Dünyanın En Büyük Hastane Grubu: HCA Health Care

Dünyanın En Büyük Hastane Grubu: HCA Health Care

Amerika’nın ve Dünya’nın en büyük hastane grubu olan HCA, ayrıca tüm sağlık sektörünün (ilaç ve teknoloji şirketleri değerlendirildiğinde) en büyük üçüncü şirketi durumunda. Bunun yanı sıra, tüm şirketler konu olduğunda dünyanın en büyük 247. Şirketi olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz yıla göre ise gelirlerinde %6.2 oranında artış sağladı. Son olarak, Kuzey Carolina’da 1.5 milyar dolar değerinde hastane satın alması yaptılar. Bu da hastane grubunun, ABD’de 21 eyalette 185 hastaneye ulaşması anlamına geliyor. HCA’nın 2019 verileri ise oldukça ilgi çekici. 46.7 milyar dolar gelir, 3.8 milyar dolar kar ve 39.6 milyar dolar marka değeri. Hastanenin kurucusu olan First ailesi, grubun %20’lik hissesini hala elinde bulunduruyor

HCA'nın Tarihi

Hastanenin kurucusu Dr.Thomas First Jr. Doğuştan bir girişimci. Kolej yıllarında reklam şirketi kurdu ve pilot lisansı aldı. Sonrasında ise Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, ardından genel cerrahi uzmanlığına başladı. Ancak, uzmanlığı iki yıllığına kesintiye uğradı, Vietnam savaşı sırasında, uçuş subayı olarak görev aldı. Bu sırada aklına bir fikir geldi, tekil olarak hizmet veren hastaneleri bir araya getirip, kaynakları paylaşmak. 1968 yılında Dr.Frist, yine bir doktor olan babası ile birlikte Hospital Corporation of America (HCA) şirketini kurdu. HCA, ülkede sağlık hizmetlerinin sunumunu modernize etti, hasta bakımını ve güvenliğini öncelik haline getirdi. Dr.Frist, grupta Başkan, CEO, YKB olarak çeşitli görevlerde bulundu ve 2009 yılında şirket yönetimini oğullarına bıraktı.

HCA, kar amacı gütmeyen bir şirket ve Amerika’da bunu gerçekleştiren ilk hastane grubu. 1994 yılında Colombia ile birleşerek dünyanın en büyük hastane zinciri ünvanını aldılar.

Jr. Frist, şuan 81 yaşında ve emekliliğin keyfini çıkarıyor. Doktorun serveti 12.8 milyar dolar ve şuan dünyanın en zengin 37. insanı ve en zengin doktorlar listesinin ilk sırasında.

Baba Frist ise, 1998 yılında 87 yaşında vefat etti. Baba Frist, kardiyoloji ve dahiliye uzmanı olarak 50 yıl çalıştı ve doğup büyüdüğü yer olan Tennessee’ye vali seçildi. Kendisi bugün, hastane yönetimini ve idaresini değiştiren kişi olarak tanımlanıyor.

Dünyanın en büyük hastane grubunun, Amerika’da ve Londra’da 179 hastaneye ve 119 cerrahi tıp merkezine sahip ve tam 249 bin kişi çalışıyor. Şirketin uluslararası ofisi Londra’nın ikonik binası Shard’da yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.