İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Kalp Sağlığını Kontrol Eden Klozet

ABD’de yaşamını yitiren her dört insandan birinin ölüm nedeni kalp hastalıkları. Akıllı klozet teknolojisi bu insanlara yardımcı olabilir.

New York eyaletinin Rochester şehrinde bulunan, Rochester Teknoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacı, kardiyolojik hastalıkları izleyen bir akıllı klozet geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde kalp yetmezliği riski olan hastalar, tehlikenin ne zaman geldiğini bilebilecekler.

JMIR Mhealth Uhealth dergisinde yayınlanan bir makale,  bu sistemin eşsiz olduğunu ve erişilmesi zor olan, evde üretilen kişisel sağlık verilerine erişimi kolaylaştırabileceğini belirtti.

Hastanın klozete oturmasıyla çalışmaya başlayan cihaz, kalp atış hızını, kan basıncı ve kan oksijenizasyonunu ölçümleyebiliyor. Eğer hastanın değerleri kötüyse, sistem hastanın durumunu ve tüm verilerini sağlık hizmet sunucusuna gönderiyor.

Gerçekleştirilen araştırma sekiz haftalık bir sürede, 18 kişilik bir grup üzerinde yapıldı ve kalp hastalıkları tanısında uygulanan altın standartlara uygun sonuçlar ortaya çıktı.

Hastane Yatışlarını Azaltmak

Çalışmanın diğer bir amacı ise, kalp yetmezliği olan hastaların, hastanede yatış oranları azaltabilmek. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezine göre, yılda 630bin kişi, kalp hastalıklarından hayatını kaybediyor. Bu rakam tüm ölümlerin dörtte biri demek. Hastalığın önlenebilir en önemli nedenleri, diyabet, obezite, kötü beslenme ve fiziksel aktivitelerin yetersizliği.

Araştırma ekibinden Nicholas Conn; Yatış yapan kalp yetmezliği hastalarının yüzde 25’inin otuz gün içerisinde tekrar hastaneye yattığını belirtiyor. Taburculuktan sonraki doksan günde ise hastaların %45’i tekrar hastaneye yatıyor. Ayrıca, ABD Medicare and Medicaid Merkezi, kalp hastalıklarından dolayı tekrar yatış yapan hastalar için hastanelere ceza veriyor. Araştırmacılar, bu teknoloji sayesinde hastanelerin, gelecek vakalarda yeniden yatış oranını azaltarak, yüzbinlerce dolar tasarruf yapabileceklerini belirtiyor.

Amerikan Kalp Derneğine göre, kalp yetmezliği çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilirken, bazıları için hala tedavi yok. Bu yöntemler arasında, yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisi gibi girişimsel olmayan işlemlerde yer alıyor.  Hastanın değerlerinin kontrolünde, bu süreç hem hasta hem de hizmet sunucuların hayatlarını kolaylaştırıyor. Bu teknolojide hasta, hiçbir işlem yapmadan klozete oturuyor ve klozet kapağının altına yerleştirilen sensörler yardımıyla değerleri hizmet sunucusuna iletiliyor. Araştırmacılar, akıllı klozet cihazını FDA onayına sunmaya hazırlanıyorlar.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir