İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

İlham Veren 7 Hastane Mimarisi

Hastane mimarisi her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. Öyle ki, artık verilen sağlık hizmetinin çok büyük bir parçası. Bugün, sağlıklı mimariler üzerine çalışan özel mimarlık ofisleri bulunuyor. Bizde bu yazımızda 100 yıl öncesine kadar giderek, karşılaştığımız bazı ilham verici hastane mimarisi örneklerini derledik.

beyoğlu göz hastanesi

1.Beyoğlu Göz Hastanesi

Eminönü’nden Karaköy’e doğru bakıldığında Galata Kulesi’nin hemen yanında küçük bir kule görürsünüz.  İlk bakıştan bir kilisenin çan kulesi sanılır.  Bugünlerde Sağlık Bakanlığına ait Göz Hastanesi olarak hizmet veren yapının oldukça köklü bir tarihi var.

1855 yılında İngiltere ve Fransa, Rusya’ya savaş ilan etmiştir ve yanlarına Osmanlı Devletini de alarak cepheyi Kırım’da açmıştır. 1 yıl süren kuşatmada birçok asker ölmüş ve yaralanmıştır. O sıra yaralı İngiliz askerlerinin bakımı için İstanbul’da Galata Kulesi’nin hemen altında ”British Seaman’s Hospital” hastanesi açılmıştır. Yani İngiliz Bahriye Hastanesi.

Hastane iki katlı ve 50 yatak kapasitesine sahipti. Hastanenin finansmanı ise İstanbul limanına gelen İngiliz gemilerinin ton başına ödediği harçtan karşılanıyordu. Ancak bir süre sonra kapasite yetmedi ve İngilizler hastaneyi yıkarak, aynı yere 1904 yılında yeni bir hastane yaptılar. Bugünkü hastane ikinci hastane. İki bodrumuyla altı katlı ve çatısında kulesi olan yeni binanın hastane mimarisi İngiliz mimar Percey Adams tasarlamıştı.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte 1924’te İngilizler, hastaneyi Kızılay’a devrettiler. Kızılay’da İstanbul Belediyesi’ne devretti hastaneyi. Hastane o yıllarda belediyeye ait kuduz hastanesi hüviyeti kazandı. Sonrasında Beyoğlu Belediye Hastanesi ve günümüzde de Sağlık Bakanlığına ait göz hastanesi oldu bina. Hastane bugünlerde yoğun bir sağlık talebi karşılıyor ve ayrıca göz hastalıkları üzerine ihtisas eğitimi veriyor. Ülkemizdeki başarılı göz hekimlerinin yolu da bir şekilde bu hastaneden geçmiş.

Benim gibi meraklılarına bir not; Binanın tepesindeki kule boş.

hastane mimarisi

2. Haraldsplass Hospital

1939’da inşa edilen Haraldsplass Hospital’a kapsamlı bir acil ve travma ünitesi eklemek için yola çıkan mimarlar, 2018’de ek binanın açılışını yaptı. Hastane mimarisi bu yeni yapıda, eskisine göre, klasik uzun koridorları terk etti ve hastalar için daha çok özel alanlar yarattı. Yeni bina 170 yatak kapasitesine sahip ve Norveç Bergen’de, Ulriken dağının eteğinde ve Møllendalselven nehrinin kıyısında yer alıyor.

Friendship Hospital

3. Friendship Hospital

Gaibandha Bangladeş’de bulunan Friendship Hospital, mimar Kashef Chowdhury tarafından tasarlandı. Mimar, bir yandan ülkesinin geleneklerine uygun, tarihi eserlere atıfta bulunan bir hastane yapmaya çalışırken bir yandan da, sel, kasırga ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi iklim değişikliği sonuçlarından yoğun olarak etkilenen ülkesine kalıcı bir yapı vermeyi amaçladı.

Hastanenin finansörü ise, sağlık ve sosyal hizmetler alanında ülkesine birçok katkısı olan Runa Khan. Friendship Hospital, kültür ile mimari mükemmelliğin iç içe geçtiğinde nasıl etkileyici sonuçlara ulaşabildiğinin bir göstergesi.

manta hospital

4. Manta Hospital

Ekvador’un Manabi eyaletinin şehri olan Manta’da inşa edilen, Manta Hospital sade hastane mimarisi ile dikkat çekiyor. 2016 yılında ülkede meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremden sonra, inşa edilen hastane, yatay ve depreme dayanaklı bir şekilde inşa edildi. Marta iham verici bir hastane mimarisi çıkarabilmek için, zor koşulların ve dar bir bütçenin engel olamayacağının bir göstergesi.

Medipol Vatan Kliniği

5. Medipol Üniversitesi Vatan Kliniği

Medipol Sağlık Grubu bünyesinde hizmet veren bir tıp merkezi olan yapı neredeyse 500 yıllık bir tarihe sahip. Tarihi yapı, İstanbul Fatih’te Sultan Süleyman tarafından, babası I. Selim’in anısına 1548 yılında yaptırıldı ve Yavuz Selim Medresesi adını aldı. Sonrasında, Medrese dershanesine bir minare ve minber eklenerek, dershane mescit olarak da kullanılmaya başlandı. Medresenin ulaşılan kayıtlı ilk onarımı 1845’te yapılmıştır. 1914’te yapılan tespit çalışmalarında medrese olarak faaliyet gösteren yapı, 1918 yılında aşhane olarak kullanılmış ve aynı yıl çıkan bir yangında hasar görmüştür. 1950’lerdeki imar faaliyetleri sırasında Vatan Caddesi açılırken medrese tamamen ortaya çıkmış, 1958-62 yıllarında bir restorasyon geçirmiştir. 1968’de Türk Hat Sanatları Müzesi haline getirilen medresede, 1983’de müzede sergilenen eserlerinin Bayezid Medresesi’ne taşınmasından bir müddet sonra Sağlık Vakfı Şadiye Hatun Kliniği olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Medrese 2012 yılında Medipol Üniversitesi bünyesine geçmiş ve Vatan Kliniği adıyla hizmet vermektedir.
İlginç bir bilgi ise yapının Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olmasıdır. Günümüzde, devasa boyutta, tamamı camdan kaplanmış akıllı hastaneler, ünlü mimarlık ofisleri tarafından inşa ediliyor olmasına karşın, içlerinde hala gergin, huzursuz hissediyoruz. Ancak, 500 yıl önce inşa edilmiş olan bu yapının bahçesinde randevu sırasını beklerken rahat bir nefes alıp, düşlere dalabiliyoruz.

umeda hospital

6. Umeda Hospital

Ünlü Japon mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan Umeda Hospital, 2015 yılında Japonya, Hikari’de açıldı. UNICEF tarafından verilen Bebek dostu sertikası bulunan hastane, kadın doğum ve çocuk hastalıkları üzerine uzmanlaşıyor. Hastanenin sahibi Dr. Kaoru Umeda; “Biz hastanemizde anne sütüyle beslenmenin önemine hep vurgu yaparız. Mimarimizinde bir bebeğin hayata gelmesindeki doğallığı taşımasını, insan doğasını yansıtmasını istedik”

Sant Pau Hastanesi

7. Barcelona Sant Pau Hastanesi

1930 yılında Domenechi Montaner tarafından tasarlanan bu kompleks ağaçlar arasında büyük bir bahçe içerisinde 26 adet binadan oluşmaktadır. Hastane, 1930 yılında resmi olarak açıldığında Avrupa’nın en ileri gelenlerinden olsa bile modern tıbbın günümüz şartlarını karşılayamadığı için 2006 yılında hastane fonksiyonunu kaybetmiş ve günümüzde temel olarak araştırmalar için kullanılan bir tesis halini almıştır. Tüm tesis yapısı UNESCO Dünya Miras Alanı olarak korunmaktadır.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir