Obezite Ameliyatlarına Sınırlama Geliyor

Obezite Ameliyatlarına Sınırlama Geliyor

Obezite hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bununla birlikte, insanların dış görünüşlerine verdikleri önem de artış gösteriyor. Ancak, obez bir insanın normal kilosuna dönmesi o kadar da kolay olmuyor. Üstelik günümüzde herşeyin bir anda gerçekleşmesini arzuluyoruz. En az iki yıl yeme içmeyi azaltıp, spor yapmak, düzgün uyumak ciddi bir disiplin gerektiriyor. Bu noktada, obezite cerrahisi oldukça çekici bir alternatif halini alıyor. Hastanelere ve cerrahlara ise sadece hastaları teşvik etmek kalıyor.

Obez her insan bu ameliyatı olabiliyor ve mesleki bilgi ve deneyimine güvenen her genel cerrah da bu ameliyatı yapabiliyor. Yani, karar tamamen hizmeti alana ve sunana ait. Ancak bu durum değişiyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bu ameliyatın kurala bağlanacağını, her genel cerrahın işlem uygulayamayacağı gibi, isteyen her hastanın da ameliyat olamayacağını belirtti.

Rakamlar, Obezite Cerrahisi’nin adeta bir trend olduğunu ortaya koyuyor. Son 4 yılda 44 bin 453 kişi, sadece 2018 yılında ise 15 bin 800 kişi obezite ameliyatı geçirmiş.

Doktor Tarafı

Bugün, bilgi ve tecrübesine güvenen her genel cerrah bu ameliyatları yapabiliyor. Cerrahlar ve hastaneler tarafından bu branşa pazarlama yatırımı da yapılıyor. Google veya instagram reklamlarında ya da elektrik direklerinde, reklam panolarında kolaylıkla Obezite Cerrahisi uygulamalarının tanıtımlarıyla karşılaşabiliyoruz. Ancak Bakan Koca bu konuda düzenleme yapılacağını söylüyor; “Obezite cerrahisi bahsedildiği gibi çok masum, herkesin yapabileceği bir ameliyat şekli değil. Artık bu ameliyatı kimlerin yapması gerektiğiyle ilgili kuralları belirliyoruz. Obezite ameliyatı yapacak doktora tecrübe şartı getiriyoruz. Bu ameliyatı yapacak cerrahlara da eğitim ve belgelendirme konusunda bir hazırlığımız var ”

Hasta Tarafı

İsteyen her hasta da artık ameliyat olamayacak. Diyet ve egzersizin olabileceği üç ay gibi bir zaman dilimi uygulaması sonrası belli kriterlere ilave olarak birtakım hastalık durumlarının olup olmadığına bakılacak. Bu ve benzeri yaklaşımların sağlandığı bir dönemi geçmeden o ameliyatın yapılmasına izin verilmeyecek. Ameliyat kararı verilmeden önce dijital ortamda bu hastaların bilgilerinin paylaşılacağı bir onay mekanizması geliştirilmesi planlanıyor. Özellikle hemen herkesin gelir gelmez değerlerine bakılacak. Hastalar, bugün özel hastanelerde obezite cerrahisi ameliyatı ücreti olarak en az 15 bin TL ödemek durumunda kalıyor. Cerrahi, marka doktor ve hastanelerce yapıldığı zaman ise obezite ameliyatı fiyatı 50bin TL civarını bulabiliyor. Tüp mide ameliyatı ücreti veya mide küçültme ameliyatı fiyatı hastadan hastaya da farklılık gösterebiliyor.

Kurum Tarafı

Hali hazırda obezite cerrahisi sgk tarafından karşılanıyor, devlet hastanelerinde de çeşitli kriterler çerçevesinde ameliyatlar ücretsiz olarak yapılabiliyor. Ameliyatın yapılabileceği hastanelerin de bakanlık tarafından akredite edileceği düşünülüyor. Akredite hastane, sertifikası olan cerrah ve uygun hasta üçgeninde bu ameliyatlar yapılabilecek. Onay noktasında da SGK’nın ödemesi devreye giriyor olacak. Bakanlığın onaylamadığı hastalar için SGK hastaneler geri ödeme yapmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.