İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Kanada Sağlık Sistemi

Kanada sağlık sistemi içinde hizmetlerin çok büyük bir kısmı kamu tarafından karşılıyor. En yakın komşuları ABD ile kıyaslandıklarında, tek bir ödeyici kuruluşun varlığı (Medicare), tüm sistemi kolaylaştırıyor ve daha anlaşılabilir hale getiriyor. Kanada sağlık sistemi meslek, yaş, gelir durumu vs. herhangi bir kritere bakmadan tüm vatandaşları sigortalıyor ve sağlık hizmetlerini garanti ediyor.

Kanada sağlık sistemi, gelişmiş ülkeler içinde belki de, en uzun bekleme listesine sahip ülke konumunda. Acil kategorisine girmeyen, örneğin bir omuz ameliyatı için bir yıla kadar beklemek söz konusu olabiliyor. Kanada’nın Saskatchewan eyaletinin Saskatoon kentinde aile hekimi olarak çalışan Dr.Steven Goluboff şöyle diyor; “Ortopedi muayenesine ihtiyacı olan bir hastamı uzman doktora sevk edebilirim. Ancak, sıkıntılı durum şu ki, bu muayene için hastanın 10-12 ay kadar beklemesi gerekebilir. Uzmanlar ameliyat kararı verirse bunun içinde ameliyat listesine eklenmek gerekiyor, bu da yaklaşık altı, sekiz ay beklemek demek.

Kanada sağlık sistemi, özel sağlık hizmeti sunumuna izin vermiyor, yani ülkede özel hastane yok ve tüm hastaneler kamuya ait. Bu yüzden, parasıyla hizmet almak isteyen kişiler, Amerika’ya gitmeyi tercih ediyor. Ancak, Kanada’da büyümüş olanlar bu bekleme olayını çokta dert etmiyorlar. Princeton Üniversitesinden, ekonomist Uwe Reinhardth, vatandaşların bu konuyla büyük bir sorunları olmadığını çünkü bir kişi ne kadar zengin ya da fakir olursa olsun aynı listede aynı süreyi beklemek zorunda olduğunu, söylüyor. Tabii ki, acil sağlık hizmetleri ya da kanser gibi vakalar için böyle bir liste söz konusu değil.

Kanada Ulusal Sağlık Sistemi

Her ülkede olduğu gibi, bazı hizmetler devlet tarafından karşılanmıyor, diş,  özel hasta odası, ilaçlar, anne-baba okulları kapsam dışındaki bazı hizmetler, bunlar içinde vatandaşlar özel sağlık sigortası satın alabiliyor. Ancak kritik nokta şurası ki,  özel sağlık sigortasıyla bekleme listesinde ön sıralara geçemezsiniz.

Örneğin, doğum yapacak bir anne özel bir odada kalmak isteyebilir, büyük bir plazması, büyük koltukları, ek bir ikinci odası olan özel bir odada, bunun masrafı geceliği 150 dolar civarındadır. Tüm büyük işlemler, devlet tarafından karşılanmaktadır, geri kalanlar için ise özel sağlık sigortası gerekir. Fakat bu sigortada çok pahalı değildir ve yaygın olarak birçok işveren yan hak olarak bunu çalışanlarına sağlar.

Ancak, kimi kesimlerce bu kısıtlı özel sağlık sigortanın varlığı da, bir problem haline gelebilir. Zengin insanların, özel sağlık sigortasını daha çok talep etmeye başlamasıyla birlikte, sigortanın kapsamı genişleyebilir ve daha sonrasında bu kişiler Medicare’den (Genel Kamu Sağlık Sigortası) çıkabilir. Bu durum iki yıkıcı sonuca yol açar. İlki, zengin insanlar istedikleri sağlık hizmeti alırlarken, daha fakir olanlar, bu hizmetler için hala beklemeye devam eder. İkincisi ise, kamunun bu sigorta için topladığı prim düşeceğinden, sunulan hizmet sekteye uğrar ve kapsam daraltılır. Aslında bu korkularının nedenini anlamak çok zor değil, sadece yan komşularına bakmak yeterli oluyor. Bunun önüne geçmek için, özel sağlık sigortası kapsamı oldukça kısıtlı tutuluyor, grip ilacı alamaz, bypass yaptıramaz, omuz ameliyatı geçiremezsiniz. Ancak botoks yaptırabilir yada viagra satın alabilirsiniz.

Ülkede sağlık hizmetlerinin ücretsiz oluşu, ilaç fiyatlarına da yansımış durumda. Kanadalılar aynı ilaca, Amerikalılardan çok daha az bir ücret ödeyerek sahip oluyorlar. Bu yüzden de, daha uygun fiyata ilaç alabilmek için sık sık kuzeyli komşularını ziyaret ediyorlar.

Kanadalı Doktorlar

Kanada’da sağlık hizmetleri piyasaya bırakılmamış, devlet tamamen işin içinde. Bu da doktorlar için daha az kazanç ama aynı zamanda daha dertsiz bir çalışma hayatı sunuyor. Amerikalı meslektaşlarından neredeyse yarı yarıya az kazanıyorlar. Ancak, malpractice sigortaları devlet tarafından karşılanıyor, hasta kayıtları için ekstra bir masraf yapmalarına gerek yok, herşeyi kamu organize ediyor. Hastalardan para almak, pazarlık yapmak konusunda bir düşünceleri yok, tüm ödeme devlet tarafından yapılıyor. Ayrıca, tıp fakültelerinden okumak çok daha uygun hatta ücretsiz, bu yüzdende Kanada sağlık sistemi, güneyde ki komşusuna göre, doktorlarına, daha az borçla mesleğe başlama fırsatı sunuyor.

Son olarak, Newsweek tarafından belirlenen dünyanın en iyi hastaneleri listesinde ülkeden çeşitli sağlık kuruluşları yer alıyor. Toronto General Hospital ise dünyanın en iyi 10 hastanesinden biri olarak kabul ediliyor.

Kaynak: The Healing of America


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir