İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Google Sağlık Sektöründe Ne Yapıyor

Google sağlık hizmetlerinin geleceğini düzenlenmiş veri ve Google AI (yapay zeka) teknolojisinde görüyor. Dünya’da üretilen tüm datanın yaklaşık üçte birinin sağlık sektöründen geldiği düşünülüyor. Google bu sağlık verilerini toplayarak, uzmanı olduğu yapay zeka ve makina öğrenimi ile devasa boyuttaki sağlık datasını anlamlı hale getirmeyi hedefliyor.

Bir Çocuk Psikiyatri uzmanı Dr. David Feinberg, 25 yıl ABD’nin en saygın sağlık gruplarından biri olan UCLA Health’i yönettikten sonra, kariyerini farklı bir yöne doğru çevirdi ve Google’da çalışmaya başladı. Kendisi şuan, Google’ın tüm sağlık projelerinin başındaki isim. Doktor, sağlık sisteminin baştan sona yanlış kurgulandığını ve baştan inşa edilmesi gerektiğini söylüyor. Google’ın tüm sağlık projeleri düşünüldüğünde, şirketin yeni bir sağlık sistemi kurgulamaya çalıştığı da konuşuluyor.

Google, hastalıklara tanı koyma, müşterek veri kullanımı ve sağlık sigortası alanlarında yapay zeka yeteneğine başvurarak, sağlık hizmetlerinde ön plana çıkmayı amaçlıyor. Google AI yöneticileri şöyle diyor; “ Bizce AI, değişen tıp, yeni nesil teslimat ve doktorlara destek veren teknolojileri dengeleyerek, hastalara daha iyi hizmet sunulmasını sağlayacak”

"Toplum iyi olmazsa, bireyler hastalanırlar ve evde dinlenip iyileşmeye çalışırlar, iyileşemeyenler hastaneye gidip orada iyi olmaya çalışırlar, yine olmazsa hastaneye yatış yaparlar. Hastaneye yatma, başarısız bir ayaktan hizmetin sonucudur. Ayaktan hizmet, başarısız bir ev bakımının sonucudur. Ev bakımı ise toplumların iyileştirilmesindeki başarısızlığın bir sonucudur."
Dr. David Feinberg
Dr. David Feinberg
Head of Google Health

Retinopati Tanısı Koymak

Google şuan, Amerika ve yurtdışından doktorlarla çalışarak geliştirdiği algoritma ile diyabetik retinopati hastalığının tanısını koyabiliyor. Google’ın yapay zekası, retina taramalarını doğru yorumlayarak diyabetik retinopatinin daha kolay teşhis edilmesine yardımcı olursa belki de milyonlarca kişi görme yetisini kaybetmekten kurtulabilir. Proje kapsamında göz hekimlerinden oluşan Göz Resmi Arşivi İletişim Sistemi (EyePACS) oluşturdu. Bugüne kadar yaklaşık 100 göz doktoru, yapay zeka modeli için 1 milyondan fazla retina inceledi ve derecelendirme yaptı. Hindistan ve Tayland’da sağlık kurumlarıyla anlaştık ve hastaneler Google’ın taramaları yapmasına yardımcı oluyor ve sonrasında hastanenin operasyonunu gerçekleştiriyor.

Google: Sağlıkta İnovasyon Lideri

2017 yılında, Google’ın yaşam bilimleri bölümü Verily, Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Project Baseline’ı duyurdu. 10bin insanın katıldığı (bu milyonlarca sağlık datası demek)  uzun süreli çalışmanın amacı,  sağlıklı olmanın, hastalığın risk faktörlerinin ve ortaya çıkışının temel dayanağını anlamak. İlk sonuçların dört yıl içinde ortaya çıkması bekleniyor.

CNBC tarafından hazırlanan rapora göre, Verily, yüzbinlerce hastanın sağlık datasını işleyip, risk faktörlerini belirleyerek, bunu sigortalılara sunmaya çalışıyor. Aslında bu ABD’de hem ekonomik hem de politik güce sahip olan sağlık sigortası endüstrisinin bozguna uğratılması demek. Buradaki sorulardan biri ise bu datalara erişme hakkının olup olmadığı ve yasal olup olmadığı. Google datalar ile tek yaptıklarının onları düzenlemek olduğunu belirtiyor. Hastanelerin ise ABD Sağlık Sisteminde kayıtları kendi içerisinde kullanması serbest. Çünkü data, hastaneye ait. Çünkü, hastane tüm o verileri kullanarak hastalara hizmet sunuyor, anlaşma böyle.

Google diğer rakipleriyle kıyaslandığında (Amazon, Microsoft ve Apple) hem yatırımlarda hem de kazanımlarda ilk sırada yer alıyor. Google’ın yatırım şirketi Google Ventures (GV), genetikten teletıp’a kadar, 60’dan fazla sağlık girişimine yatırım yapmış durumda. 

Yapılan araştırmalara göre ABD’de, sunulan sağlık hizmetlerinin yüzde otuzdan fazlası gereksiz. Dr. David Feinberg, bu rakamın daha yüksek olabileceğini belirtiyor; “Hem klinik tarafta hemde tüketici tarafında bunu düşürmek için çalışmak istiyoruz ve yaptığımız çalışmalarda dolaylı olarak buna hizmet ediyor. Kimin ne derecede sağlık hizmeti alacağı üzerine çalışılması gereken bir konu.”

Business Insider’a göre,  Google yatırım fonlarının neredeyse üçte biri, sağlık ve yaşam bilimleri girişimlerine yapılıyor. Şirketler ayrıca, Google’ın mühendislik, iletişim, pazarlama gibi departmanlarından destek alabiliyorlar. 2019 Yılında, GV’nin 5 şirketi halka açıldı. Bunlardan en bilineni ise 23andME. Şirket, dünya genelinde sahip olduğu geniş DNA datasıyla, kişilerin DNA analizlerini yapıyor ve aslıda kişinin alerjik durumlarını, gelecekte yakalanabileceği hastalıkları, aile öyküsünün detaylarını bir rapor olarak tüketiciye sunuyor.

Google sağlık hizmetleri endüstrisinde gerçekten de bir yer edinmek istiyor. Şirket, 2013-2017 yılları arasında, sağlıkla ilişkili 186 patent aldı. Bu sayısı aynı zaman diliminde Microsoft ve Apple’ın toplam sayısından daha fazla. Google sağlık hizmetlerinde kendisini inovasyon lideri olarak konumlandırmak istiyor.

Kaynak: Healthcareweekly 


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir