İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Dünya'nın En Zengin 10 Doktoru

Sıklıkla merak edilen dünyanın en zengin doktorlar konusunu inceledik. Bilindiği gibi, doktorluk maaşı en bol işlerden biri. Kimi zaman sadece tıp fakültesinden mezun olan ve pratisyen hekimlik yapan bir doktorun maaşı, orta ölçekli bir şirketin Genel Müdür Yardımcılığı maaşına denk geliyor. Bir uzman hekimin, bir cerrahın maaş skalası ise epey yükselebiliyor. Ancak bir hekimin milyonerler listesine girebilmesi için sadece hekimlik yapması yetmeyebiliyor. Listemizde yer alan hekimlerin çoğu servetlerini sağlık girişimciliğinden kazanan kişiler. Listede, hastane sahibi, ilaç mucitleri, tv yıldızları, spor hekimleri ve tabii ki estetik cerrahları yer alıyor.

1. Thomas Frist Jr.

Dr. Thomas bir Amerikalı ve eski bir hava kuvvetleri subayı (uçuş hekimi).

1968 yılında babası tarafından kurulan HCA Sağlık Grubunun, şuan ki sahibi. First Jr. Hastane bünyesinde aktif olarak çalışmıyor ancak iki oğlu Thomas Frist III and William Frist, hastanenin yönetim kurulunda yer alıyor. HCA, Amerika’da ve Londra’da 179 hastaneye ve 119 cerrahi tıp merkezine sahip ve tam 249 bin kişi çalışıyor. Doktorun serveti 12.8 milyar dolar ve şuan dünyanın en zengin 37. insanı ve en zengin doktorlar listesinin ilk sırasında.

2. Patrick Soon-Shiong

Dr. Soon, 1952 Güney Afrika doğumlu, aslen Çinli bir cerrah. Kanada’da Tıp eğitimini aldı, Amerika’da genel cerrahi ihtisasını tamamladı. Burada, 1987 yılında Dünyanın ilk pankreas naklini gerçekleştirdi. Forbes’a göre serveti 7 milyar dolar ve Dünya’nın en zengin 68. İnsanı. Ayrıca Dr. Patrick 92 ulusal ve 138 uluslararası patente sahip. Soon-Shiong 2010 yılından beri ünlü basketbol takımı Los Angeles Lakers’ın da ortaklarından biri.

Patrick Soon-Shiong servetini ise mucidi olduğu kanser ilacı Abraxane’a borçlu. İlaç kanser hücrelerini öldürmek ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak için tasarlanmış. Abraxane, pankreas kanserinde ki başarısı sayesinde kısa zamanda büyük bir başarıya ulaşmıştır. Doktor, bu ilacı 9 milyar dolara Celgene firmasına satmıştır. Kanser ile ilgili çeşitli çalışmalar yürüten ve şirketler kuran Soon-Shiong, büyük veri kaynakları ve süper bilgisayarlar aracılığıyla sağlık hizmetinde devrim yaratacak olan NantWorks adındaki projesi üzerine üzerine çalışıyor.

3.Phillip Frost

82 yaşındaki doktor, sağlık hizmetlerinde girişimci, yatırımcı, kurucu olarak bulundu ve kendisine uzun bir kariyer yaptı. Son 10 yıldır ise Opko Health isimli laboratuvar ve tanı merkezi ile ilgileniyor. Frost ve Michael Jaharis 1972’de Key Pharmaceuticals firmasını satın aldılar ve astım ilacını geliştirdiler. Ardından 1986 yılında bu şirketi 836 milyon dolara sattılar.

Frost asıl servetini ise 1987 yılında kurduğu büyük jenerik ilaç firmalarından Ivax’ı satarak elde etti. Şirket, 2005 yılında İsrailli Teva Pharmaceuticals firmasına tam 7.6 milyar dolara satıldı. Forbes, doktorun bugünkü servetini 2 milyar dolar olarak gösteriyor ve dünyanın en zengin 316. insanı. 2018 yılının sonunda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Frost’u şirket hisselerinde 27 milyon dolardan fazla manipülasyon (pump-and-dump) yapmaktan suçlu buldu.

4.Gary K. Michelson

70 yaşındaki Amerikalı doktor, emekli bir ortopedi cerrahı ve ortopedi – omurga hastalıkları üzerinde 340’ın üzerinde ulusal patentin sahibi. Doktorun servetini yaratma hikayesi de bu patentler üzerine kurulu. 

2005 yılında ünlü tıbbi teknoloji firması Medtronic ile olan patent davasından 1.35 milyar dolar kazandı. Dava yaklaşık dört yıl sürmüştü. Bu anlaşma ile birlikte Medtronic, doktorun gelecek 15 yılda yapacağı omurga ile ilişkili icatlarında patent hakkını almış oldu. Forbes, doktorun servetini 1.85 milyar dolar olarak açıkladı.

5.Wu Yiling

Wu Yiling 69 yaşındaki doktor, grip ve kalp hastalıkları üzerine ilaçlar üreten Yiling Pharmaceutical firmasını sahibi. Babası da bir doktor olan Wu Yiling 1992 de şirketini kurmadan önce 11 yıl boyunca Çin tıbbı üzerine çalışmalar yürütmüştü. Servetinin, 1.1 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

6.Phil McGraw

Dr. Phil en zengin doktorlar listede servetini sağlık sektöründen kazanmayan tek kişi. Doktor, Forbes tarafından belirlenen en yüksek maaşlı ünlüler listesinde 22. sırada. Toplam serveti ise 280 milyon dolar olarak belirtiliyor.  Dünyaca ünlü yabancı doktorlar düşünüldüğünde, muhtemelen Dr.Phil ilk sırada geliyor.

Phil başarılı bir psikiyatristken, kariyerini farklı bir yöne çevirdi ve katılımcıların sorunlarına destek olduğu The Dr. Phil Tv programına başladı. Günlük olarak yayımlanan program hala, Amerika’da en çok izlenen programlar arasında yer alıyor.

7.James Andrews

Bir ortopedi uzmanı olan 77 yaşında ki doktor, listedeki isimler içinde servetini sadece doktorluk yaparak kazanmış tek kişi. 

Aynı zamanda eski bir sporcu da olan Dr. Andrews, uzun yıllardır sporcuların bir numaralı hekimi konumunda. Doktor, ayrıca birçok spor kulübünün de, takım doktoru.  

Özellikle diz, dirsek ve omuz sakatlıkları konusunda uzman olan cerrah, Andrews Sporcu Sağlığı ve Ortopedi Merkezinde hizmet veriyor. Servetinin, 100 milyon dolardan fazla olduğu düşünülüyor. Dr. James spor yaralanmaları cerrahisi konusunda dünyanın en iyi doktoru olarak lanse ediliyor.

8.Terry Dubrow

61 yaşında olan Dr.Terry, Amerika’nın en ünlü plastik cerrahlarından biri. Bilinirliğini büyük ölçüde, katıldığı sabah kuşağı Tv programları sayesinde oluşturdu. 

Doktorun servetinin 30 milyon dolar üzerinde olduğu düşünülüyor. Dublow, Amerikan Plastik Cerrahları Birliğinin de yönetim kurulu üyesi konumunda.

Dr+Terry+Dubrow+Dr+Paul+Nassif+Unveils+New+wVXhPg9pLM4l

9.Leonard Hochstein

En zengin doktorlar listesinde ilk ona yerleşen bir diğer plastik cerrah ise Dr. Leonard. Doktor, Miami’nin en iyi plastik cerrahlardan biri olarak kabul ediliyor.  Meme, yüz ve diğer estetik cerrahiler üzerine uzmanlaşmış. 

55 yaşında olan doktor, kariyeri boyunca 10bine yakın ameliyat yapmış. Servetinin, en az 30 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

10.Robert Rey

Dr. Rey listedeki diğer bir plastik cerrahi uzmanı. Hekimliği kadar televizyon programlarıyla da ün kazandı. 100’den fazla tv programına katılan doktor, Los Angeles Colifornia’nın en ünlü doktorlarından biri. 

Dr. Hollywood olarak da bilinen Rey gerçekten de bir film yıldızı gibi.

Doktor ayrıca ünlü Se7en filmininde medikal danışmanlığı yapmıştı. Aslen Brezilyalı olan Dr.Rey cerrahi ihtisasını ise Harvard Üniversitesi’nden aldı. Rey’in serveti yaklaşık 15 milyon dolar. 

En Zengin Doktor

Bonus: Mehmet Öz

Mehmet Öz serveti ile bizden biri olarak listemizin bonus bölümünde. Dr. Mehmet Öz Dr.Oz isimli tv programıyla ünlendi ve sağlıklı yaşam üzerine çeşitli kitaplar yazdı. 

Mehmet Öz serveti sadece kalp cerrahı ve Columbia Üniversitesinde profesör olarak çalışmak ile elde etmedi, tv programları ve kitaplar servetini kazanmasına oldukça yardımcı oldu. Kendisi, Ayrıca Amerikan Cerrahlar Birliğinin yönetim kurulu üyesi. Yıllık gelirinin 20 milyon, servetinin ise 100 milyon dolardan fazla olduğu düşünülüyor.

Dr. Mehmet Öz serveti ile türkiyenin en zengin doktoru olamasa da (türkiye’de yaşamadığı için), dünya üzerindeki en zengin türk doktor olabilir.

Faydalı Bilgiler:

Hekimler İçin Marka Olma Rehberi

Sağlıkta Marka Olmak


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir