İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Özel Hastane Patronları

Mahallelerde bulunan küçük hastaneler dönemi bitti. Zaman sağlık holdinglerinin, zincir hastanelerin, hastane patronlarının zamanı. Özel hastane patronları, yaygın olarak doktorlardan oluşuyor. Listede ayrıca sağlık sektörüne sonradan giriş yapan, girişimciler ve sanayiciler bulunuyor.  Ayrıca liste, acıbadem kimin medipol kimin medicana kimin gibi sorulara da net cevaplar verecekti. İşte, özel hastane patronları listesi;

Mehmet Ali Aydınlar

Merak edilen Acıbadem kimin sorusunun cevabı. 63 yaşında olan Aydınlar, listedeki birçok ismin aksine bir hekim değil. İş hayatında muhasebeci ve mali müşavir olarak yer aldı. 1991 yılında bir grup hekim ile Kadıköy Acıbadem semtinde bulunan ve mahallenin ismini alan Özel Acıbadem Hastanesini işletmeye başladılar. Daha sonrasında, hekimlerin hisselerini almaya başlayan Aydınlar, Acıbadem Hastanesi sahibi oldu.Bağdat caddesi ve Etiler’de de birer tıp merkezi açtı. Grubun büyüme hikayesi ise 2000 yılından sonra başladı. Bakırköy, Kozyatağı, Bursa, Kocaeli, Maslak hastaneleri açılmaya başladı. 

Bu arada, 2005 yılında da ülkemizin batılı anlamda ilk modern özel hastanesi sayılan International Hospital’ı satın aldı. Acıbadem bugün, hastanelerinin yanı sıra, sporcu sağlığı merkezi, genetik tanı merkezi, mobil sağlık hizmeti, anahtar teslim hastane ve gelişmiş laboratuvarlarıyla sağlık üzerine holdingleşmiş bir kurum durumunda. Grup bünyesinde bir de Acıbadem Üniversitesi bulunuyor. Ayrıca grup, dünyanın en büyük sağlık holdinglerinden biri IHH ile ortak, IHH grubun %75’ine sahip durumda. Aydınlar’ın sıkı bir Fenerbahçeli ve futbol tutkunu olduğu biliniyor. FB yönetim kurullarında yer aldı ve pekte hoş anılmayan bir TFF başkanlığı görevinde bulundu. Üzüncü bir şekilde Mehmet Ali Aydınlar, oğlu Kerem’i 25 yaşında trafik kazasında kaybetti. Söylentiye göre, hastaneye yetiştirilemediği için yaşamını yitirdi ve Aydınlar, bu nedenle herkesin ulaşabileceği bir lokasyonda Acıbadem hastanesi olması için çalışıyor. Grup, Türkiye’nin en karlı sağlık hizmeti sunucusu ve Forbes 2019 raporuna göre Aydınlar 1.4 milyar dolarlık servetiyle ülkemizin en zengin 19. İnsanı.

Dr.Fahrettin Koca

Birçok insanın Sağlık Bakanı olması ile tanıdığı Dr.Koca, uzun yıllardır sağlık sektöründe yatırımcı ve yönetici olarak çalışıyor. Dr.Fahrettin Koca, Medipol Sağlık Grubunun sahibi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu, İhtisasını ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine yaptı. 

1997 yılında Koşuyolu Medipol Hastanesini kurdu, sonrasında Fahrettin Koca Nisa Hastanesi ve ülkemizin en büyük özel sağlık yatırımlarından biri olan Medipol Mega Hastaneler Kompleksinin kurulumunu gerçekleştirdi. Medipol Mega, bugün İstanbul’un en iyi hastanelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Medipol’e bağlı tıp merkezleri bu dönemde açılmaya devam etti. 2010 yılında Medipol Üniversitesi eğitim hayatına başladı.

fahrettin-koca

Dr.Muharrem Usta

54 yaşında olan Dr.Usta, bir KBB uzmanı. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve ardından Kulak Burun Boğaz hastalıkları ihtisası yaptı. 1995 yılında Fatih ilçesinde Sultan Hastanesi ile sağlık yatırımlarına başlayan Usta, zamanla sağlık yatırımlarını büyüttü ve MLP Care çatısı altında, Medical Park, Liv ve VM markalarıyla 31 hastaneye sahip bir sağlık grubu yarattı. 

Bugün 15binden fazla kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Grup, yakında zamanda bünyesinde İstinye Üniversitesini kurdu ve eğitim faaliyetlerine de başladı. Muharrem Usta, yatırımlarına hız verebilmek için yabancı bir sermaye fonuyla ortaklık yaptı ve halka açıldı. Bugün, Dr. Usta, grubun %10’luk hissesini elinde bulunduruyor. Tutkulu bir futbol seyircisi ve Trabzonsporlu olan Usta, 2015 -2018 yılları arasında Trabzonspor başkanlığı görevini yürütmüştü. Usta bu görevle birlikte oldukça tanınan bir sima oldu ve uzun yıllardır sorulan ve çeşitli söylentilere de konu olan Medical park kimin sorusu da cevaplanmış oldu.

Turgut Aydın

76 yaşında olan Aydın, 15 yaşındayken, İstanbul’a gelerek iş hayatına Sultanhamam’daki bir tornacı atölyesinde çırak olarak başladı. Sıfırdan başlayarak kendisine büyük bir holding inşa eden Turgut Aydın Memorial sahibi olmasının yanı sıra, A101, Aydın Örme, English Home gibi birçok farklı sektörden şirketi bünyesinde bulunduran Turgut Aydın Holding’in de patronu konumunda. 2000 yılında bir grup iş adamı ve doktor ile Memorial Hastanesinin kurulumunda yer aldı. 

2006 yılında Memorial Sağlık Grubu’nun tüm hisseleri Aydın Ailesi tarafından satın alındı. 2010 yılında ise İngiliz ve katarlı yatırım şirketleri toplam %40’lık hisse alımı ile gruba ortak oldu. Turgut Aydın, şirketin çoğunluk hissesine sahiptir ve Memorial bugün 11 hastane, 2 tıp merkezi ve wellness merkezi ile yolculuğuna devam etmektedir.

Eray Kapıcıoğlu

Dünya Göz Hastanelerinin sahibi Eray Kapıcıoğlu, diğer isimlere göre farklı bir kariyere sahip. Ortaokulu bitirdikten sonra nalburluktan başladığı iş hayatında, şimdilerde hastane patronluğuna ulaşmış durumda. 1990’lı yıların başında İstanbul Mecidiyeköy’de Avrupa Hastanesi ve Gayrettepe’de Metropolitan hastanesini kurarak sağlık sektörüne giren Kapıcıoğlu, hastanelerin karmaşık yapılarından duyduğu memnuniyetsizlikle, 1996 yılında Türkiye’nin ilk branş hastanesi olan Dünya Göz Hastanesi’ni Levent’te açtı. Grup bugün 250 kişilik medikal kadrosu, 2000 personeli ile 26 ayrı noktada sağlık hizmeti veriyor

eray kapıcıoğlu

Dr.Cemşid Demiroğlu

Babası gibi bir kardiyoloji profesörü olan Cemşid Demiroğlu, 1987’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sonrasında Kardiyoloji ihtisası yaptı. 1989 yılında babası Dr.Cem Demiroğlu tarafından 50 yatak kapasitesi ile Florence Nightingale Hastanesi kuruldu.  

Dr.Cem Demiroğlu, uzun yıllar İstanbul Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapmış ve üniversite bünyesinde Kardiyoloji Enstitüsünün kurulmasını sağlamıştı. Dr.Cemşid Demiroğlu, 1993 yılında çalışmaya başladığı  Florence Nightingale Hastaneleri’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak beş hastane ve biri Londra’da bulunan üç tıp merkezinden sorumlu ve grup bünyesinde yer alan İstanbul Bilim Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı.

Bekir Okan

Aslında bir öğretmen olan Bekir Okan, bugünlerde 70 yaşına girmek üzere ve birçok alanda faaliyet gösteren Okan Holding’in sahibi. 20 yıl önce ise Okan Üniversitesi’ni kurarak, eğitim sektöründe hizmet vermeye başladı. Yakın zamanda ise Okan Üniversitesi Hastaneleri olarak, İstanbul’da hizmet vermeye başladılar. 

Grup yakında zamanda Küba Onkoloji Enstitüsü ile işbirliği yaparak, marka değerine büyük katma değer sağladı. Grubun, Okan Sağlık adı altında birleşen 4 hastanesi bulunuyor ve doğrudan binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Gaziantepli olan Bekir Okan’ın iyi bir Fenerbahçeli olduğu biliniyor ve büyük oğlu Ömer Okan, Ali Koç’un ekibinde yönetim kurulu üyesi olarak görev alıyor.

Dt.Hüseyin Bozkurt

Diş hekimi olan Hüseyin Bozkurt, 1992 yılında birkaç hekim arkadaşı ve girişimci ile birlikte özel sağlık sektörüne giriş yaptı ve ilk hastanesini kurdu. Diğer hastanelerin aksine yabancı bir ortak almadan yoluna devam eden Medicana için Bozkurt, “Sektörde olanların çoğu yabancılarla evli. Bu anlamda biz evde kaldık ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Kredibilitemiz iyi ve artık kaldıraç etkisi yapacak bir ortaklığa sıcak bakıyoruz” diye belirtiyor.

Medicana, bugün bünyesinde 13 hastane bulunduruyor ve 6000 kişiye istihdam sağlıyor.

Bonus: Dr. Azmi Ofluoğlu Kimdir

Özel hastane patoronları deyince belki de akla gelen ve listede mutlaka olması gereken bir isim , “Hastaneler Kralı” olarak bilinen Dr. Azmi Ofluoğlu. Kendisi yakın zamana kadar Universal, Alman ve Vatan hastanelerinin sahibi durumundaydı. Grup 2007 yılında Versace takımlarla, altın işlemelerle Çamlıca Alman hastanesini kurmuştu ve Ofluoğlu’nun ülke genelinde doksandan fazla hastanesi vardı. Ancak işler yolunda gitmedi ve Ofluoğlu, 2011 yılında şirketin bir kısmını yabancı fonlara satmak zorunda kaldı. Ancak, ortaklarla yapılan anlaşmada ve devamındaki süreçte çeşitli sorunlar çıktı ve ne çalışanların ne de bankaların paraları ödendi. Grup bazı hastanelerini satmak zorunda kaldı. En değerli sayılabilecek hastaneleri olan, Çamlıca Alman, Taksim Alman ve Universal Aksaray Hastanelerinin de kapılarına zincir vuruldu.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir