İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

En İyi MR Cihazı Hangisi ?

MR, tanı koymada en yaygın kullanılan sağlık teknolojisi. Piyasada farklı markalardan farklı modellerde onlarca MR cihazı var. Peki en iyi MR cihazı hangisi ? Piyasada yaygın olarak kullanılan MR cihazları, üç markaya ait olsa da (GE, Siemens, Philips). Amerika pazarı incelendiğinde FDA onaylı 16 farklı markanın da MR cihazı ürettiğini görüyoruz. ABD ve Dünya’da da büyük pazar paylarına sahip olmayan diğer oyuncuları da aslında bu yaptıkları farklı işlerle tanıyoruz. Toshiba, Canon, Hitachi, Fujifilm vd. Markalar ve modelleri değiştikçe MR cihazı fiyatları da aynı şekilde değişiyor.

Şimdi bu üreticilerden bazılarını incelemeye çalışalım;

GE Healthcare

Kuruluş Tarihi: 1948

Menşei: ABD

Gelir: 19.7 milyar dolar (2018)

Ge MR cihazı, diğer markalarla kıyaslandığında daha yüksek bir fiyat etiketine sahip durumda. Ancak, servis maliyetleri diğerlerine göre çok daha uygun. Yedek parçalar rahatlıkla temin edilebiliyor. GE ayrıca cihazın yazılım sistemini de sürekli güncelliyor ve yükseltiyor, bu konuda da diğer firmalara göre daha iyi durumda.

Cihazın ikinci el piyasası çok geniş değil, hatta geniş çaplı modelleri bulmak neredeyse imkansız. Ge mr cihazı yüksek fiyatı ile bütçesi dar olan hastaneleri farklı markalara yönlendirebiliyor.

Philips Healthcare

Kuruluş Tarihi: 1987

Menşei: Hollanda

Gelir: 9.9 milyar dolar (2018)

Philips’in ikinci el MR cihazları, ekonomik olmaları sebebiyle yoğun olarak tercih ediliyor, ancak cihazlar yüksek bakım maliyetlerine sahip. Philips magnetleri, güçlü gradyanlara sahip ve kendi fiyat aralığında en iyi MR görüntülerini sunuyorlar.

Philips mr cihazı magnetleri bir çeşit soğutucu madde olan cryogen, tüketerek çalışıyor. Bu markayı tercih edecek olan hastanelerin, ek olarak sıvı helyum kaybını kapsayan cryogen hizmeti de satın almaları tavsiye ediliyor.

Siemens Healthineers

Kuruluş Tarihi: 1896

Menşei: Almanya

Gelir: 15 milyar dolar (2018)

MR makinaları yüksek maliyetlerinden dolayı, taksitlendirilme ile satın alınıyor. Siemens, ön ödemelerde diğer firmalarla kıyaslandığında fiyat avantajı sunuyor. Ayrıca, bakım maliyetleri de GE ile benzerlik gösteriyor. Bu iki durum, Alman markasına ciddi bir avantaj kazandırıyor. Siemens ayrıca ikinci el piyasasında Toshiba ile birlikte geniş  çaplı ürünler dahil, en çok bulunabilen iki markadan biri.

Firma, TIM (Total Imaging Matrix) paketi ile tüm vücut MR çekiminde hastanın pozisyon değiştirmesine ihtiyaç bırakmıyor. TIM, çekim sürelerini %40’a kadar düşürebiliyor. Bu da hasta için konfor hastane içinde ciddi bir maliyet avantajı yaratıyor. Philips’in aksine sıvının buharlaşmasını engelleyen magnetlere sahip olan marka, az miktarda cryogen kullanarak çalışıyor.

Toshiba Medical Systems

Kuruluş Tarihi: 1930

Menşei: Japonya

Gelir: 540 milyon dolar (2018)

İlk üç içinde yer almayan ancak bahsetmeye değer bir marka olarak Toshiba, yüksek bakım maliyetine sahip ancak ön ödemede Siemens kadar düşük ücret talep edebiliyor.

Toshiba diğer markalarda bulunmayan bir özelliğe de sahip, markanın tüm ürünleri, geniş bir çapa sahip (65cm ve 71cm), bu durum özellikle kapalı alan korkusu olan ve fazla kilolu hastalar için ciddi bir avantaj. Marka ayrıca magnetlerindeki Pianissimo teknolojisiyle, sessize yakın bir MR deneyimi sunuyor.

En İyi MR Cihazı Hangisi ?

ABD piyasasında MR cihazı fiyatları yaygın olarak 200 bin dolar ile 400 bin dolar arası değişiklik gösteriyor. Günümüzün yüksek kuru (6 TL) ve vergilerle birlikte Türkiye piyasasında mr cihazı fiyatları 1 milyon 500 bin dolar ile 3 milyon dolar arası değişiklik gösteriyor.  GE 3T Discovery MR750, Philips 3T Ingenia, Siemens 3T Verio gibi son teknoloji modellerde rakam 400 bin doları geçiyor. En iyi MR cihazı, hastanelerin beklentilerine bağlı olarak da değişebiliyor. Nihayetinde, tüm cihazların kaliteli görüntü verdiklerini söylemek durumundayız.

Siemens uygun ödeme koşulları, GE düşük bakım maliyeti, Toshiba geniş çapı ile ön plana çıkıyor.

Kaynak: Block Imaging

Share:

administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir