Norveç Sağlık Bakanı: İnsanlara Karışmayın, Yesinler, İçsinler, Sigara Kullansınlar

Norveç Sağlık Bakanı: İnsanlara Karışmayın, Yesinler, İçsinler, Sigara Kullansınlar

Sıklıkla refah toplumu olması ve özgürlükleriyle gündeme gelen Norveç, konuyu biraz abartmış gibi gözüküyor. Norveç Sağlık Bakanı Sylvi Listhaug,  insanların kırmızı et tüketmesine, içki ve sigara içmesine karışılmaması gerektiğini söyledi.

Sylvi Listhaug, insanları mutlu ediyorsa “kötü alışkanlıkların keyfinin çıkarılmasına” izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Ulusal yayın kuruluşu NRK’ya yaptığı açıklamada, “İnsanların sigara ve içki içmesine, istediği kadar kırmızı et tüketmesine izin verilmesi gerektiğine inanıyorum. Otoriteler bilgi vermekten hoşlanıyor olabilir ama insanlar neyin sağlıklı neyin sağlıksız olmadığını zaten gayet iyi biliyorlar” dedi.

Listhaug, “Ahlak polisi olmayı planlamıyorum ve insanlara hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğini söylemeyeceğim. Bunun yerine, onların tercihlerini şekillendirecek bilgiye ulaşmaları konusunda yardımcı olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sigara içen insanlara yönelik anlayışının da arttığını söyleyen ve kendisi de sigara içen Norveç Sağlık Bakanı, “Pek çok sigara içen insanın kendisini toplum dışına itilmiş gibi hissettiğine inanıyorum. Neredeyse saklanmaları gerektiğini düşünüyorlar ve bence bu aptalca. Zararlı olduğu için sigara içmek her ne kadar güzel olmasa da, yetişkinler ne yapacaklarına dair karar verme hakkına sahip olmalı” dedi.

norveç sağlık bakanı

Görevi Konusunda Bir Fikri Yok Gibi

Beklenildiği gibi Listhaug’un bu söylemi pek de hoş karşılanmadı.

Norveç Kanser Derneği Genel Sekreteri Dr. Anne Lise Ryel, “Halk sağlığının gerçekten ne anlama geldiği ve bu alanda görev yapan bir bakanın görevinin ne olduğu konusunda pek fazla fikri yok gibi görünüyor. Bir bakanın bu görüşü, pek çok insana da bu fikri benimsetebilir. Bu, halk sağlığını on yıllarca geriye döndürebilir” dedi.

Aktivist ve spor eğitmeni Anki Eie ise, “Bu çılgınlık. Tüm toplumun karşı çıkmaya çalıştığı şeye tezat oluşturuyor. Bu sözlerin bir bakandan gelmesi korkutucu. Sağlık üzerinde yıkıcı bir etkisi olacak” diye konuştu.

Aslında oldukça deneyimli bir siyasetçi olan Norveç Sağlık Bakanı Sylvi Listhaug, Göç ve Adalet Bakanlığı görevlerini yürüttüğü sırada da buna benzer pek çok çıkışla gündeme gelmişti.  Bakan, göçmen olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayabilmek için kendini sulara atıp kurtarılmayı beklemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.