İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Corona Virüs Tedavisi İçin Çalışan Şirketler

Hayatımızın tek gündemi Covid-19. Corona virüs tedavisi ve hastalık önleyici aşı için tüm dünya beklemede, bir grup insan ve şirkette yoğun bir çalışmada. Çin ve ABD başta olmak üzere birçok ülke ve şirket tarafından denemeler başlamış olmasına karşın, aşının en erken bir yılda nihai tüketiciye sunulacak duruma gelmesi bekleniyor. Bizde, Corona Tedavisi için çalışan kuruluşların ve ne aşamada olduklarının özetini çıkarmaya çalıştık.

Curevac

CureVac, dünya genelindeki insanları korumak için mRNA tabanlı koronavirüs aşısının geliştirilmesine odaklanıyor. Ünlü Alman şirketi SAP’ın kurucularından olan ve Curevac’in da en büyük yatırımcısı Dietmar Hopp, “İşler yolunda giderse, aşı yaz başına kadar geliştirilebilir ve sonbaharda onaylar alınıp kullanımına başlanabilir” dedi. Şirket, haziran ayından aşıyı insanlar üzerinde denemeye başlayabileceğini düşünüyor. Şirketin yatırımcıları arasında Bill ve Melinda Gates Vakfıda bulunuyor.

Curevac, son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın geliştirilecek olan ilacı satın almak için para teklif ettiği yolundaki iddiaları yalanlamıştı.

İlginç bir bilgi ise Almanya’da Covid-19 virüsüne bağlı ölümlerin konulan tanıya göre azlığı. Ölüm oranının şuan için sadece binde 2.7’de kaldığı görülüyor.

Hem mRNA teknolojisi hemde yatırımcıların şirkete olan ilgisi, CureVac’ın aşıyı bulmaya en yakın şirketlerden biri olduğunu düşündürtüyor.

Moderna Inc.

ABD’li biyoteknoloji şirketi, Corona virüs tedavisi için ilk aşı denemesini 16 Mart 2020 tarihinde Seattle’da bulunan Kaiser Permanente Washington Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirdi.

İlk aşı yapılan kişi olan 43 yaşındaki, “Hepimiz çaresiz hissediyoruz ve bu aşı süreci bizim bir şeyler yapabilmemiz için harika bir fırsat. İki çocuğum var ve onlarda yaptıklarımı bayağı havalı buluyor” dedi.

Araştırmayı yürüten Jackson, 18 ile 55 yaşları arasındaki sağlık gönüllülerin aşı olacağını duyururken, “Kan örnekleri alarak, potansiyel yan etkilere bakacağız. Aşının bağışıklık sistemine etkisini inceleyeceğiz. Aşının ne zaman kamuoyu ile paylaşılacağı bilinmiyor, bu sebeple aşıyı deniyoruz” dedi.

corona virüs tedavisi

Sunnybrook Araştırma Enstitüsü, Toronto Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi

Kanada’nın üç kuruluşundan bir araya gelerek Corona Virüs tedavisi üzerine çalışan bilim insanları, virüsün izole edildiğini ve kopyalarının geliştirildiğini açıkladı. Böylelikle bilim insanları aşı yapımında çok daha hızlı çalışabileceklerini, duyurdu.

Dr. Robert Kozak, Dr. Samira Mübareka ve Dr. Arinjay Banerjee tarafından yapılan açıklamada, “Laboratuvarda geliştirilen kopyalar bilim insanlarının hastalığı daha iyi tanımlamak, test etmek, tedavi etmek ve aşı üretmek için bir fırsat olacaktır” denildi. Araştırmada görev alan Dr. Arinjay Banerjee, “SARS-CoV-2 virüsünü başarılı bir şekilde izole ettik ve bu sayede araştırmalarımıza devam edeceğiz. Bu sayede daha çok virüs üreterek hastalığın biyolojisini daha iyi öğrenebiliriz ve daha etkileşimli çalışabiliriz” dedi.

Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü

Belçika’da bulunan Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü (VIB), koronavirüse karşı koruma sağlayan bir ilacın araştırmasında önemli aşama kaydedildiğini açıkladı. Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü uzmanlarından Prof. Dr. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında Covid19 virüsünü etkisiz hale getirdiklerini belirterek, bunun ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu dile getirdi

Inovio Pharmaceuticals

DNA temelli aşı çalışması, klinik öncesi aşamada olan ABD’li ilaç şirketi, klinik testlere nisan ayında başlamayı planlıyor, aşı ayrıca mümkün olursa Nisan ayında Çin ve Güney Kore’de insanlar üzerinde de denenmeye başlayacak. Innova, sonbahara kadar ilk sonuçları almayı ve yıl sonuna kadar 1 milyon aşıyı ek klinik testler ve acil kullanım için hazır etmeyi planlıyor. Bill ve Melinda Gates Vakfı da şirkete, araştırma çalışmaları için ciddi miktarda bağış yaptı.

Imperial College London Tıp Fakültesi

Araştırma ekibinin lideri enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor Robin Shattock, Haziran itibariyle insanlar üzerinde aşının test edileceğini söyledi. Shattock, “Fareye aşıyı yaptıktan bir ay sonra sonuçlar geldi. Aşının iyi çalıştığını söyleyebilirim” dedi. Her şeyin yolunda gitmesi halinde aşının bir yıl içerisinde hazır olacağı belirtiliyor.

Yararlı Bilgiler:

Corona Virüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Soru-Cevap


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir