İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

En Çok Kazanan Doktorlar: İlk Sırada Ortopedi Uzmanı Maaşı Var

Medscape, Amerikada doktor maaşları üzerine kapsamlı bir rapor yayınladı.ABD’de doktorların ortalama gelirleri bir önceki yıla göre 2019’da 299bin dolardan 313bin dolara yükseldi. En çok kazandıran uzmanlıklar listesinin ilk sırasında ortopedi var. (Medscape Physician Compensation, 2019)

Amerikada doktor maaşları kıyaslaması da yapan rapor, 30’dan fazla uzmanlık alanından yaklaşık 20bin doktorun verileri kullanılarak hazırlandı.

Amerikada Doktor Maaşları

Aslında dünyanın çoğu sağlık sisteminde olduğu gibi, sağlık sektöründen en yüksek geliri, uzmanlaşan hatta aşırı uzmanlaşan hekimler ve hastalığı önlemeye değil tedavi etmeye çalışan hekimler kazanıyor. Amerika doktor maaşları oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor, özellikle başarılı bir cerrahın yıllık kazancı 400bin doları rahatlıkla geçiyor. Halk sağlığı uzmanı maaşı ise 200bin dolar civarında seyrediyor

En Çok Kazandıran Uzmanlıklar

Ortopedi Uzmanı Maaşı (Yıllık Gelir): Yılda 482bin dolar

Plastik Cerrahi Uzmanı Maaş (Yıllık Gelir): Yılda 471bin dolar

KBB Hastalıkları Uzmanı Maaş (Yıllık Gelir): Yılda 461bin dolar

En Az Kazandıran Uzmanlıklar

Halk Sağlığı Uzmanı Maaş (Yıllık Gelir): Yılda 209 bin dolar

Pediatri Uzmanı Maaş (Yıllık Gelir): Yılda 225bin dolar

Aile Hekimliği Uzmanı Maaş (Yıllık Gelir): Yılda 231bin dolar

Halk Sağlığı uzman maaşı tüm branşlar içinde en az kazanan. Ancak, bu durum Halk Sağlığı Uzmanlarının memnuniyet oranlarını düşürmüyor. Halk sağlığı uzmanlarının %72’si ücret ve haklarından memnun gözüküyor. Acil Tıp, Dermatoloji ve Radyoloji, memnuniyet oranı yüksek diğer branşlar. Bunun yanında, endokrinoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının memnuniyet oranları oldukça düşük. Bu iki uzmanlığın memnuniyet oranı %42’de kalmış.

Amerikada doktor maaşları eyaletlere göre de farklılık gösteriyor. Oklahoma, doktorların en fazla kazandıkları eyalet, ortalama yıllık gelir 337bin dolar. Takip eden, Alabama’da 330bin, Nevada’da 329bin dolar.

Amerikada Doktor Maaşları: Sonuçlar

Birinci basamakta çalışan hekimlerde erkek doktorlar, kadınlardan yaklaşık %25 daha fazla kazanıyor. (258bin dolar vs. 207bin dolar) Fark geçtiğimiz yıl %18, 2017’de ise %16’ydı. 

Kadınların, yaygın olarak daha az kazandıran uzmanlık alanlarını tercih ettikleri görülmektedir. Ortopedistlerin yalnızca %9’u kadınken, çocuk uzmanlarının %60’ını kadınlar oluşturuyor.

Bu yılın raporuna göre erkek uzmanlar, kadınlardan yılda %33 daha fazla kazanıyor. (372bin dolar vs. 280bin dolar)

Birinci basamakta çalışan erkekler, kadınlardan ortalama 4 saat daha fazla mesai yapıyor. Bu rakam uzman hekimlerde ise 3 saat.

Gelirlerde farkı yaratan bir diğer unsur da ırk faktörü. Beyaz doktorlar, yılda ortalama 319bin dolar gelir elde ederken, Latinler ve melezler 303bin dolar, Asyalılar 300bin dolar kazanıyor. Afro-Amerikan ve siyah doktorlar ise yılda 281 bin dolar gelir elde ediyorlar.

Doktorların, dokümantasyon ve idari işlere ayırdıkları zamanda ciddi bir artış gösteriyor. 2012’de doktorların %53’ü bu işlere haftada 1-4 saat ayırdıklarını söylerken, bu yıl doktorların %74’ü haftada 10 saatten fazla zaman harcıyor.

Bireysel çalışan doktorlar, bir kuruma bağlı çalışan doktorlardan yılda 70bin dolar daha fazla kazanıyor. (359bin dolar vs. 289bin dolar) Bireysel çalışan doktorların %64’ü 50 yaş üzerinde. Bir sağlık kuruluşuna bağlı çalışan doktorların %21’i ise kendi yerini açma planları olduğunu belirtiyor.

Faydalı Bilgiler;

Saç Ekimi Cenneti Türkiye

Dünya’nın En Zengin 10 Doktoru


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir