İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Göz Lensi Sağlığımızı Kontrol Edebilir Mi ?

Yakın bir tarihe kadar, bozuk olan görme kabiliyetimizi düzeltmek için veya sadece gözümüzü renklendirmek amaçlı kullanılan göz lensleri farklı bir boyuta ulaşıyor ve sağlığımızı kontrol etmemize hatta tedavi etmemize olanak sağlıyor.

Güney Kore, Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (POSTECH) araştırmacılar diyabeti takip etmek ve hastalık için ilaç vermek amacıyla kullanılacak akıllı kontakt lens – gözlük birleşimi bir teknoloji geliştirdi.

Gregory Herman’ın yaptığı açıklamaya göre, akıllı lenslerin gün içinde bir kişinin kan şekeri seviyelerini sürekli olarak izleyebileceğini ve bu sürekli izleme işlemi, diyabetle ilgili sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Herman ayrıca, akıllı lenslerin esas üretim amaçlarının kanser, AIDS, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi tehlikeli ve erken teşhisiyle ölümcül durumların önüne geçilebilecek hastalıkların anlık izlenmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Lensler, diyabetik retinopati ve glokom gibi diyabet sebepli göz hastalıklarının tedavisi için de çok etkili bir yöntem olabilir.

Ürün, lensi kablosuz bir şekilde şarj eden ve lensle kablosuz olarak iletişim kurabilen bir gözlükle birlikte geliyor. Göze ilaç verebilen elektronik lensler bir ay boyunca kullanılabiliyor. Testlerde, gözyaşındaki glikoz konsantrasyonunun kan şekerini ölçmek için alternatif bir örnek teşkil edebileceği görüldü. 

Diyabet Kontrolü

Bu teknolojinin önemi iyi kavranmalı. Diyabet, birçok kötü hastalığın altında yatan faktör durumunda. Böbrek yetmezliği ve ayak ampütasyonu bunlardan bazıları. Bu teknoloji, şu an için majör hastalıkları iyileştirmek için farklı bir tedavi yöntemi sunmuyor olsa da, hastanın ayak ampütasyonunu iki yıl geciktirilebilmesi veya hastanın yeni bir böbreğe ihtiyaç duymadan, diyalize girmeden birkaç yıl daha özgürce yaşamasını sağlayabilir.

Diabetatlas’a göre, bugün 415 milyon insan diyabet ile mücadele ediyor ve bu sayının, 2040 yılında 642 milyon olması bekleniyor. Dünya diyabet tedavisine yıllık en az 673 milyar dolar harcıyor.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir