İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Dünya'nın En Büyük 10 Hastanesi

Ankara Şehir Hastanesinin, hizmet vermeye başladığı bugünlerde Dünya’nın en büyük hastaneleri araştırma konumuz oldu. Dünya’nın en büyük 10 hastanesi listesinde yer alan sağlık hizmeti sunucuları yaygın olarak Çin ve Amerika’dan. Hastanelerin, çoğu eğitim araştırma hastanesi statüsünde ve tıp eğitimi veriyor. İşte, Dünya’nın en büyük 10 hastanesi;

1.Chang Gung Memorial Hospital

Tam 10bin yatak kapasitesine sahip hastane Tayvan, Taoyuan’da bulunuyor. Dünya’nın en büyük hastaneleri listesinde ilk sırada olan hastane,  yılda 1.1 milyon yatan hasta ve 3.5 milyon ayaktan hastaya 5 binden fazla sağlık çalışanı ile hizmet veriyor. Hastane 1978 yılında eğitim araştırma hastanesi olarak kurulmuş. Hastanede bugün, Da Vinci robotik cerrahi gibi üstün teknolojik cihazlar ile sağlık hizmeti sunulmakta.

en büyük hastane

2. West China Medical Center of Sichuan University

Chengdu, Çin’de bulunan eğitim araştırma hastanesi, tam 4300 yatak kapasitesine sahip. Hastane 1914 yılında, İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı misyonerler tarafından kuruldu. Hastane, Çin’in en önemli tıp eğitimi veren kuruluşlarından biri ve 3000 öğrenci hastanede eğitim alıyor.

en büyük hastane

3. Chris Hani Baragwanath Hospital

Johannesburg, Güney Afrika’da bulunan hastane, 1942 yılında 2.Dünya Savaşında, İngiliz ordusuna sağlık hizmeti verebilmek için kuruldu. 3400 yataklı hastanede, 6700 personel görev alıyor.

Hastaneye, günde 2000’den fazla başvuru geliyor, bu rakamın yaklaşık %70’i acil vakalar ve yaklaşık her ay 160 silahla yaralanma vakası geliyor. Ülkenin önemli eğitim araştırma hastanelerinden biri olan Chris Hani, yılda ayaktan 500bin, yatan 150bin hastaya sağlık hizmeti veriyor.

4. Clinical Center of Serbia

Sırbistan, Belgrad’da bulunan hastane, 3150 yatağa sahip ve 7000 personel görev alıyor. Hastane kampüsünde 50 bina bulunuyor ve bu yapı Avrupa’nın en büyük hastanesi. Yıllık 1 milyonun üzerinde hastaya hizmet veren hastanede ayrıca 50binden fazla ameliyat ve 7binden fazla doğum gerçekleşiyor.

5. Ahmedabad Civil Hospital

Hindistan, Asarwa’da 2800 yatak kapasitesi ile hizmet veren hastane, 1841 de kuruldu ve ülkenin en eski hastanelerinden biri konumunda ancak bunun yanında en gelişmiş teknolojik cihazlara da sahip.

Hastanede, yılda 70binden fazla ayaktan hasta ve 26binden fazla cerrahi vaka gerçekleşiyor. 2008 yılında Dünya Bankası hastaneye fon sağlayacağını ve yatak sayısının 4800’e yükseleceğini açıklasa da, bu yatırım halen gerçekleşmedi.

6. Beijing Hospital of Traditional Chinese Medicine

Çin, Beijing’de 2500 yatak kapasitesi ile hizmet veren hastanede modern ve geleneksel tıp yöntemleri bütünleşik olarak uygulanıyor. Akapuntur ve fitoterapi gibi uygulamalar, batı tıbbına ilave olarak merkezde tercih ediliyor ve bu uygulamalar Çin Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor. Kimin bu tedavileri uygulayıp uygulayamacağını yine bakanlık karar veriyor.

7. Presbyterian Hospital

Amerika, New York’da bulunan hastane 2478 yatak kapasitesine sahip. Hastane, ülkenin en büyük sağlık kurumu ve en kaliteli hizmetin sunulduğu lokasyonlardan biri. Hastaneye yılda 2milyondan fazla hasta başvurusu oluyor, bu ayrıca ülkenin en çok hasta gören hastanesi demek.  Ayrıca yılda 310binden fazla acil vaka kabul ediyorlar. Presbyterian Hospital’da 6500’ü doktor, toplam 20bin personel çalışıyor. Bu rakam hastaneyi, New York da çalışan sayısının en fazla olduğu özel işletmelerden biri durumuna getiriyor.

8. Jackson Memorial Hospital

Amerika, Miami’de bulunan hastane, 2000 yatak kapasitesine sahip. Üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin verildiği hastane, kar amacı gütmüyor. Ülkenin en önemli tramva merkezlerinden biri Jackson Memorial Hospital’da bulunuyor. Hastane Florida eyaleti için de hayati bir önem sahip. Literatürde kabul görmüş, her türlü organ nakli hastanede gerçekleştirilebiliyor. Tıp eğitimi de veren hastanede 1000 öğretim üyesi ve 600 klinisyen görev alıyor.

9. St. George’s Hospital

İngiltere, Londra’da bulunan ülkenin en büyük hastanesi, 1300 yatak kapasitesine sahip. 200 yıllık hastane ayrıca ülkenin en önemli eğitim ve araştırma hastanelerinden biri konumunda. Hastanede 8500 çalışan görev alıyor.

10. Auckland City Hospital

Yeni Zelanda, Auckland’da bulunan hastane 1124 yatak kapasitesine sahip.  Hastane, ülkenin en büyük hastanesi olmasının yanı sıra ayrıca en eski hastanelerinden de biri. 1846 yılında inşa edilen hastaneye, yılda 55binden fazla hasta başvuru yapıyor. Bunun yanı sıra çocuk acil ünitesinde de yılda 30binden fazla hasta görüyorlar. Hastane, devlet tarafından finanse ediliyor. Ayrıca, kamu, özel ve ticari organizasyonlarla birlikte çeşitli klinik araştırmalar gerçekleştiriyorlar.

Bonus: Ankara Şehir Hastanesi / Bilkent

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan, 3704 yatak kapasitesi ile dünyanın en büyük üçüncü hastanesi olan, Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü, ülkemizin en büyük hastanesi ve yılda 500bine yakın ayaktan hastaya hizmet vermesi bekleniyor. Hastanede, 2700 doktor, 6300 sağlık çalışanı toplamda da 13bin kişilik kadronun görev yapması planlanıyor.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir