İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Cleveland Clinic Ceo ’su: Tomislav Mihaljevic ile Tanışın

Cleveland Clinic Ceo ’su Kalp Cerrahı Dr.Tom başarısını kimsenin yapmak istemediği işleri yaparak elde ettiğini söylüyor.

Bilindiği gibi ABD bir göçmenler ülkesi ve Avrupa’da neredeyse imkansız olan bir göçmen olarak zirveye çıkabilmek, Amerika’da oldukça mümkün. Bunun sağlık sektöründeki en büyük örneklerinden biri kalp cerrahı, Hırvat Prof.Dr. Tomislav Mihaljevic. 2018 yılının başında dünyanın en saygın hastanelerinden biri olan Cleveland Clinic CEO ‘su ve Başkanı olarak atanan doktor, oldukça ilham verici bir yaşam öyküsüne sahip. İngilizce, Almanca ve Hırvatça bilen doktor, beş farklı ülkede yaşamış; ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Avusturya ve Hırvatistan.

Tom, görevi sağlık grubunun efsanevi yöneticisi Toby Consgrove’dan aldı. Dr.Consgrove’da bir kalp cerrahıydı ve 2004-2017 yılları arasında tam 13 yıllık CEO’luk görevini yürütmüştü.

Mihaljevic; “Toby ile 20 yıldır birlikteyiz, benim için bulunmaz bir mentör ve arkadaştı. Toby’nin geride bıraktığı miraslarından biri, sağlık hizmetlerinde eğittiği tüm liderlerdir.” Diye belirtti.

Cleveland Clinic’in değeri 8 milyar dolar olarak öngörülüyor ve merkez hastane olan Cleveland, Ohio ile birlikte 10 hastane ve 18 tıp merkezi bulunuyor. Grubun ABD dışında Abu Dabi ve Londra’da hastaneleri bulunuyor.

55 yaşında olan Tom, 2004 yılında Kalp Cerrahı olarak Cleveland Clinic bünyesinde çalışmaya başlamış ve 2011 yılında da Cleveland Clinic için Abu Dabi’de bir hastane kurmak adına CEO olarak atanmış.

Balkanlardan Avrupa ve ABD'ye Bir Göç Hikayesi

Zagreb, Hırvatistan’da doğan doktor, yine Zagreb’de Tıp Fakültesini bitirmiş. Ancak, fakülteden mezun olmasıyla birlikte Yugoslavya Savaşı başlamış, ülkedeki birçok kurum kapanmış. Üniversitelerinde kapanmasıyla birlikte uzmanlık eğitimi almak imkansız hale gelmiş. O sıra, İsviçre Zürih Üniversite Hastanesinde görev alan Hırvat kalp cerrahı Prof.Marko Turina’dan yardım istemiş. Profesör, üç ay içinde Almancayı öğrenerek yanına gelmesini söylemiş. Bunun üzerine, ilk olarak kuzeninin yanına Viyana’ya Almanca öğrenmek için giden Tomy oradan Profesör’ün yanına geçmiş. Dört yıl boyunca Zürih’de kalp cerrahisi eğitimi görmüş ancak, bu kalp cerrahı uzmanı unvanı almasına yeterli olmamış. Çünkü, İsviçreli olmayan kişilerin böyle bir hakkı maalesef bulunmuyor. 

Bunun üzerine, ABD’ye gitmeye karar veren doktor, hocasının desteğiyle 1995 yılında Boston Brigham & Women’s Hospital’da bir yıllık fellowship programına başlamış. Ardından ise, tekrar kalp cerrahisi uzmanlığına başlayarak 2002 yılında, kalp cerrahı uzmanlığını almış. Tıp fakültesini bitirdikten tam 13 yıl sonra uzmanlık eğitimini tamamlayarak, 38 yaşında ilk işine başlamıştı. İkinci kere uzmanlık yapmanın ise kendisi için sorun olmadığını anlatıyor; “Burada Harvard Medical School’un bir parçası olmak onur vericiydi, bu yüzden hep mutluydum ve burada eğitim almanın bir onur olduğunu bilerek bulundum. Hırvatistan’da, üniversitenin ilk yılında, para kazanabilmek ve ingilizce bir tıp kitabı alabilmek için altı ay hemşire yardımcısı olarak çalışmıştım ve buraya geldiğimde gerçek dünyada olup olmadığını bile bilmediğim o kitabın yazarı burada hocaydı, nasıl şikayet edebilirdim.” Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl Brigham & Women’s Hospital’da çalıştıktan sonra, Cleveland Clinic’e geçen doktor, bir kalp doktoru olarak Cleveland Clinic’in çalışılacak en iyi yer olduğuna inanılıyordu, diye belirtiyor.

Cleveland Clinic Ceo 'su: Kimsenin Yapmak İstemediği İşleri Yapın

Tom, kariyerinde bu noktaya gelmesini, riskli kararlar alabilmekle ilintili olduğunu belirtiyor. Örneğin, bugün oldukça moda ve öncü bir teknoloji olduğu düşünülen Robotik Cerrahinin, 13-14 yıl önce oldukça riskli göründüğü ve bir robot ile kalp ameliyatı yapmayı kimsenin istemediğini belirtiyor; “Robotu kullanarak ameliyatları yapmak istediğimde, benle birlikte çalışacak cerrahları bile zar zor bulmuştum. Aynı şekilde Cleveland Clinic Abu Dabi Hastanesini kurmak ve yönetmekte oldukça zorlu bir işti. 47 yaşında ve cerrahi kariyerimin zirvesindeydim ve Abu Dabi’ye gidip hastane açmak kulağa çokta hoş gelmiyordu, ama işi kabul ettim ve Abu Dabi Cleveland Clinic Ceo ’su olarak Birleşik Arap Emirliklerine gittim. Hastane inşaatı takvimin iki yıl gerisindeydi, 30 kişilik bir ekiptik, evden de oldukça uzaktaydık ve Ohio Cleveland Clinic ne hizmet veriyorsa, aynısını burada sağlamakla görevlendirilmiştik. Neticede 80 farklı ülkeden 5500 çalışan bularak, bölgenin, belki de dünyanın en saygın hastanelerinden birini yarattık.”


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir