son yıllarda Karatay, bir bilim insanı değil de, bir beslenme uzmanı, sağlık yaşam koçu gibi çalışıyor. Yeterli bilimsel dayanağı olmayan diyet, sağlıklı beslenme gibi önerileri TV kanallarında insanlarla paylaşıyor, bu demeçler sosyal medyada milyonlarca insana ulaşıyor.

Ödeyici Kurum: Özel Sağlık Sigortaları

Canan Karatay gibi ünlü doktorların SGK ile anlaşmaları bulunmuyor. Özel sağlık sigortaları ile de anlaşma yapmaya pek yanaşmıyorlar. Hastalar, doktora muayene olup parasını ödeyip faturasını alıyor ve bu faturayı sigorta firmasına göndererek, geri ödeme alıyorlar. Ancak, Karatay için bu konuda bir yaptırım geldi. Bazı özel sağlık sigortaları Karatay muayeneleri ve istekleri için geri ödeme yapmamaya başladı. Çünkü hastalar kardiyolojik bir problem için Karatay’a başvurmuyorlar. Başvuru nedenleri yaygın olarak, sağlık beslenme ile ilgili problemleri. Sigorta, biz diyetisyen ücretini karşılamıyoruz, o yüzden Karatay içinde geri ödeme yapmayacağız, diyor.

Bunun üzerine Karatay, kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle şirkete 50 bin liralık tazminat davası açtı. Davanın reddini isteyen şirket ise davacının doktor kimliğine saldırının söz konusu olmadığını anlattı. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak ?

Öte yandan, büyük ameliyatları, cerrahi malzemeleri karşılayan sigorta firmalarının, insanların belki de bu sorunlarla karşılaşmamak umuduyla gitmeyi tercih ettikleri, beslenme uzmanları için geri ödeme yapmaması ayrıca sorgulanması gereken bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.