İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

En İyi 5 Sağlık Yönetimi Kitabı

Ülkemizde hastane yönetimi veya sağlık yönetimi kitabı sayısı hem nitelik hem de nicelik olarak oldukça sınırlı sayıda. Son yıllarda sağlık sektörünün yükselişi de bu alanda yeni kitaplar yazılmasının önünü açmadı. Listede yer alan kitapların Türkçe dilinde olmasına özen göstermekle birlikte İngilizce yazılmışta bir kitap ekledik. Dünyada, özellikle ABD’de de sağlık yönetiminin oldukça kritik ve ciddi bir konu olması sebebiyle konu üzerine birçok kitap yazılıyor. Ancak ne yazık ki bunlar Türkçeye çok nadir olarak çevriliyor. Umarız yakın gelecekte bu kitaplarla ilgilenen Türk yayınevleri olur. En iyi 5 sağlık yönetimi kitabı listesi;

1. Hastane Yönetimi (Haydar Sur - Tunçay Palteki)

2013 yılında yazılan ve Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Haydar Sur ve uzun yıllar Üsküdar Devlet Hastanesi Başhekimliği, ardından İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten ve bugün Biruni Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam eden Dr.Tunçay Palteki’nin editörlüğünü yaptığı kitap, ülkemizde sağlık yönetimi ve hastane yönetimi üzerine yazılmış en kapsamlı kitap konumunda. Kitapta onlarca uzman, hasta yönetiminin insan kaynakları, kalite, pazarlama, mevzuat, finans, fiyatlandırma, hasta ilişkileri gibi tüm bileşenlerini ele alıyor.  1125 sayfa olan kitap hastane yönetimi alanında yazılmış gerçek bir külliyat.

2. Sağlık Kurumlarında Stratejik Yönetim (Elif Dikmetaş Yardan)

2019 yılında yayınlanan ve editörlüğünü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Elif Dikmetaş Yardan’ın yaptığı kitap, sağlık işletmelerinde stratejik yönetim uygulamaları üzerine öğrenciler, profesyoneller ve akademisyenlere bir rehber sunuyor. Kitapta, Haydar Sur, Dilaver Tengilimioğlu, Mehveş Tarım gibi birçok önemli akademisyenin katkısı bulunuyor.

3. Kanıta Dayalı İnsan Odaklı Sağlık Yönetimi Kitabı (Osman Hayran)

2016 yılında çıkan ve sağlık yönetimi alanının ülkemizdeki duayenlerinden olan Marmara Üniversitesinde ve Yeditepe Üniversitesinde Dekan olarak görev yapmış, şimdi de Medipol Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışan Prof.Dr.Osman Hayran tarafından yazılan kitap, sağlık yönetiminde hasta odaklı çalışmanın önemine ve hasta odaklı sağlık yönetiminin nasıl çalışacağına yönelik okuyuculara yol gösteriyor.

4. Hayata Yüksekten Bakabilmek Sağlık Politikası Üzerine Makale ve Denemeler (Sabahattin Aydın)

Medipol Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sabahattin Aydın tarafından yazılan kitap, Aydın’ın sağlıkta dönüşüm projesi üzerine yazdığı denemelerden oluşuyor. Sağlıkta dönüşüm projesinin mimarlarından biri olan Aydın, Rektör olmadan önce Sağlık Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak çalışmıştı. Yapıt, listede yer alan diğer kitapların aksine bir ders kitabı değil, deneme dilinde yazıldığı için okuyucuya daha rahat bir okuma deneyimi sunuyor. Yazar kitabında, ülkelerin sağlık sistemleri, sağlığın finansmanı, yönetimi, iletişimi, sağlık etiği ve aile hekimliği anlayışı gibi konulardan bahsediyor.

5. Sağlık Hizmetlerini Yeniden Tanımlamak (Michael Porter)

2006 yılında Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi ve Yönetim Bilimleri profesörü olarak çalışan ünlü akademisyen Michael Porter tarafından yazılan kitap, günümüz sağlık hizmetlerine ışık tutan değer bazlı sağlık hizmeti anlayışını ilk kez ortaya koyan yapıttır.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir