İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Özlem Türeci ve Fark Yaratan Türk Kadın Doktorlar

Günümüzde, kadın doktorlara alışık olsak da bu her zaman böyle değildi. Hatta, Türkiye’de tıp fakültesine kabul edilmediği için yurt dışına gitmek zorunda kalan doktorlarımız bile oldu. İlk türk kadın doktor dan bugüne kadın bakan, kadın rektör, kadın hastane sahibi bizim için normal kavramlar haline geldi. Kimi kadın doktorlarımız ise, sadece hekimlik yapmakla kalmamış, fark yaratmak için çalışmış. İşte Fark Yaratan Türk Kadın Doktorlar listesi;

1.Safiye Ali

1891 doğumlu, modern zamanların ilk türk kadın doktor olan Safiye Ali, kadın olduğu için Darülfünuna kabul edilmez ve hayali olan tıp fakültesinde okuyabilmek için, Almanya’ya gider. Safiye Ali, tıp doktoru olduktan sonra Türkiye’ye dönerek ilk kadın Türk hekimi oldu ve pek çok başarıya imza attı. Safiye Ali beş yıl boyunca doktorluk yaptıktan sonra Amerikan Koleji bünyesinden açılan ilk kız tıp okulunda dersler verdi. Sonrasında, çocuk ve kadın hastalıklarıyla ilgilendi ve 1952 yılında hayatını kaybetti.

Safiye Ali

2.Türkan Akyol

1928 doğumlu Türkan Akyol, Türkiye’nin ilk kadın bakanı. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. ABD, Fransa ve Hollanda’da çalışmalar yürüttü. Türk kadın doktorlar incelendiğinde doktor oldukça önemli bir konumda yer alıyor.

Prof. Dr. Türkan Akyol, 25 Mart 1971’de Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına atanarak Türkiye’nin ilk kadın bakanı oldu. 1980 yılında Ankara Üniversitesi’ne Rektör seçildi. Bu seçim Prof. Dr. Türkan Akyol’a İlk Kadın Bakan unvanının ardından, bir de Türkiye’nin İlk Kadın Rektör unvanını almasını sağladı. 

1982 yılında YÖK Kanunu’na karşı çıkması nedeni ile YÖK’ün onayı ile rektörlük görevinden ayrıldı.  WHO Avrupa Bölgesi şeref üyeliğinde bulundu. 2017 yılında yaşamını yitirdi.

ilk kadın bakan ve ilk kadın rektör

3.Türkan Saylan

1935 yılında doğan Saylan, 1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. Dermatoloji ihtisası yaptı. İngiltere ve Fransa’da çalışmalarda bulundu. 1977’de profesör oldu. 

1976 yılında cüzzam çalışmalarına başlayarak Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. Yaptığı çalışmalar nedeniyle 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzzam konusunda danışmanlığını yaptı.

Turkan-Saylan

4.Özlem Türeci

Almanya’da yaşayan ve babası da bir doktor olan Dr. Özlem Türeci’nin yıllardır kanseri yenmek için geliştirdikleri tedavi yöntemi önemli bir potansiyele sahip. Kişinin gen haritasını çıkararak, kişinin hastalığına özel aşı üretiyorlar. 

Özlem Türeci çok ileri seviyedeki 13 kanser hastasında kanserin yeniden nüksetmesini önemli ölçüde geriletti. 1 hastada kanser tamamen yok oldu. 1 hastada tümör küçüldü. 2 hastada ise büyüme durduruldu. 

Dr. Özlem Türeci eşi ile birlikte Mainz Üniversite Kliniği’nde araştırmalarını sürdürüyor ve ABD Onkoloji Vakfı, Almanya Onkoloji Vakfı, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ödüllerine sahip. Türeci, Ganymed Pharmaceuticals AG’nin kurucusu ve genel müdürü.

Özlem Türeci

5.Biykem Bozkurt

1989 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakütesinden mezun olan Bozkurt, Baylor College of Medicine’da İç Hastalıkları, University of Pittsburgh Medical Center’da Kalp Yetersizliği ve Kardiyak Transplantasyon, Kardiyovasküler Hastalıklar üzerine çalışmalar yürüttü. Dr.Bozkurt’da Özlem Türeci gibi çalışmalarına yurtışında devam ediyor. Doktor, Amerika’da Baylor College of Medicine’de Kardiyoloji Bölümü’nde profesör olarak görev almaktadır.

dr.biykem bozkurt

5.Yasemin Alanay

1996 yılında Hacettepe Üniversitesinden mezun oldu. Çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında uzmanlık yaptı. “Down Sendromlu Çocuklarda Sağlık Taramaları ve Annelerinde MTHFR Polimorfizmi” konulu uzmanlık teziyle ihtisasını tamamladı.  Genetik doktora programını bitirdi. 2010’da Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Dr Alanay, Avrupa ve ABD’de çok-merkezli çok sayıda çalışmanın içinde yer almış, pek çok hastalığın genetik nedeninin aydınlatılmasına katkıda bulunmuştur. 

Özellikle çekinik kalıtılan ostegenezis imperfekta ve yüz gelişiminde rol alan genlerin tanımlandığı çalışmalarda baş araştırmacıdır. Bu alanlarda iki yeni gen tanımlamıştır. Klinik genetik alanında uluslararası, saygın iki derginin (Am J Medical Genetics ve Clinical Dysmorphology) yayın kurulunda yer almaktadır. 2012’den beri Avrupa İnsan Genetiği Derneği yayın kurulu üyeliği yapmaktadır. Halen Acıbadem Maslak Hastanesi’nde çalışmaktadır ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanıdır.

6.Neşe Kavak

1986’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun. 2000-2001 arasında aralıklı olarak Londra’da King’s College hastanesinde perinatoloji üzerine çalışmalarda bulundu. 2004 yılında Londra’da bulunan King’s College hastanesinden Fetal Tıp diploması aldı.

2001-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi hastanesinde başhekimlik görevinde bulundu.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na (MÜTFV) bağlı kurulan Academic Hospital’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Kent Üniversitesi’nin Rektörüdür.

Dr. Neşe Kavak, tüm idari sorumluluklarının yanı sıra, muayenehanesinde hasta görmeye devam ediyor ve en ünlü türk kadın doktorlar listesinde de ilk sıralarda yer alıyor.

7.Lale Tokgözoğlu

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Dahiliye İhtisasını Hacettepe Tıp Fakültesinde tamamladı. Ardından Houston’da Baylor College of Medicine and the Methodist Hospital’da Kardiyoloji İhtisası yaptı. Dr.Tokgözoğlu Türkiye’ye döndü ve Hacettepe Tıp Fakültesinde 1998 yılında Profesör ünvanını aldı. Halen Hacettepe Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında Profesör olarak çalışmaktadır.

Tokgözoğlu 2003-2005 yılları arasında Avrupa Ateroskleroz Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2009-2013 yılları arasında Avrupa Ateroskleroz Derneği Eşbaşkanlığına seçildi. 2008 yılında 77. Avrupa Ateroskleroz Derneği Kongresinin ilk kez Türkiye’de yapılmasını sağladı. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde 4000 kişiye yakın katılımla yapılan bu kongre, 77 kongre arasında en çok bildiri yollanan ve en çok katılımı olan Avrupa Ateroskleroz Derneği Kongresi niteliğini taşıyordu.

8.Dilek Gürsoy

Almanya doğumlu olan Dilek Gürsoy, Tıp eğitimini Almanya’da aldı, Düsseldorf Tıp Fakültesi’nden kalp cerrahı olarak mezun oldu. 2012 yılında, yapay bir kalbi implante eden Avrupa’da ilk kadın doktoru ve kadın cerrah oldu. Doktor, 2019 yılında Almanya’da German Medical Award tarafından yılın doktoru seçildi. Gürsoy, geçen Nisan ayında da ülkenin tıp alanında en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne layık görülmüştü. Şuan, Siegburg’da Helios Kliniği Yapay Kalp Nakli Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren cerrah, herhangi bir kablo ile bir bağı olmayan, dışardan bir güç kaynağına ihtiyacı olmadan çalışabilen, yapay kalp tasarımı için çalışmalarda bulunuyor.

9.Pakize Tarzi

Dr.Pakize Tarzi, sadece türk tıbbı için değil türk kadınının sosyal hayattaki konumu açısından da oldukça önemli bir isim. 1910 yılında doğan doktor, Türkiye’nin ilk jinekoloğudur. Uzmanlık eğitimini İstanbul Ünv. Tıp Fakültesinde almıştır. Asistanlık yıllarında, bölümün kürsü başkanı ise duayen jinekolog Prof. Dr. Wilhelm Gustav Liepmann’dır. Doktor, Almanya’da Hitler’in iktidara gelmesi ile ülkeden ayrılmaya karar verir, Türk hükümetinin daveti üzerine de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne kürsü başkanı olarak atanır.

Doktor, türkiyenin ilk özel kadın doğum kliniğini de Teşvikiye’de kurmuştur. Bu hastane ülkemizin ilk özel hastanelerinden biri olarakta sayılmaktadır ve 1949 yılında kurulmuş, mevcudiyetini yakın zamana kadar korumuş ve geçtiğimiz yıllarda bir holding tarafından satın alınarak Nişantaşı Hospital adını almıştır. Aslında Dr.Pakize Tarzi ciddi bir sağlık girişimcisiydi. Bugün zorlu center’ın bulunduğu araziyi 1958’de satın almış ve burada tam kapsamlı bir kadın doğum ve çocuk hastanesi kurmayı amaçlamış, ancak 60 darbesiyle birlikte bu hayali suya düşmüş.

Kendisi ayrıca İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen ilk kadındı.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir