İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

İstanbul'un En İyi Hastaneleri: İlk 10

İstanbul özel hastaneler dendiğinde akla gelen ilk şehirdir. Ama ayrıca ekonominin, sosyal hayatın, kültürün, hatta bir noktada siyasetin başkentidir.  İstanbul ülkemizin en önemli hastanelerine de ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıkıyor. İstanbul’un en iyi hastaneleri listesi, sağlık sunucularının sahip olduğu doktor, tıbbi teknoloji, otelcilik, marka değeri gibi hizmet ve ürünlerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. İşte, İstanbul’un en iyi 10 hastanesi;

1.Acıbadem Maslak Hastanesi

Acıbadem Sağlık Grubunun, ülkemizin en büyük sağlık markalarından biri, ancak grubun tüm hastanelerinin içinde Acıbadem Maslak farklı bir noktada yer alıyor. Konumu, otelcilik hizmeti, doktor kalitesi, dünyada dahi az sayıda olan teknolojik cihazlarıyla ön plana çıkıyor. Ancak hastaneden sadece özel sağlık sigortası veya doğrudan parasını ödeyerek hizmet alınabilir. SGK veya tamamlayıcı sağlık sigortası maalesef geçerli değil. Tarkan, Cem Yılmaz gibi ünlü isimlerin de bu hastaneyi tercih ettiği biliniyor. Acıbadem Maslak, şüphesiz İstanbul’un en iyi hastaneleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Hastanenin sahip olduğu teknolojik donanımıda göz önünde bulundurduğumuzda sadece istanbul özel hastaneler içinde değil ülkemizdeki en iyi özel hastaneler hatta en iyi hastaneler listesi içinde de ilk sırada yer alacağını söylemek mümkün olabilir.

Öne Çıkan Branşlar: Radyasyon Onkoloji, Ortopedi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Tüp Bebek

2.Amerikan Hastanesi

Amerikan Hastanesi, belki de ülkemizde maddi bir kaygısı olmayıp da sağlık hizmeti almak isteyen bir kişinin, uğrayacağı ilk hastane veya bir zamanlar öyleydi. Yüz yıllık tarihi, kaliteli ve uzun yıllardır çalışan doktor ve hekim kadrosu, hizmet sürecini kolaylaştıran idari çalışanların, diğer sağlık gruplarında olduğu gibi sürekli değişmemesi, Amerikanı ön plana çıkarıyor.

Öne Çıkan Branşlar: Ortopedi, Beyin Cerrahisi

3.Medipol Üniversitesi Hastanesi

Hastanenin bugün 515 yatak kapasitesi var. Yeni yapılan ek bina açıldığı zaman ise bu sayısının 800’e çıkması planlanıyor. Hastanede yan dallar dahil tüm uzmanlıklar mevcut, çocuk endokrinoloji gibi oldukça spesifik bir uzmanlık alanı dahi bulunabilir. Hastanede 300’e yakın sayıda uzman doktor hizmet veriyor. Ayrıca, Medipol tıp eğitiminin yanı sıra ortopedi gibi bazı branşlarda uzmanlık eğitimi de veriyor. Cumhurbaşkanı ve ailesinin de hastaneden yoğun olarak sağlık hizmeti aldığı biliniyor.

Öne Çıkan Branşlar: Kardiyoloji, KVC, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

4.İstanbul Üniversitesi Hastaneleri

İlk üç sırada yer alan istanbul özel hastaneler inin ardından dördüncü sırada İstanbul Üniversitesi Hastaneleri ile karşılaşıyoruz. Toplumun tüm kesimleri üzerinde kapsamlı bir araştırma yapılsa ve İstanbul’un en iyi hastaneleri hatta türkiyenin en iyi hastanesi araştırılsa, muhtemelen Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri ilk sıralarda yer alır. İstanbul Ünv. Tıp Fakültesine ve İstanbul Ünv. Cerrahpaşa Tıp Fakültesine ait olan iki hastane, aslında listede yer alan ve kaliteli doktorlara sahip dediğimiz özel hastaneler hekim kadrolarının birçoğunun ilk durağıdır. Bilindiği üzere bakanlık tarafından üniversite hastanelerinin mesai dışı ücretli olarak hasta kabul etmelerine izin verilmişti. İstanbul, bu uygulamayı hayata geçirdi ve üniversitenin birçok hocasına saat 17’den sonra özel hastaneler kıyasla cüzi bir ücrete muayene olunabiliyor.

Öne Çıkan Branşlar: Kardiyoloji, KVC, Ortopedi

İstanbul'un En İyi Hastaneleri

5.Acıbadem Altunizade Hastanesi

Acıbadem Sağlık Grubunun, son yatırımı olan Altunizade hastanesi, oldukça gösterişli bir yapıya sahip ve İstanbul’un en ulaşılabilir noktalarından birinde olmasıyla dikkat çekiyor. Grubun, en teknolojik hastanesi konumunda ve Necmettin Pamir, Mehmet Özek gibi grubun en bilinen doktorları da yine bu hastanede görev alıyor.

Öne Çıkan Branşlar: Beyin Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, KVC

6.İstanbul Florence Nightingale Hastanesi

Florence Nightingale Grubunun açık ara en donanımlı hastanesi olan hastane, özellikli bazı branşlardaki hekimleriyle ön plana çıkıyor. Bu hekimler, hem İstanbul’da hem de tüm ülkede, belki de alanlarının en başarılı beş doktoru arasında bulunuyorlar.

Öne çıkan branşlar: Ortopedi, Organ Nakli

7.Koç Üniversitesi Hastanesi

Koç, İstanbulun en iyi hastanesi olmak için hem tıp fakültesinin kalitesi hemde Amerikan hastanesinden gelen tecrübesiyle ciddi bir aday, ancak Topkapı, Davutpaşa’daki konumu bir handikap oluşturabilir. Ancak, hastanenin diğer gruplardan yıldız hekim transferleri yaptığını da belirtmekte fayda var.

Öne çıkan branşlar: Beyin cerrahisi, Radyasyon Onkolojisi, Üroloji

8.Marmara Üniversitesi Hastanesi

Marmara, oldukça yoğun ve hastaların söylenmeleriyle sıklıkla karşılaşılabilecek bir hastane. Ancak, İstanbul’un en iyi hastaneleri konu başlığının altına mutlaka eklenmeli. Özel ve kamunun sağlık hizmeti sunumunda kabaca yarı yarıya payı olduğu düşünüldüğünde, İstanbul’da ve özellikle de Anadolu Yakasında Marmara oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Hastanenin oldukça zengin bir doktor kadrosu mevcut. Özellikle yatan hastalar için önemli olan gece saatlerinde de ilgili bir uzman doktorun hizmet veriyor oluşu, hastalar için bir güvence oluşturuyor. En büyük handikap ise, üniversitedeki birçok hocanın özel hastaneler içinde hizmet vermeleridir. Yani, üniversitede poliklinik hastası görmez ve hasta takip etmezler, bu iş yeni uzmanlar veya asistanlarındır.

İstanbul'un En İyi Hastaneleri

9.Memorial Bahçelievler Hastanesi

Ülkemizin en büyük hastane gruplarından biri olan Memorial’ın oldukça gösterişli bir mimariye sahip olan yeni hastanesi, grubun neredeyse yıldız seviyedeki tüm doktorlarına ev sahipliği yapıyor. Karaciğer nakli konusunda önemli bir üne sahip olan Memorial, özellikle Avrupa yakasının daha batısında yaşayanlar için yerinde bir tercih olabilir.

Öne çıkan branşlar: Organ Nakli

10.Academic Hospital

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı ve özel sermaye işbirliği ile kurulan hastane bugün tamamen özel bir hastane hüviyetine bürünmüş durumda. Neredeyse tamamı profesörlerden oluşan kadrosu ve her türlü yan dalda hizmet veren yapısı ile ön plana çıkıyor. Listedeki diğer hastanelere göre, zincir bir gruba ait olmayan hastanede, Marmara üniversitesinde görev alan veya emekli olmuş hekimler yaygın olarak hizmet veriyor. Büyük hastane koridorlarında kaybolmak istemeyenler için Altunizade’de yer alan hastane iyi bir tercih olabilir.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir