İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Dron Umut Taşıdı: Böbrek Transferi

Maryland Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan bir böbrek naklinde kullanılan böbrek, 5 km ötedeki bir hastaneden dronla getirildi.

Dronlar organ nakli için bağışlanan organları, yeni sahiplerine geleneksel taşıma yöntemlerinden daha hızlı bir şekilde taşıyarak organların hedefe ulaştıklarında hala kullanılabilir halde olmalarını sağlayabilir. 19 Nisan günü bir dron, Maryland Üniversitesi Hastanesine, 5 km uzaklıktaki bir hastaneden, dronla böbrek transferi gerçekleştirildi. 44 yaşında olan kadın hasta, 8 yıldır diyaliz tedavisi alıyordu. Doktorlar ameliyatın başarılı geçtiğini ve hastanın birkaç gün içinde taburcu olduğunu kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde organ bağışından sorumlu organ paylaşımı birleşik ağı verilerine göre, hava trafiği ve kötü hava koşulları nedeniyle, organların %4ünün hastaya ulaşması gecikiyor, %1,5’i de ulaştırılamıyor.

Araştırma ekibi bu işlem öncesinde dronlar aracılığıyla serum, kan tüpleri ve diğer materyaller taşımış ve nakle uygun olmayan böbreklerle test uçuşları yürütmüştü.

Teknoloji

Ulaştırılan organın yol boyunca izlenmesi için yüksek teknolojili bir cihaz tasarlanarak drone’a yerleştirildi. İnsansız hava aracının düşme ihtimali de göz ardı edilmedi. Bu ihtimale karşı önlem olarak araca bir paraşüt sistemi de yerleştirildi. Böbreği taşımak için kullanılan dron, sarsılmazlığının sağlanması için sekiz adet pervane ile çalışacak şekilde düzenlenmişti. Üniversitenin özel olarak ürettiği cihaz sıcaklığı, barometrik basıncı, irtifayı, titreşimi ve konumu belirleyip ayarlayabilecek şekilde tasarlandı. Böylece organın uçuş esnasında en iyi koşullarda saklanması sağlandı.

Deneyim

Bu işlem dronların, kontrollü ortamlarda özenle taşınması gereken tıbbi malzemeleri taşıma için ilk kullanımı değil. Daha önce Ruanda ve Gana’da dronla ilaç ve kan taşınmıştı. Vanuatu’da da dronlar aşı taşımak için kullanılıyor. Ama organ taşıma işlemi daha hassas. Organlar vücudun dışında sadece birkaç saat durabiliyor. Bu yüzden zamanlama oldukça önemli. ABD’de 2018 itibarıyla 114 bin kişi organ nakli bekliyor. Organların yüzde 4’ü, taşıma sırasında iki saat ya da daha uzun süreli öngörülemeyen gecikmelere maruz kalıyor. Dronla böbrek transferi, bu gibi durumların önüne geçerek daha fazla insanın organ naklinden faydalanmasını sağlayabilir. Dronla teslimatın birçok farklı uygulama alanı var ama aralarında en değerlisi bu olabilir.

Kaynak: Technology Review

Share:

administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir