İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Elizabeth Holmes’un 2003 yılında ve 19 yaşındayken Stanford Üniversitesini bırakarak kurduğu Theranos şirketi 2014 yılında 9 milyar dolar değere ulaşmıştı.

Bir kan testi şirketi olan Theranos, sadece bir parmaktan alınan ufak kanı kullanarak çok çeşitli laboratuvar testleri yapılabileceğini iddia etmiş ve bunun için edison isimli bir cihaz geliştirdiklerini belirtmişti. Kurucu Holmes’un vaadi politikacılardan yada diğer sağlık girişimcilerinden farklı değildi. Uygun fiyata kaliteli sağlık hizmeti sağlamak. Çünkü, ABD’de laboratuvar firmaları hastalardan kan testleri için oldukça yüksek ücretler talep ediyordu ve hala da öyle, giderekte artmakta. Elizabeth, aynı işlem tam yüzde 70 daha ucuza yapacağını söylemişti.

Aslında şirketin iki temel ürünü vardı, birincisi klasik bir hemoglabin a1c yada kolesterol testini yaptırabilmek, ikincisi ise hastalık haritası çıkarmak. Ancak yöntem hep aynıydı. Parmak ucundan alınan, iki üç damla kan. Bu gerçekten mümkün olabilir miydi ?

Bir sonraki Steve Jobs olarak gösterilen sağlık girişimi CEO’su Elizabeth Holmes’un hikayesi dolandırıcılık suçlamasıyla sonuçlandı ve birkaç yıl önce değeri 9 milyar dolar olan şirketi kapatıldı. Şirketin, yaptığı testlerin yanlış sonuç verdiği anlaşılmıştı.

Elizabeth Holmes ve Theranos

Ancak öyle ki, Holmes şirketin danışma kuruluna ABD eski dışişleri bakanı ve usta bir politikacı olan Henry Kissinger, Fox Tv ve Wall Street journal gibi dev yayın organlarının sahibi Rupert Murdoch ve teknoloji üstadı Oracle kurucusu Larry Ellisonu katmayı başarmış bu da şirketin inandırıcılığını arttırmıştı, Holmes ayrıca dünyanın en zengin ailelerinden de yatırım almayı başarmıştı.

Nihayetinde, şirket 2017 yılında kapatıldı ve hizmet verdiği tek eyalet olan Arizona’da test yaptıkları 175 bin hastaya 4.65 milyon dolar ödemek zorunda kaldılar.

Bu hayal kırıklıklarıyla dolu girişimin ardından, akılda en çok kalan sorulardan biri ise, şirketin doğru düzgün çalışan bir cihazı yokken, 4500 çalışanın ne iş yaptıkları ve yıllarca bu dolandırıcılığın farkına varmamaları yada konuşmamaları. Çalışanlar, herkesin birbirinden bağımsız işlerde çalıştığını ve üç dört kişinin bir araya gelip iş yapması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve edison’un hiçbir zaman doğru sonuç vermediğini, testleri çalışabilmek için Siemens’in cihazını kullandıklarını belirtiyor.

Holmes’un bu dikkat çekici hikayesi, HBO tarafından çekilen The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley belgeseline konu oldu.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir