İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Nasıl Mutlu Olunur ? Günlük Öneriler

Oldukça izafi bir kavram olan mutluluk, kimileri için özgürce hayal kurabilmek, kimileri için derin bağlara sahip olunan arkadaşlarla vakit geçirmek, kimileri için de Çetin Altan’ın sözüyle, sevdiğin kişiyle birlikte zamanı unutabilmektir. Nasıl mutlu olunur, başlığı altında günlük, haftalık ve aylık olarak edinilecek bazı davranışlar ve alışkanlıklar ile kendimizi nasıl iyi hissedeceğimizi incelemeye çalıştık.

İşte, Masıl Mutlu Olunur listemiz;

1. Gülümseyin

Mantık basittir, mutlu olduğunda gülümsersin. Aslında, bu iki yönlü bir durum. Gülümseriz, çünkü mutluyuzdur. Ancak, ayrıca, gülümseme bizi mutlu edecek olan beynimizdeki dopaminin açığa çıkmasını sağlar. Yani, gülümsediğimizde de mutlu olabiliriz.
Tabii, bu etrafta tanımadığınız kişilere sahte gülücüklerle dolaşın anlamına gelmiyor. Ancak, gelecek sefer, kendinizi bitkin veya düşük modda hissettiğinizde, tebessüm edin ve neler olacağını görün.

2. Egzersiz Yapın

Egzersiz, sadece vücut için değildir. Düzenli yapılan spor, stresin, anksiyetenin ve depresyon belirtilerinin düşmesine, azalmasına yardımcı olur, öz saygıyı ve buna bağlı olarak mutluluk hissini güçlendirir. Küçük egzersizler dahi, fark yaratabilir. Yani, hemen yarın triathlon için hazırlanmak zorunda değilsiniz. Aşırıya kaçmak sizi alışık olmadığınız bir yorgunluğa götürecek ve nihayatinde, acı içinde pes etmenize neden olacak.Yeni başlayacaksanız şu tarz egzersizleri değerlendirebilirsiniz;

Akşam yemeğinde sonra, mahallenizde yürüyüşe çıkabilirsiniz.
Yoga, plates gibi kurslara giriş seviyesinde kayıt olabilirsiniz.
Güne, sadece 5 dakika erken başlayın ve açma-germe hareketleri ile kendinizi daha rahat hissedin.

Bunların yanı sıra sizi aynı zamanda sosyalleştirecek aktiviteleri de değerlendirebilirizi. Golf, bowling, dans vs.

3. Daha Çok Uyuyun

Modern yaşamın bizi az uyumaya teşvik ettiğini bir an için unutalım ve yeterli uykunun, beyin fonksiyonları, duygusal iyilik ve genel sağlık durumuyla doğrudan alakalı olduğunu kabul edelim.
Birçok insan günde 7 veya 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Eğer gün içinde, uykuya dalıyorsanız veya kendinizi dağınık hissediyorsanız, vücudunuz daha fazla uyumanızı söylüyor demektir.
İyi uyku için birkaç öneri;

Gece kaç saat uyuduğunuzu ve sonrasında nasıl hissettiğiniz yazın. Bir hafta sonra, ne kadar uyumanız gerektiği konusunda, bir fikre sahip olacaksınız.
Haftanın yedi gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.
Yatağa gitmeden önceki bir saatte ne yapacağınız belli olsun, rahatatlıcı birşeyler yapmakta fayda var, duş, kitap okuma vs.
Yatak odası, karanlık, sakin ve sessiz olmalıdır.
İyi bir yatak alın
Uykunuzdan değil, instagramdan yada netflix’den tasarruf yapın

4. Şükretmek Önemli

Belki de, nasıl mutlu olunur, sorusuna verilebilecek en basit ve masrafsız yanıttır, sadece sahip olduğumuz şeyler için şükretmek, ancak bu eylem ruh halimizi hızlı bir şekilde yukarı çeker. Yapılan son çalışmalardan birine göre, şükretmenin umut ve mutluluk duygusu üzerinde ciddi etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Her güne başlarken, bugün neyle baş edeceğinizi düşünmek yerine, sahip olduğunuz tek bir şey için şükredebilirsiniz. Kız arkadaş, araba, çocuklar, babannenizden kalan anılar, kendiniz için mutlaka birşeyler bulacaksınız. Büyük şeyler olmak zorunda da değil, sadece havanın sıcaklığı, sevdiğiniz yan masa arkadaşıyla öğlen kahve içecek olmak…Bu diş fırçalarken yada alarm zilini kapatırken dahi yapılabilir. Konu biraz, çevrenizdeki pozitif şeylerin farkına varmakla ilgili.

5. İltifat Edin

Araştırmalar, kibar davranışlara sahip insanların daha tatminkar hissettiklerini ortaya koyuyor. Başkalarına basit bir iltifatta bulunmak, onların gününü parlatmak ve mutluluklarını arttırmak için çok kolay ve zahmetsiz bir yoldur. Sadece, birkaç saniyeliğine gözlerine bakın ve en basitinden fiziksel görünüşü hakkında bi iltifat edin. Şaşırtıcı bir şekilde, kendinizinde ne kadar iyi hissettiğini farkedeceksiniz.

6. Derin Bir Nefes Alın

Gerginsiniz, omurlarınız sıkışmış ve “kafayı yemek” üzeresiniz. Hepimiz bu duyguyu biliyoruz.
Rahatlamak istersiniz ve içgüdüsel olarak uzun ve derin bir nefes alıp sakinleşmeyi denersiniz. Harvard Health’e göre içgüdünüz doğru söylüyor, derin bir nefes almak, stresi yok etmeye yardımcı olabilir. Bir dahaki sefere, gerçekten iyi bir nefes almayı deneyin. Eğer, bunu yapamayacak bir yerdeyseniz, insanlar bu derin nefes almayı farklı yorumlayacaklarsa, sadece içinizden beşe kadar saymaya çalışın.

7. Olumsuz Anların Varlığını Kabul Edin

Olumlu davranışlar, her zaman iyidir, ama kötü şeyler de olur, bu hayatın bir parçasıdır. Herkes için durum böyledir. Eğer kötü bir haber aldıysanız, hata yaptıysanız yada korktuysanız, mutluymuş gibi davanmayın. Yani böyle anlarda düşünülecek son şey, yazımızın da başlığı olan, nasıl mutlu olunur, sorusu olmalıdır. Çünkü bazen kabullenmek gerekir.
Mutsuzluk hissini kabul edin ve bu deneyimi yaşamak için kendinize izin verin. Sonrasında ise, sizi mutsuz eden, sorun çıkaran şeye odaklanın ve onu iyileştirmeye çalışın.
Derin nefes almayı, dışarıda yürümeyi, bir arkadaşınızla konuşmayı hatırlayın. Bu mutsuz anı geçin ve kendinize iyi bakın. Hatırlayın ki, kimse her zaman mutlu olamaz.

8. Not Alın (Bir Nevi Günlük)

Günlük tutmak, düşünceleri toparlamak, hisleri analiz etmek ve plan yapmak için iyi bir yoldur. Ayrıca, bir edebiyat dahisi olmak yada belli bir sayfa sayısına ulaşmak zorunda da değilsiniz.
Tutabileceğiniz kadar basit tutun, yatmadan önce düşünceleriniz hakkında birkaç cümle yazın. Ancak, günlük olaylar hakkında kesin şeyler yazmaya çalışırsanız, bu sizi daha da gerebilir, sadece rahatlamanızı sağlayacak, genellemesine yazılacak birkaç cümle

9. Stresle Yüzleşin

Hayat stres kaynağı konularla doludur ve bunlardan kaçmak imkansızdır. Ancak bunun üstünde durmaya gerek yok. Stanford’dan Kelly McGonigal, stresin her zaman kötü olmadığını söylüyor ve stres sayesinde bizim için yararlı olmayan davranışlarımızı değiştirebileceğimizi söylüyor. Stres kaynaklarından kaçamayacağını, bu durumun herkes için geçerli olduğunu, tüm bunların sadece senin başına gelmediğini hatırla.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir