İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Çocuğum İçin En İyi Çocuk Doktoru

En iyi çocuk doktoru nasıl seçilir ? Aileler çocukları için doktor seçerken, belki de hiç araştırmadıkları kadar, doktor cv’si, hastane özellikleri araştırıyorlar. En iyi çocuk doktoru kim ve sonrasında çocuğum için en iyi çocuk doktoru kim, sorusunun peşine düşüyorlar. Bazı ebeveynler bir araştırmaya başvurmadan, eve en yakın olan sağlık kuruluşundan basitçe bir çocuk doktoru seçer ya da cocuk doktoru tavsiye eden bir yakınını dinler. Ancak bazı aileler oldukça detaycıdır. Çocuk doktoru seçerken, hekimin mezun olduğu fakülte, uzmanlığını aldığı kuruluş, eski iş deneyimleri, yayınları, hatta tus ve yabacı dil puanlarını araştırırlar.

Ancak, hekim tercihi yaparken dikkat edilen faktörler kimi zaman yanlış değerlendirilebiliyor. Bazılarını elemekte fayda var. Peki nelere odaklanmalı. İlk olarak, doktordan hoşlandığınıza emin olun. Çocuğunuzun sağlığı konusunda aynı eksende düşünüp düşünmediğinizi kavramaya çalışın. Mesela, anne sütüyle beslenme, disiplin, antibiyotik kullanmama konusunda hemfikir misiniz ?

Çocuk Doktoru Seçmenin Önemi

Aslında pek çok aile, hekim tercihinin ne kadar önemli olduğunun çokta farkında değil. Çocuğunuz, ister yenidoğan olsun ister daha büyük, gideceğiniz doktor, çocuk ve doğal olarak aile için, hayatını kurtarıcı veya kolaylaştırıcı kararlar verebilir, ancak tam tersi durumda söz konusu olabilir.
Aslında, bu karar çocuk hasta olmadan verilmelidir. Grip olduğunda yada kulak enfeksiyonu geçirdiğinde, hangi doktora gidileceği daha önce düşünülmüş ve karar verilmiş olmalıdır.

Cocuk Doktoru Tavsiye Etmeli miyim ?

Yaygın durum, arkadaşlara ve aile üyelerine sorarak, uygun bir çocuk hekimi bulmaktır. Aslında, bu en iyi yollardan biridir. Ancak, çocuktaki sorun neydi, doktoru hangi nedenlerden beğendiler ve tavsiye ediyorlar. Bu soruların cevapları bulunmalıdır. Çünkü, ailelerin farklı beklentileri olabilir. Örneğin, size tavsiyede bulunan arkadaşınız, doktorun hızlı olmasından ve beklemeden hemen muayeneye girmiş olmalarından hoşlanmış olabilir. Ancak, siz beklemeyi kabul ederek, doktorun daha yavaş olmasını ve sizle daha çok vakit geçirmesini tercih ediyor olabilirsiniz. Sadece, verilen bir tavsiyenin nedenlerini, dayanak noktalarını keşfetmeye çalışın.

İkinci bir seçenek olarakta, doğumunuz takip eden kadın doğum doktoruna, aile hekimine veya işyeri hekimine danışabilirsiniz.

Peki, Sizin Çocuğunuz için En İyi Çocuk Doktoru Kim ?

Maliyet ve uygunluk, önemli faktörler olsa da, böylesine önemli bir kararda daha mühim konularda söz konusu.

Şu sorunların araştırılmasında fayda var;

  • Hizmet verdiği lokasyonlar nereler, tek bir yer mi, yoksa farklı bir noktada da hizmet veriyor mu ?
  • Aynı gün randevu alınabiliyor mu ?
  • Mesai saatinden sonra ve hafta sonları çalışıyor mu ?
  • Özel bir hastaneye/doktora gidekseniz, özel sağlık sigortanız bunun için uygun mu, anlaşmalılar mı ?
  • Eğer danışmak istediğim bir konu olursa, doktora yada hemşireye telefon ile ulaşabilir miyim ?
  • Hastanede kaç çocuk doktoru çalışıyor, her zaman kendi doktorumu hastanede bulabilecek miyim ?
  • Bir muayene ne kadar zaman alıyor ?

Önem verilmesi gereken diğer bir konu ise, kendi muayenehanesinde çalışan bir doktor mu, büyük bir hastane bünyesinde görev alan bir doktor mu, yoksa sadece çocuk hekimlerinin bulunduğu klinikte çalışan bir doktorla mı görüşüleceği. Bireysel çalışan doktorlara gitmek, samimi ortam, belki uzun muayene süreleri için avantajlıdır. Ancak, bu hekim yarı zamanlı bir hastanede de çalışıyorsa, çok sık kongreye veya tatile gidiyorsa yada öğleden sonraları kendisine tatil veriyorsa, doktoru bulmak ve muayene için beklemek konusunda sıkıntı yaşanabilir.

Hastane ve kliniklerde çalışan doktorlarla görüşmek ise, neredeyse tüm sağlık teknolojisi cihazlarının kurum içinde bulunması, laboratuvar imkanının olması açısında avantajlıdır, tek bir kan vermek için farklı bir yere gitmeye gerek kalmaz. Ayrıca, kendi doktorunuzu bulamazsanız, farklı bir çocuk uzmanıyla görüşme imkanınız da olacaktır. Yaygın olarak da,hastanede çalışan doktorların muayene ücretleri daha düşüktür.

Hastane mi yoksa muayenehane mi konusunda son olarak şu noktayı da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Genelde, kendilere güvenen, marka olmuş, bir portföye sahip hekimler serbest muayene açmaya hevesli olurlar ve kendileri için yatırım yaparlar. Bu yüzden, “en iyi çocuk uzmanları” gibi bir araştırma yaptığınızda, muhtemelen serbest hekimlerle karşılaşacaksınızdır.

Toparlamak gerekirse, hekimin en iyi tıp fakültesine gidip gitmediği yada okulu birincilikle bitirip bitirmediğine bakmak gibi yüzeysel ve niceliksel konulardan kaçınmak gerekiyor. Nihayetinde, çocuğunuzla ilgilenecek, düşünecek, sizi dinleyecek, ihtiyaçlarınıza cevap verecek ve ihtiyacınız olduğunda ulaşabileceğiniz birini arıyorsunuz. Son olarak, bir noktada doğru çocuk doktorunu bulabilmek için içgüdülerinize güvenmeniz gerekiyor, bu birkaç randevu, hatta emin olabilmek için birkaç yılınızı dahi alabilir.

Kaynak: verywellfamily

Share:

administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir