Kan Takviyesi: Başka Bir Gençlik İksiri

Kan Takviyesi: Başka Bir Gençlik İksiri

Kan Takviyesi: Başka Bir Gençlik İksiri

Vampir miti gerçeğe dönüşüyor. En azından vampirleri konu alan tüm o kurgu roman ve filmlerde karşılaştığımız örneklerde resmedildiği gibi genç kan takviyesi, yeni gençlik iksiri olabilir. Deloitte raporuna göre 2021 yılında 65 yaş üstü nüfusun %11,5’e yükselmesi bekleniyor. Bu, 656 milyon kişi demek. Dr.Geiger, 90 yaşına kadar yaşayan sağlıklı, beyin fonksiyonları yerinde ve 90. Yaş gününden sonra ölen bir insanın, dünyanın en mutlu kişisi olabileceğini söylüyor. Ancak, yaşlandıkça neden 90 yerine 100 yaşına kadar yaşamayayım diye düşünmeye başlamış.

Tüm vucudumuz gibi kanımız da zamanla yaşlanıp bazı proteinlerini kaybediyor. Peki, yaşlı insanlar gençlerin kanıyla gençleşebilirler mi ? Bu soru birçok araştırmacının çıkış noktasını oluşturdu.

Alkahest isimli laboratuvarda çalışan Sakura Minami’nin deneylerinde genç insanlardan alınan plazma yaşlı farelere aktarıldı, damarlarında genç kan akmaya başlayan denekler gençleşme belirtileri göstermeye başladı. Kan plazması takviyesi yaşlı farelerin kas dokularını ve bilişsel fonksiyonlarını yıllar önceki sağlıklı seviyeye döndürdü, kas dokularıyla birlikte kalp kasları da iyileşti. Beyaz tüyler tekrar grileşmeye başladı. Ayrıca, farenin beyninde yeni nöron oluşumu izlendi.

Laboratuvar, Alzhemir hastaları için umut vaad etsede, şuan belirgin bir iyileşme söz konusu değil.

Geç Yaşlanmak

Kırmızı ve beyaz kan hücreleri, kemik iliğindeki kök hücreler tarafından üretiliyor. Yaşlanmayla ise bu üretim yavaşlıyor. Ulm Üniversitesinden Hartmut Geiger, fareler üzerinde osteopontin adlı proteinin etkisini araştırmaya başladı. Bu proteini içermeyen kök hücre takviyesi yapıldığında fareler üzerinde bir değişim olmazken, osteopontin takviyesiyle birlikte kök hücrelerin kan üretmeye başladıklarını gözlemledi.  

Araştırmacı, eğer bir gençlik iksirinden bahsediliyorsa, bu maddeye odaklanılması gerektiğini belirtiyor. Proteinin, temelde bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklarla baş edebileceği bu sayede de özellikle kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabileceği aktarılıyor.

geiger-hartmut

Ambrosia

İlginç olan ise, ABD California’da Ambrosia adlı bir girişimin, bu durumu şimdiden ticarileştirmesi oldu. Tedavinin maliyeti ise 8 bin dolar.  Stanford Tıp Fakültesinden mezun olan Jesse Karmazin, henüz yayınlanmayan yeterli kanıtlara sahip olduklarını ve garanti verdiklerini söylüyor.

Henüz klinik testler tamamlanmamış olmasına karşın, işlem aslında sadece kan takviyesi olması nedeniyle yasal engellere takılmıyordu. Ancak, FDA 19 Şubatta, şirketin hasta tedavi faaliyetinin durdurulacağını açıkladı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir