İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Mr Çekimi Nasıl Eğlenceli Olur ?

Anlam yaratmak için tasarlarsanız, güzel şeyler olacaktır.

GE firması için tasarımcı olarak çalışan Dietz, tıbbi ekipmanlar tasarlıyor. Dietz, hastanede tasarladığı MR cihazlarından birini incelerken, cihaza girmek istemeyen ve ağlayan bir kız çocuğu görür, sonrasında da çekime girebilmek için anestezi alması gerektiğini öğrenir. Açıkçası bu durum, tasarımcı için büyük bir hayal kırıklığıydı. Dietz şaşırmıştı, çünkü yaptığı şeyle gurur duyuyordu. İnsanların hastalıklarına tanı konulmasında, tasarladığı cihazlar büyük öneme sahipti ve hastalıkları iyileştirmenin ilk adımıydı.

Çocukların MR çekim deneyimlerinin berbat olduğunu gören Dietz, MR çekme deneyimini yeniden tasarlardı. Odayı, cihazları her şeyi boyadı, teknikerleri eğitti. Bu arada kendisi de Stanford Üniversitesinde tasarım üzerine dersler alıyordu. Dietz, bir oyun odası yarattı. Şimdi, çocuklara daha iyi bir deneyim sunuyor. Korsan gemisi tasarımlı MR’a giren çocuğa tekniker tarafından şu söyleniyor;

“Şimdi bir korsan gemisine giriyorsun, ama sakın kıpırdama çünkü korsanların seni bulmasını istemeyiz.”

Korkudan Muhteşemliğe Yaratıcı Bir Yolculuk

Bu inovasyon ile birlikte, anestezi veya sedasyon alması gereken çocukların oranı %80’den %10’a düştü. Herkes memnundu. Hastane, firma, hastalar ve hasta yakınları. Hastaneler bu maliyetin altına da girmeye başlamıştı. Çünkü sürekli anestezi uzmanı çağırmak gerekmiyordu ve bir gün de daha çok çekim yapabiliyorlardı.

Tasarımcı, bir süre sonra tekrar hastane ziyareti yaptığında, genç bir anneyi gördü, MR’dan çıkan kızı annesinin yanına geldi ve şöyle dedi; “Anne yarın da gelebilir miyiz?”

Doug Dietz son olarak şöyle diyor; “Anlam yaratmak için tasarlarsanız güzel şeyler olacaktır.”


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir