Corona Virüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Soru-Cevap

Corona Virüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Soru-Cevap

corona virüs

Corona Virüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Soru-Cevap

Corona virüs günümüzün en önemli sorunu. Öyleki, diğer her sorunu gölgede bırakacak kadar büyük ve derin. Bizde, corona virüs hakkında en çok sorulan soruları ve cevapları derlemeye çalıştık.

1.Koronavirüs (Covid 19) nedir ?

Yeni tip koronavirüs (Covid 19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık 2019 sonlarında görülmüştür. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren hastalarda yapılan araştırmalar sonucunda ilk vakalar tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei Eyaleti’ndeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır.

2. Yeni corona virüs nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

3. Koronavirüs enfeksiyonu tanısı nasıl konur?

2019 yeni koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı’nda çalışılmaktadır. Şuan için, corona virüs testi sadece kamu hastanelerinde yapılmaktadır liste şu şekildedir;

KORONAVİRÜS TESTİ YAPILAN HASTANELER

4. Coronavirüs enfeksiyonunu önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilecek virüse karşı etkili bir ilaç var mıdır?

Virüsü doğrudan tedavi edecek ya da önleyecek bir ilaç şuan için yoktur. Ancak, kamu ve özel sektör tedavi seçenekleri üzerinde yoğun olarak çalışmaktadır. Belçika’da Gent üniversitesinin yapmış olduğu çalışmalar geçtiğimiz günlerde medyaya yansımıştır. Şuan, hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanmaktadır.

5. Antibiyotikler koronavirüs enfeksiyonunu önleyebilir mi veya tedavi edebilir mi?

Hayır, antibiyotikler virüslere etki etmez, sadece bakterilere karşı etkilidir. Korona bir virüstür ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılmaz.

6. Koronavirüsün neden olduğu belirtiler ve oluşturduğu hastalıklar nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinemiyor. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve can kaybı gelişebilir.

7. Koronavirüs kimleri daha fazla etkiler?

Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden kronik hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Bugünkü verilerle hastalığın yüzde 10-15 olguda ağır seyrettiği, yaklaşık yüzde 2 olguda da can kaybıyla sonuçlandığı biliniyor.

8. Koronavirüs hastalığı ani can kaybına neden olur mu?

Hastalık yavaşça ilerleme eğilimindedir. İlk birkaç gün daha hafif, ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi şikayetler görülmekte sonrasında öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalar genellikle 7 günden sonra hastaneye başvuracak derece kendilerini kötü hissederler.

9.Corona virüs aşısı var mıdır?

Hayır, henüz geliştirilmiş bir aşısı yoktur. Teknolojideki gelişmelere rağmen insanlar üzerinde güvenle kullanılabilecek bir aşının en erken bir yılda üretilebileceği bildiriliyor. Sanofi ve Johnson & Johnson gibi ilaç şirketlerinin yanı sıra bakanlık veya devletlere bağlı diğer araştırma, geliştirme kuruluşları konu üzerine çalışmaktadır.

10. Hastalığa yakalanmamak için öneriler nelerdir?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler yeni tip koronavirüs (Covid 19) için de geçerlidir. Bunlar;

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller bir dakika boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

Solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

11. Evde bakılan hayvanlar yeni koronavirüsunu (Covid 19) taşıyıp, bulaştırabilir mi?

Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların yeni corona virüsle (Covid 19) enfekte olması beklenmemektedir. Ancak evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman için ellerin su ve sabunla yıkanması gereklidir. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek diğer enfeksiyonlara karşı korunma sağlanacaktır.

12. Sirke kullanımı yeni koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonunu önleyebilir mi?

Hayır. Sirke kullanımının yeni koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonundan korunmada bir faydası bilimsel olarak yoktur. Ancak, geçmişte sarımsak ve sirkenin birçok hastalığın tedavisinde kullanılmasından dolayı, sirkeye neredeyse her hastalık için bir şifa verici gözüküyle bakılmaktadır.

13. Corona virüs tanı ve tedavisi ücretsiz midir, hangi hastanelerden hizmet alınabilir?

Corona virüs tanı ve tedavisi devlet hastanelerinde ve kişinin sigortası olup olmamasına bakılmaksızın ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir