İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

İstanbul’un En İyi Kalp Hastanesi: İlk 10

Ülkemiz kalp doktorları, kalp hastalıkları alanında uzun yıllardır hem klinik hem de akademik anlamda birçok başarıya imza atmışlardır. Daha anne karnında bebeğin kalp rahatsızlığı farkedilip, doğumla birlikte hasta ameliyat edilebilmekte, bu hastalıkta konjenital kalp hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde çocuk kardiyoloji ve kalp cerrahisi üzerine çalışan birçok saygın hekimler vardır. Aynı şekilde, ülkemizde kalp nakli, robotik cerrahi ile kalp ameliyatları rahatlıkla yapılabilmektedir. İstanbul özelinde ise Siyami Ersek, Koşuyolu gibi köklü kalp hastaneleri hemen aklımıza gelmektedir. Bu yazımızda, İstanbul’un en iyi kalp hastanesi araştırma konumuz oldu;

1.Siyami Ersek Kalp Hastanesi

Ünlü kalp cerrahı Dr.Siyami Ersek’den ismini alan hastane, belki de en iyi kalp hastanesi deyince ilk akla gelen kurum ve yaklaşık 60 yıldır sağlık hizmeti veriyor. 1960’lı yıllarda gerçekleşen ilk açık kalp ameliyatı, ilk yapay mitral ve aort kapağı takımı, çift kalp kapakçığı değiştirme ameliyatı, ilk kalp pili takımı gibi yenilikçe işlemlerin hepsi Siyami Ersek Hastanesinde yapıldı.

Dr.Barnard tarafından dünyada ilk kez 3 Aralık 1967 tarihinde gerçekleştirilen ilk kalp naklinden yaklaşık 1 yıl sonra 26.11.1968 günü hastanede ülkemizin ilk kalp transplantasyonu yapıldı. Günümüzün birçok başarılı kardiyoloğu ve kalp damar cerrahı, bu hastanede eğitimlerini almış ve çalışmışlardır. Siyami Ersek Hastanesi, ülkemizin en iyi kalp doktoru yetiştiren kurumlarından biridir. Bugün de, en iyi kalp doktoru olarak düşünülebilecek birçok isim bu hastanede görev yapmaktadır. İstanbul kalp damar cerrahisi en iyi doktorlar listesi yapılmak istense listede yer alacak isimlerin neredeyse tamamının bu hastanede görev yapmış kişiler olacağı da öngörülmektedir.

2.Acıbadem Bakırköy Hastanesi

Ülkemizin en büyük sağlık grubu olan Acıbadem’in birçok hastanesi başarılı kalp doktorlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, hastane grubunun ilk yatırımlarından biri olan Acıbadem Bakırköy Hastanesi özellikle çocuk kalp sağlığı üzerine uzmanlaşmıştır. Pediatrik kalp ve damar cerrahisinin en saygın hocalarından biri olan Prof.Dr.Tayyar Sarıoğlu ve ekibi bu hastanede görev almaktadır.  Doktor, çocuk kalp cerrahisi deyince, akla gelen ilk isimlerden biridir ve bebek ve çocuklar üzerine çalışan en iyi kalp cerrahı olarakta gösterilebilmektedir.

Hastane Acıbadem Atakent Üniversite Hastanesi ile eşgüdümlü olarak çalışmaktadır.

3.Medipol Mega Üniversite Hastanesi

Hem yetişkin hem çocuk kalp ameliyatlarının yapıldığı hastanede, ayrıca Robotik Cerrahi ile de kalp ameliyatları gerçekleştirilebilmektedir. Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisinde yaklaşık yirmi doktorun görev aldığı hastanede eğitimini ABD’de tamamlamış ve ülkemizde çocuk elektrofizyolojisi ile ilgilenen birkaç doktordan biri olan Prof.Dr.Volkan Tuzcu’da yine bu hastanede görev yapmaktadır.

istanbul en iyi kalp hastanesi

4. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi

Ülkemiz özel sağlık sektörü incelendiğinde, hastanelerin çoğunun kalp rahatsızlıkları ile hizmet vermeye başladığını görürüz. Şüphesiz ki, kurucusu da ünlü bir kardiyolog olan Florence Nightingale’de bu misyonla kurulmuştu ve amacı türkiyenin en iyi kalp hastanesi olabilmekti.Hastanenin kurucusu olan Cem’i Demiroğlu, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünü kurmuş, ardından ise İstanbul Üniversitesi rektörlüğü görevini üstlenmiştir. Şu an hastanenin başında olan Prof.Dr.Cemşid Demiroğlu da babası gibi bir kardiyoloji uzmanıdır.

5.Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi ve Siyami Ersek Hastanesinden bazı doktorların görevlendirilmesiyle seksenli yıllarda hizmet vermeye başlayan hastane, özellikle Girişimsel Kardiyoloji ve Koroner Bypass operasyonları için İstanbul’daki oldukça fazla olan talebi karşılayabilmek amacıyla kurulmuştur. Hastane yaklaşık kırk yıldır birçok komplike ameliyata imza atmış ve başarılı hekimler yetiştirmiştir. Bugünde oldukça zengin bir hekim kadrosuna sahip olan hastanenin, başhekimliğini yine ülkemizin önemli kalp cerrahlarından biri olan, Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali yapmaktadır. Koşuyolu kalp hastanesi en iyi kardiyoloji doktoru yetiştiren kurumlardan biridir.

6.Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi EAH

Listedeki sağlık kuruluşları içinde en yeni hastanelerden biri olan Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi, İstanbul’da sağlık bakanlığına ait en iyi kalp hastanesi olarak nitelendirilebilir. On yıl önce kurulan hastane, kamu hastaneleri arasında çokta yaygın olmayan sağlık turizmi anlayışının ilk yeşerdiği hastanelerden birisiydi. Oldukça zengin bir hekim kadrosuna sahip olan hastanede ayrıca Robotik Cerrahi ile de kalp ameliyatları yapılabiliyor. Hastanede, İstanbul kalp damar cerrahisi en iyi doktorlar olarak nitelendirilebilecek birçok cerrah görev almaktadır.

7.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünün kurulduğu hastane olan Cerrahpaşa, Cem’i Demiroğlu’nun girişimleriyle Almanya’dan katater ve anjiyo cihazlarının da ilk kez getirilerek kurulduğu hastanedir. Enstitü bünyesinde çok sayıda başarılı doktor yetişmiştir. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü bugünde oldukça geniş bir doktor kadrosuna sahiptir ve türkiyenin en iyi kalp hastanesi düşünüldüğünde en öne çıkan adaylardan biridir. İstanbul Üniversitesinin ilk rektörünün de bir kalp doktoru olduğunu hatırlatmakta fayda var; Dr. Neşet Ömer İrdelp.

istanbul en iyi kalp

8.Memorial Şişli Hastanesi

Çıkış noktası kalp hastalıkları olan Memorial Hastanesi önemli kalp doktorlarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Memorial Şişli Hastanesi, Birgün Sönmez ve İlke Sipahi gibi yüksek profilli doktorları bünyesinde bulundurmasıyla dikkat çekiyor.

9.Acıbadem Maslak Hastanesi

Sadece İstanbul veya Türkiye’nin değil, hem hekim kadrosu hem de tıbbi teknoloji altyapısıyla belki de Dünya’nın en iyi hastanelerinden biri olan Acıbadem Maslak, kalp sağlığı alanında da birçok başarılı hekime sahip. Uzun yıllar Siyami Ersek Hastanesinde görev almış olan Prof.Dr.Cem Alhan’da yine bu hastanede görev alıyor. Doktor, son olarak kalp cerrahisinde çığır açan Ozaki Yönteminin sınırlı sayıdaki eğitmenlerinden biri olmuştu. Hastanede ayrıca, robot ile de kalp ameliyatları gerçekleştirilebiliyor.

10.Koç Üniversitesi Hastanesi

Listedeki en yeni hastane olan Koç Üniversitesi Hastanesi, yurtdışından ve Türkiye’den birçok önemli kardiyoloji uzmanı ve kalp cerrahını transfer ederek oldukça etkileyici bir kalp hastalıkları bölümü kurdu. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük Kalp Cerrahlarından biri olan, Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos’da yine bu hastanede yarı zamanlı olarak görev alıyor.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir