Dünya’nın En Kirli Şehirleri Listesi

Dünya'nın En Kirli Şehirleri Listesi

Dünya’nın en kirli 10 şehrinin 7’si Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’ın Gurugram şehri Dünya’nın en kirli şehri olarak tespit edildi. Çin şehirlerinde ise gelişme var.

Greenpace ve AirVisual’ın yaptığı son çalışmaya göre,  Grugram şehri 2018 yılı hava kalitesi ortalama index’i ile (135.8)  yeryüzünün en kirli şehri durumunda. Bu rakam Amerika Çevre Koruma Organizasyonunun (EPA) sağlıklı olarak belirttiği sınırın neredeyse üç katı. EPA’nın sağlıklı şehirler listesinde Gurugram ve benzer diğer farklı şehirler “Aşırı sağlıksız” olarak belirtiliyor ve şehir yönetimi ve sakinlerini, daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilecekleri konusunda uyarıyor.

Greenpace Asya Direktörü Yeb Sano, hava kirliliğinin geleceğimizi ve yaşam kaynağımızı çaldığını belirtiyor. “İnsanların hayatını kaybetmesinin yanı sıra, hava kirliliği 225 milyar dolarlık iş gücü kaybına ve trilyonlarca dolar sağlık maliyetine yol açıyor. Sağlığımız ve cüzdanlarımız için büyük etkileri var.”

Sorun özellikle, Güney Asya’da oldukça belirgin. Dünya’nın en kirli 20 şehrinin 18’i Hindistan, Pakistan ve Bangladeş de bulunuyor. Ülkelerin en kalabalık kentleri olan, Lahore, Delhi ve Dhaka, listede sırasıyla 10, 11 ve 17. sırada yer alıyorlar.

Değişen atmosferik durum ve büyüyen orman yangınlarıyla hava kirliliğinin oranı artıyor ve iklim değişikliğinin etkileri artıyor. Küresel ısınmanın ana faktörü olan fosil yakıt kullanımı, hava kirliliğinin de en büyük etkenlerinden biri konumunda.

Sano; “Kömür, gaz, petrol gibi fosil yakıtların kullanımı ve ormanları yok etmek, en yaygın şüpheliler.” Güney Asya’nın yanı sıra, Çin’de hava kirliliğinden en çok etkilenen ülke konumunda.

Rapora göre hava kirliliğindeki bu seviye, gelecek yıl dünya genelinde 7 milyon prematüre bebeğin ölümüne neden olabilir ve büyük ekonomik etkiler yaratabilir.

Partikül Oranları Kimsenin Umrunda Değil

3000 şehrin incelendiği raporda, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği havada olabilecek maksimum partikül oranının (2.5 PM) şehirlerin %64’ü tarafından aşıldığı dikkat çekiyor. 2.5 PM,  sülfüt, nitratlar, karbon gibi epey zararlı maddeler içeriyor. Bu maddeler, akciğer, kalp, bağışıklık sistemi ve zihinsel hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Raporda yer alan Orta Doğu ve Afrika şehirlerinin tamamı, Güney Asya şehirlerinin %99’u, Güneydoğu Asya şehirlerinin %95’i, Doğu Asya şehirlerinin ise %89’u havada bulunabilecek maksimum 2.5PM seviyesini geçiyor.

Raporun hazırlanmasındaki amaç ise oldukça açık. Şehirlerde yaşayan insanlar havalarının kalitesi hakkında bilgiye sahip değiller ve belki de bu bilgisizlikten dolayı, havaları da bu kadar kirli durumda.

İyi bir gelişme ise, bir zamanların hava kirliliği denilince akla ilk gelen ülke olan Çin hakkında. Rapor, bir önceki yıla göre, Çin şehirlerinde bulunan havayı kirletici maddelerin oranında %12 düşüş olduğunu gösteriyor. Çin hükümetinin hava kirliliğini kontrol alma çalışmaları etkisini gösteriyor gibi, ülkenin başkenti olan Pekin bu yıl, en kirli 100 şehir orasında yer almıyor. Dünya’nın en kirli şehirleri listesinde, Çin’in en kirli kenti olan Hotan, 8. Sırada yer alıyor. Çin’deki bu gelişmeye rağmen, komşu ülkelerde ki hava kirliliği artış göstermekte, Endonezya, Güney Kore, Vietnam, Tayland.

Türkiye ise, Hırvatistan, Polonya, Sırbistan gibi ülkelerin olduğu grupta ortalama bir hava kalitesine sahip, olarak belirtiliyor. En temiz havaya sahip ilk üç ülke ise, sırasıyla İzlanda, Finlandiya ve Avustralya.

Kaynak: Airvisual

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.