Erken Kalkmak Ömrü Uzatıyor

Erken Kalmak Ömrü Uzatıyor

Erken kalkmanın faydaları birçok makaleye, araştırmaya konu olmuştur. Yakın zamanda Chronobiology International Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışma, bu konuyu aydınlatır nitelikte.

Yaşları 38 ve 73 arası değişen 433,268 insan üzerinde yapılan araştırmada, bireylerden kendilerini, 4 seçenekten biri için tanımlamaları istendi;

  • İleri derece gündüz insanı (erken kalkmak, sabahları iyi hissetmek vb.)
  • Orta derece gündüz insanı
  • İleri derece gece insanı (gece kuşları)
  • Orta derece gece insanı

Araştırmacılar, 6 buçuk yıl boyunca, bu kişilerin ölüm nedenlerini ve ölüm tarihlerini inceledi.

Yaş, cinsiyet, vücut kitle endeksi, uyku süresi ve diğer değişkenler, ileri derece gündüz insanları ve ileri derece gece insanları için değerlendirildi. Gece kuşlarının, herhangi bir hastalıktan ölme ihtimallerinin gündüz insanlarına göre %10 daha fazla olduğu tespit edildi. 

Rakamlarla erken kalkmanın faydaları açıkça ortaya konuluyor. Her hastalık için hastalıklara yakalanma riski gündüzcülerden, gececilere artış gösteriyor;

  • Gececilerin psikolojik hastalıklara yakalanma riski gündüzcülere göre neredeyse iki katı.
  • Diyabet olma riskleri ise, %30 daha fazla.
  • Solunum yolu hastalıkları riski %23 daha fazla.
  • Gastrointestinal hastalıkları riski %22 daha fazla.

Northwestern Üniversitesi’nde Nöroloji Profesörü ve baş araştırması Kristen L.Knutson’a göre, gece insanı olmak kısmen genetikken, çeşitli ayarlamalar ile (yatağa erken girmek, yatağa girmeden önce telefondan uzaklaşmak) yavaş yavaş insanların “gece insanı” tanımından çıkabilmeleri mümkün olabilir.

Rand Europe tarafından yapılan farklı bir çalışma da, uyku eksikliğinin ekonomik zararlarını ortaya koyuyor. Uykusuzluğun maliyeti ABD’ye tam 411 milyar dolar. Uykusuzluğun yol açtığı hastalıklar ve iş gücü kayıpları bu maliyeti oluşturan iki ana unsur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.