İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Hekimler İçin Marka Olma Rehberi

Şunu biliyoruz ki, hayatımızdaki tüm ürünlerde/hizmetlerde bir aynılaşma durumu söz konusu. Yani, Vodafone’nun Turkcell’den, Acıbadem’in Memorial’dan, Bingo’nun Yumoştan, Ankara Makarnanın Filiz Makarnadan ne farkı var. Hepsi bize aynı ürün ve hizmetleri sunuyorlar. Bir markaya sadık kalan müşteri, gerçekten o markanın işlevi için mi yoksa sadece alışkanlık, pazarlama dürtüsü, marka algısı gibi faktörlerden dolayı mı sadık kalmıştır.  

Günümüzde, sadece şirketlerin değil, bireylerin de marka olma ihtiyacı önem kazanmıştır. Çünkü bu aynılaşma kişiler için de geçerlidir. Muhtemelen markalaşmanın en kolay olabileceği meslekte hekimliktir. Şimdilerde, hekime ulaşmak kolaylaşsa da, kişinin uzman bir hekimle görüşüp hastalığı hakkında tüm detaylarıyla bilgi alabilmesi hala büyük velinimettir. Ancak, hekime erişebilirliğin kolaylaşması ve sağlık sektörünün büyük ölçüde piyasaya bırakılması ile hekimlerin de marka olmaları zorunluluk haline gelmiştir. Bu durum, aşırı uzmanlaşmış bir meme cerrahı ya da çocuk pisikiyatrisi uzmanı için de geçerlidir. Bu uzmanlıkların rakipleri, genel bir pediatriste göre daha azdır, ancak bununla birlikte potansiyel hastaları da azalmaktadır. Örneğin, Ataşehir de oturan ve cebinde parası olan bir annenin, beş kilometrelik yarıçapta, çocuğunu götürebileceği en az yedi-sekiz çocuk psikiyatri uzmanı vardır. Bu sayı bir göz uzmanı ya da dahiliye uzmanı için çok daha fazladır.

Peki, marka olma amacı taşıyan hekimlerin neler yapması gerekir. Sıralamaya çalışalım;

Şüphesiz, bu listenin en başında bulunması gereken ve diğer tüm çalışmalara anlam katacak olan kriter, hastayı dinlemek, anlamak ve başarılı tıbbi sonuçlar çıkarmaktır. Peki sonra ne gelir ?

Dış Hekim Çalışmaları

Dediğimiz gibi aşırı uzmanlaşmış bir hekim, niş bir kitleye sesleniyor demektir. Bunun için daha çok hasta gören, genel branşlar ile işbirliği halinde olmalıdır. Yani, bir çocuk kardiyoloji uzmanı, çocuk uzmanlarıyla, bir çocuk uzmanı ise aile hekimleriyle sürekli iletişimde olmalıdır. Ya da jinekolojik onkoloji yapan bir cerrah, diğer kadın doğum uzmanlarıyla görüşmeli, kongrelere katılmalı ve kurslar düzenlemelidir. Organik bir sevk zinciri yaratmak uzmanlaşmış hekimlerin ilk amacı olmalıdır.

Hastane Mesaisi

Zorunlu hizmetini yeni bitirmiş bir uzmanın, marka olma süreci daha sancılıdır. Bu noktada, büyük sermayelere sahip hastanelerin bünyesinde yer almak ve onların pazarlama networkü ve gücünden faydalanmak oldukça mantıklıdır. Hatta muayenehanesi olan bir hekimin de part-time olarak bir hastaneye hizmet vermesi, yine onun marka olma yolculuğuna destek verecektir. Özellikle, bu hastane bir üniversite ya da marka bir sağlık kurumuysa fayda çok daha büyük olacaktır. Cerrahların ise hastanelerle çalışmaları bir yer de zorunludur. Çünkü, steril bir ameliyathane, asistan, anestezi uzmanı, ameliyathane hemşiresi gibi vazgeçilemeyecek ihtiyaçları vardır. Cerrah, sadece ameliyat yapmak için hastaneye gitmek yerine, poliklinik yapmak için hastane bünyesinde haftanın bir-iki günü part-time çalışmayı düşünmelidir.

Hasta Deneyimi

Eğer hasta muayenehaneye geldiyse büyük bir hastanenin standart bir hekim odasından daha farklı bir deneyim bekliyor demektir. Hoş geldin deyip ikram yapmak isteyen bir sekreter, samimi mobilyalar, bekleme alanında hekimin kitapları ve sosyal dergiler, güzel bir müzik. Hastaya, diğerlerine değil de iyi ki buraya gelmişim, doğru karar vermişim, aferin bana dedirtmenin ilk ve en kolay yoludur.

Sosyal Mecralar

Pazarlama kanallarının artmasıyla birlikte, herhangi bir ürünü tüketiciye anlatmak ve ulaştırmak oldukça kolaylaşmıştır. Özellikle, instagram ve youtube kanalları görsel tabanlı mecralar olmalarından dolayı tüketicilerin kolaylıkla içerik tüketebildikleri mecralardır ve kesinlikle kullanılmalıdırlar. Potansiyel hastaların yaşlarının yüksek olması, şüphesiz facebook’da da faal olmayı gerektirmektedir. Bu mecralarda organik ve reklamlı çalışmalar yapılması mantıklıdır. Aynı şekilde, SEO ve Google Ads’de çalışılması gereken diğer iki platformdur. Marka olma yolculuğunun uzun ve bir çocuk üroloji uzmanının hayatının sonuna dek çocuk ürolojisi uzmanı olarak kalacağını göz önünde bulundurursak, uzun soluklu SEO yatırımı yapmak hekimler için daha mantıklı gözükmektedir.

Web Sayfaları ve Bloglar

Hastalar ve yakınları, hastalıklarıyla ilgili yoğun bilgi arayışındadırlar ve diğer birçok alanın aksine, bir hastalık hakkında uzmanından yararlı ve temiz bir dille anlatılmış bir metin bulmak oldukça zordur. Tüketiciler, bir haber sayfasındaki böbrek hastalıklarından korunmanın on yoluyla ilgilenirler ama asıl satın alıcılar, daha ayrıntı bilgiler hastalığın tedavisi, tedavi riskleri, nasıl oluştuğu gibi daha özellikli bilgileri aramaya eğilimlidirler. Bir hekimin web sayfası, sadece onun kariyerinden, muayenehane adresinden, fotoğraflarından daha fazlasını sunmalıdır. Önol Üroloji web sayfası iyi örneklerden biri olarak sayılabilir.

Fiyatlandırma

Bazı hekimlerin tercih etmediği, özel sağlık sigortaları ve banka sandıklarıyla anlaşma konusu, markalaşma sürecinin başında olan bir hekim için olmazsa olmazdır. Çünkü bu anlaşmalar, bir anda hasta potansiyelini arttıracak ve hekime büyük bilinirlik sağlayacaktır.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir