İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Hekimler Gereksiz Test İster mi: Bilimsel Çalışma

Ülkemizde özel hastanede çalışan doktorlarla ilgili en tartışılan konulardan biri gereksiz test ve tetkik isteyip istemedikleridir. Hatta kimi görüşlere göre hekimler gereksiz ameliyatlar dahi yapabilmektedir. Bu görüşleri savunanların kendine göre düşünceleri olsa da, hekimlerinde yapılan her işlemin gerekliliği üzerine tezleri mevcuttur. Hatta bilgi asimetrisi dediğimiz kavram, bu tartışmada hekimleri daha haklı olarak göstermektedir. Aslında bu tartışma yalnızca ülkemizde sınırlı değil. Gereksiz sağlık hizmeti sunumu tartışması özellikle ABD’de oldukça popüler bir konu. Sadece bu alanda uzmanlaşmış hukuk büroları dahi bulunmakta ve çapı milyon dolarları bulan tazminat davaları açılmaktadır. Ayrıca hekimlere böyle durumlar için kendileri malpraktis sigortası yaptırmaktadır. Yani, ABD’de hekimler gereksiz test ister mi  sorusundan yola çıkarak bir ekonomi dahi oluşmuş durumda.

Peki, bu kanıtlanamaz bir durum mu ? Gerçekten hekimler gereksiz test ister mi ? ABD’de yapılan bir çalışma konumuzla epey ilgili. San Diego Üniversitesinden Jeffrey Clemens ve Chicago Üniversitesinden Joshua Gottlieb bu konuya kafa yormuş ve dikkat çeken sonuçlar elde etmişler.

ABD’deki kamu sigortası olan Medicare’in hekimlere ve hastanelere işlem başına ödediği ücret eyaletler arasında değişebiliyor. Araştırmacılar bu farklılıktan yola çıkarak, ödemelerin daha düşük olduğu eyaletler ile ödemelerin daha yüksek olduğu eyaletleri, hastalardan istenen testlerin sayısına göre kıyaslıyor. Nihayetinde fark ediyorlar ki, geri ödemelerin daha yüksek olduğu bölgelerde bazı doktorlar geri ödemesi daha yüksek olan prosedürleri daha fazla kullanıyorlar. Yani ödemesi daha yüksekse, daha fazla katarakt ameliyatı ve kolonoskopi yapıp daha fazla MRI istiyorlar.

Peki, akla gelebilecek en önemli soru şudur; Bu işlemlerin yapıldığı hastalardan daha mı sağlıklı oluyor ? Araştırmacılara göre sağlıklarına küçük etkileri olsa da ölüm oranlarında istatistiksel olarak kayda değer bir farklılık yok. Bu araştırmanın sonunda çıkan yorum, eğer hekimler bazı prosedürlere başvurmaları için finansal olarak teşvik ediliyorlarsa, hastalarından daha çok test, tetkik isteyecekler ve hatta daha çok operasyon yapacaklarıdır. Ancak bu işlemlerin sağlıklarına büyük bir katkısı olmayacak ve yaşama sürelerini uzatmayacaktır.

Sağlık hizmetlerinin yoğun olarak piyasa elinde bırakıldığı bugünlerde, bu konu üzerine daha çok araştırma yapılması temennisiyle.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir